Metaverse’de Nasıl Para Kazanılır?

Metaverse ve NFT Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Haber kaynağınız metaverse ile ilgili haberlerle dolu değil mi? Mark Zuckerberg, yeni ürününün Metaverse olarak bilinen yeni bir alanın entegrasyonlarına odaklandığını duyurduğundan beri, popülerliği arttı ve dijital dünyada dalgalar yarattı. Sonuç olarak, endüstrinin odak noktasının çoğu, farklı metaverse tabanlı ürünler aracılığıyla pasif gelir fırsatları sunmaya yöneldi. Metaverse’deki gelir kapsamı konusunda hala kafanız karıştıysa, bu makale sizi doğru yöne işaret edecektir.

Metaverse’de Nasıl Para Kazanılır?

Metaverse’de fırsatlar sınırsız olsa da, aşağıdaki yollar zaten daha da fazla büyüme potansiyeli ile gerçek sonuçlar göstermiştir.

Oyun Oynayarak Para Kazanabilirsiniz

Belki de hiçbir endüstrinin metaverse’de başarı için oyun endüstrisinden daha kolay bir yolu yoktur. Metaverse benzeri sanal dünyalar, endüstride yıllardır çevrimiçi oyunlar şeklinde var olmuştur. Son on yılın en çok oynanan video oyunlarından biri olan Fortnite, oyun içinde düzenlediği sanal bir konserle gündem oldu.

Para, her ikisi aracılığıyla da kazanılacak:

 • “Let’s Plays” ile içerik oluşturma.
 • Oyun geliştirme ve satışı.

Ancak meta veri tabanında oyun oynayarak herkes için para kazanmanın en önemli fırsatı, oyun içi varlıklar ve NFT’lerdir.

Axie Infinity ve The Sandbox gibi NFT oyunları, oyunculara bu blockchain tabanlı video oyunlarını oynayarak para kazanma fırsatı sunuyor. Her oyunun kazanmak için farklı bir yöntemi var!

Oyna-kazan arenasındaki en popüler metaverse oyunlarından bazıları şunlardır:

 • Alien Worlds,
 • Axie Infinity,
 • Decentraland,
 • Gods Unchained,
 • Illuvium,
 • My Neighbor Alice,
 • Splinterlands,
 • The Sandbox.

Gezi ve Turizm

Antik Yunanistan ve Mısır’ın sanal gerçeklik gezileri, dünya pandeminin ortasında karantinayı gözlemlediğinde popüler oldu. Kullanıcıların evlerinden çıkmadan sınırları aşmalarını ve zamanda geriye yolculuk yapmalarını sağladı.

Bir kavram olarak metaverse’in popülaritesindeki artış ve dünyayı dolaşabilme şeklimizi nasıl geliştirdiğiyle, gezginler tatil gezilerini planlamadan önce konaklama seçeneklerine bakabilmelidir. Bu, seyahat işletmeleri ve konaklama endüstrisi için meta veri platformlarını kullanma ve ürünlerini dünya çapında yeni kullanıcılar çekmek için sergileme konusunda önemli bir iş fırsatı gösteriyor.

Çevrimiçi Konserler ve Sanal Partiler

Çevrimiçi etkinlikler, bir meta veri deposu aracılığıyla para kazanmanın en iyi bilinen yöntemlerinden biridir. Örneğin, Sandbox, kullanıcıların sanal dünyalarında faaliyetler yürütmesine olanak tanır. Weeknd TikTok konseri, verimli bir şekilde yürütülürse sanal konserlerin başarılı olabileceğinin ilk kanıtıydı.

Travis Scott ve Ariana Grande gibi diğer ünlü müzisyenler de Fortnite’ın sanal dünyalarında yer aldığından, çevrimiçi partiler ve konserler kavramı yalnızca güçleniyor. Bu nedenle, hevesli müzisyenler, etkinlik organizatörleri ve hatta işletmeler için, dünya sınırlarının sınırlaması olmaksızın para kazanmalarına ve yeni izleyicilerle etkileşim kurmalarına yardımcı olabilecek sanal alanı test etmeleri olumlu bir işaret.

e-ticaret

Meta veri deposunda alışveriş yapmak yalnızca bir satış işlemi değildir; sanal bir deneyimdir. Meta veri deposuna daha fazla işletme ve marka katıldıkça, ürün testi ve incelemelerine kesinlikle artan bir ihtiyaç olacaktır. Bireylere dijital varlıkları ve fiziksel olarak teslim edilen ürünleri test etmeleri ve geri bildirimde bulunmaları için ödeme yapılabilir.

Alışveriş, “kaplamalar” gibi oyun içi öğelerin akıllara durgunluk veren fiyatlara NFT olarak satılabildiği çevrimiçi dünyada oyun oynamaya da uzanıyor. Oyun geliştirme devi Ubisoft da aynısını yaptı.

Sanal Mülk Ticareti

Metaverse’deki Mülkiyet? Bir bilim kurgu filminden fırlamış bir fikir gibi görünüyor, ancak gerçek genellikle kurgudan daha garip ve daha karlı.

Sanal emlak, The Sandbox, Decentraland, vb. gibi metaverselerde bir gerçektir. Bu çevrimiçi arsaların işlemleri popülerlik kazanmakta ve milyonlarca satmaktadır.

Metaverse’de bile, mülk sahipleri ve emlakçılar, dijital arazi mülkiyetinden gelir elde etmek için birkaç geleneksel emlak iş stratejisi uygulayabilir.

 • Gayrimenkul çevirme: Sanal arsalar satın alınabilir ve daha sonra diğer dijital varlıklar gibi daha yüksek bir fiyata çevrilebilir.
 • Kiralama: Dijital mülkler sanatçılara, oyun geliştiricilere ve metaverse emlak sahnesine katılmak isteyen ancak henüz dijital arazi satın almaya gücü yetmeyen veya herhangi bir sanal mülke sahip olmamayı seçemeyen diğer kişilere kiralanabilir. Söz konusu araziyi kira ödeyerek işlerini veya içeriklerini yürütmek veya reklamını yapmak için kullanabilirler.
 • Aracılık: Komisyonlar dijital arazide de yapılabilir. Metaverse uzmanları, bir komisyoncu olarak tavsiye vererek alıcılar ve satıcılar arasında bir bağlantı görevi görebilir. Daha iyi bir satış oranı, daha iyi komisyon anlamına gelir.
 • Yönetim ve Barındırma: Uzmanlar ayrıca konserler ve konferanslar gibi sanal etkinlikler düzenleyerek dijital gayrimenkulleri yönetebilir ve araziden faydalanabilir. Warner Brothers’ın son hali Sanal bir konser salonu açma planı, Metaverse’in yükselen ana akım çekiciliğinin bir kanıtıdır. Bu uzmanlar, Metaverse içinde faaliyet gösteren şirketler tarafından istihdam edilebilir veya konserler, partiler ve moda şovları gibi etkinlikler yürütebilir.

3D tasarımcılar, çeşitli metaverse platformlarında kullanılabilir olma faydası ile NFT’ler olarak alınıp satılabilen dijital özellikler olarak 3D varlıkları yükleme özelliğini kullanabilirler.

Metaverse Jetonları Ticareti

Metaverse jetonları, tıpkı diğer para birimleri gibi işlem yapmak için kullanılan sanal para birimleridir. Bununla birlikte, işlemler blok zinciri nedeniyle anlık olduğu için daha uygundurlar.

Bu jetonlar kullanıcılar tarafından satın alınabilir, satılabilir, kazanılabilir veya takas edilebilir. Ek olarak, sahipleri ilgili meta veri deposundaki çeşitli hizmetlere erişebilir.

Metaverse belirteçleri, hem metaverse hem de fiziksel dünyada değere sahip oldukları için işlevselliklerinde benzersizdir. MANA gibi bu kripto para birimleri geleneksel para birimleriyle değiştirilebilirken, NFT’ler gibi dijital özellikler gerçek dünya sanatının ve diğer varlıkların sahipliğini doğrular.

Dijital Sanat Ticareti

Kuşkusuz bugün sosyal medyadaki en kutuplaştırıcı konu, dünyayı kasıp kavuran, karşılıksız tokenlerdir. NFT’ler, hem dijital sanatçılar hem de sahipleri için metaverse’de en kazançlı para kazandıran mülk olduğunu kanıtladı. Gezegendeki en ünlü ünlülerden bazıları bile bu sanat eserlerini satın aldı. Sahipler, NFT’lerini yüksek marjlar için çevirir ve yüksekler gelmeye devam ediyor gibi görünüyor.

Reklam

Reklam, ilk matbaa kurulduğundan beri medya endüstrisinde gelir yaratmanın temeli olmuştur. Bununla birlikte, çevrimiçi reklamcılık, markaların pazarlama kampanyalarını tanıtmak için emlak, reklam panoları ve sosyal forumlar dahil olmak üzere dijital reklam alanlarını kullandığı meta veriye bir sonraki hamlesini yapıyor. Markalar, yeni piyasaya sürülen kıyafetleri denemekten hem mevcut hem de gelişmekte olan VR oyunlarında ürün yerleştirmeleri gerçekleştirmeye kadar, metaverse üzerinden gerçek anlamda kazanç sağlayabilir.

Metaverse’e Yatırım Yapabileceğiniz En İyi Platformlar

 

Metaverse’e yatırım yapabileceğiniz yerleri buluyorsanız, aşağıda bazı harika metaverse para kazanma yolları ekledik:

Axie Infinity

Axie Infinity, metaverse, NFT, blockchain oyun ve merkezi olmayan finansı (DeFi) birleştiren en popüler projedir. Kullanıcılarına, Axies olarak bilinen NFT tabanlı yaratıklarını toplayabilecekleri, üretebilecekleri, yükseltebilecekleri, savaşabilecekleri ve hatta takas edebilecekleri bir metaverse sunan, oynayarak kazanılan bir oyundur. Axie Infinity Shards (AXS), Axie evreni için geliştirilmiş bir ERC-20 yönetişim belirtecidir.

The SandBox

Sandbox, oyuncuların oyun içinde çeşitli dijital varlıklar oluşturabileceği, satın alabileceği ve satabileceği blok zinciri tabanlı bir meta veri deposudur. Platform, oyuncuların meta veri tabanında LANDS ve VARLIKLARI satın alıp satmasına izin veren yardımcı program belirteci olarak $SAND kullanır.

SAND’ın yaklaşık 3 milyar dolarlık bir piyasa değeri var ve şu anda 2,94 ABD doları civarında işlem görüyor. Ayrıca oyun, SoftBank’ın Vision Fund 2’sinden 93 milyon dolarlık bir yatırım elde etti.

Decentraland

Decentraland (MANA), Ethereum blok zincirinde çalışan bir metaverse platformudur. Oyun, oyuncuların daha sonra değiştirilebilecek ve NFT olarak alınıp satılabilecek araziler satın almalarını sağlar. Kullanıcılar ayrıca içerik ve uygulamalar oluşturabilir, deneyimleyebilir ve bunlardan para kazanabilir. Platform, LAND ve MANA adlı iki jeton kullanır. LAND, oyuncuların MANA jetonlarını yakarak alabilecekleri, değiştirilemez bir ERC-721 jetonudur. MANA, pazar yerlerinde avatarlar, isimler veya giyilebilir cihazlar satın almak için kullanılabilen bir ERC-20 jetonudur.

Metaverse Şu Anda Nasıl Yükseliyor?

Metaverse ivme kazandığından beri, birden fazla endüstri ve sektör peşinden koşuyor. Sonuç olarak, teknolojik dünyadaki değeri ve talebi önemli ölçüde arttı. Sadece bu değil, aynı zamanda çeşitli ilgili teknolojilerin kullanımını da genişletti.

Örneğin, oyun alanında metaverse talebindeki artış, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin tüketimini ve benimsenmesini otomatik olarak artırdı. Ayrıca, VR ve AR donanımı ve ekipmanı meta veri deposunun özü olduğundan, bunların konuşlandırılması daha fazla odak ve değer kazanmıştır.

Yükselişi takiben, NFT’ler olarak bilinen bir başka heyecan verici ve umut verici emtia dijital dünyaya girdi. Bunlar, kopyalanamayan benzersiz, değiştirilemez jetonlardır, bu da onları benzersiz ve nadir kılar. Benzersizlikleri milyonlarca yatırımcıyı kripto ticareti sektörüne sürükledi. 2020’de sadece 94,9 milyon dolar olan NFT satışlarında 2021’de toplam 24,9 milyar dolar kaydedildi.

Bu alanın büyümesini izlerken, Facebook ve Microsoft dahil olmak üzere teknolojik devler ve Nike, Gucci ve Coca Cola vb. gibi perakendeciler, metaverse çılgınlığından yararlanmak için benzersiz bir konumdalar.

Benzer şekilde, bilgisayar çiplerinin önde gelen üreticileri ve Fastly ve Nvidia gibi altyapı sağlayıcıları, “Metaverse’e büyük geçiş” için gerekli olan ürün ve hizmetleri geliştiriyorlar. Bu örnekler, bu platformun yakında öne çıkaracağı daha iyi bir geleceğe işaret ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir