Zimbambve, IMF Uyarısını Dinlemedi

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 15, 2023 Yorum Yok

Zimbabve Merkez Bankası, Milletlerarası Nakit Fonu’nun (IMF) ikazına Karşın altın takviyeli dijital token satışı gerçekleştirdi.

Zimbabve Merkez Bankası, IMF‘nin bahis hakkında bildiri yapmasına Karşın 14 milyar Zimbabve doları pahasında dijital token satışı yaptı. Zimbabve’nin gerçekleştirmiş olduğu bu satış süreci ise 39 milyon dolara denk geliyor. Zimbabve Merkez Bankası, 12 Mayıs’ta finansa yönelik dikkat cazip bir İlan yapmıştı. Altına dayalı kripto Nakit ünitesini satın almak için Yekün 14.07 milyar Zimbabve doları için 135 müracaat aldığını yayınlayan Zimbabve, resmi kurumlardan bu durumla ilgili pek Fazla İkaz almıştı.

Yetkili İsimlerden Açıklamalar Geldi

Zimbambve Merkez Bankası ile IMF’nin Aksi düşmesi, küresel manada Aka bir münakaşa konusu yarattı. Zimbambve’nin Lokal isimlerinden gelen yorumlar ise olayı daha da karışık bir hale getirdi. RBZ Valisi Dr. John Mangudya olaylarla ilgili görüşünü belirtti;

“Altına dayalı dijital tokenlerin ihraç edilmesi, iktisatta var olan kıymeti koruyan araçları genişletmek ve yatırım araçlarının bölünebilirliğini artırmak ve halk tarafından erişim ve kullanımlarını genişletmek manasına geliyor.”

Buna karşılık bir IMF sözcüsü ise;

“Bu tedbirin yararlarının, Örneğin makroekonomik ve finansal istikrar riskleri, yasal ve operasyonel riskler, yönetişim riskleri, vazgeçilen döviz rezervlerinin maliyeti iç olmak üzere maliyet ve potansiyel risklerden ağır basmasını sağlamak için dikkatli bir kıymetlendirme yapılmalıdır.” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir