xRapid ile xVia Arasındaki Fark Nedir?

Genel Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Para transferlerinde kullanılan xRapid ile xVia arasında ne gibi farklar vardır?

xRapid, finansal kuruluşlara bir ülkeye para transferi yaparken bu transferi o ülkede bir banka hesabı açmak zorunda kalmadan ve transfer edilen parayı o ülkenin para biriminde tutmak zorunda kalmadan yapılmasını sağlar. xVia ise bir finansal kuruluşun kendisi ya da bir başka kuruluş adına standart bir arayüz üzerinden ilgili kuruluşun ERP software sistemine de bağlı olarak para transferi gerçekleştirmesini sağlayan bir Ripple ürünüdür.

xRapid Nasıl Çalışır?

xRapid, talebe bağlı olarak gerçekleşen nakit ihtiyacı için bir sanal para birimi olan XRP’yi (Ripple) kullanır ve böylece dünya üzerindeki pazarlarda çok düşük işlem masraflarıyla gerçek zamanlı ödeme imkanı sunar. xRapid kişilerden ziyade kuruluşların kullanımı amacıyla yaratılmış bir platformdur ve banka ya da kredi kuruluşlarına uluslararası ödemeler için hayli verimli ve güvenilir bir opsiyon sağlar.

xVia Nasıl Çalışır?

xVia, çok basit ve standart bir arayüz üzerinden kullanıcıların tamamen şeffaf bir şekilde global para transferleri yapmasına olanak tanır. xVia Aplikasyon Programlama Arayüzü (Aplikasyon Programlama Arayüzleri, bilgisayar programlama dilinde birden fazla software komponentinin birbiriyle iletişimde bulunması için oluşturulmuş yöntem setleri olarak tanımlanır.) sayesinde SAP, Oracle gibi ERP software çözümlerini Ripplenet’e bağlayabilir, hatta xVia bankaların ya da diğer kurumların kullandığı ERP’lerin ya da benzer amaçlı aplikasyonların içine entegre bile edilebilir.  Bu sayede ödemelerin içeriğindeki fatura numarası, ödeme durumu gibi bilgiler kolaylıkla takip edilebilir. Bunun yanında dünya çapında gerçek zamanlı güvenli ve izlenebilir para transferleri için süresiz ödeme anlaşmaları yapılması imkanı sağlanmış olur.

xRapid – xVia Farkı

xRapid ile xVia, her ikisi de bir para transfer aracı olmakla birlikte yöntemde farklılıklar gösterir. xRapid bir sanal para birimi olan Ripple (XRP) vasıtasıyla düşük işlem masraflarıyla bu imkanı sunarken, xVia çok basit bir arayüz üzerinden ödemeler ile ilgili fatura/irsaliye numarası, ödeme aktarım durumu..vb detayları da gerçek zamanlı görmek ve bu amaçla para transfer bilgilerinin kendi kurumlarının ERP software’leri ile bağlantılı olmasını isteyen kurumlar için tercih edilir bir platform sunar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir