Web3 ve Merkeziyetsizlik Öne Çıkıyor

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Nis 28, 2023 Yorum Yok

Paribu Hub ve Merkezsiz Amel birliğiyle düzenlenen d;pact’in ikincisinde, Web3 ve merkeziyetsizlik kavramları ele alındı.

Paribu Hub‘ın desteklediği d:pact, medya ve blockchain alanındaki ehil isimleri ve alana İlgi duyanları buluşturdu. Aktifliğin odak noktasında, “Merkeziyetsiz medya Muhtemel mü? Bu nasıl olabilir?” sorusu yer aldı.

Etkinlikte, Aposto, Argonotlar, News Labs Turkey üzere yeni medya mecralarından iştirakçiler yer aldı. Ayrıyeten d:pact’te, içerik üreticilerinin ve tüketicilerinin, merkeziyetsizliği ve medyayı nasıl gördüğü konuşuldu.

Merkezi Medyada Dikkat Çeken Sorunlar

Paribu Hub ve Merkezsiz Amel birliğiyle gerçekleştirilen d:pact’te, merkezi medyadaki problemler da işlendi. İkincisi düzenlenen aktiflikte, aktüel problemler üzerinden yola çıkılarak neden merkeziyetsiz bir medyaya muhtaçlık duyulduğu irdelendi. Merkezi medyadaki sıkıntılar, şu biçimde sıralandı;

  • 1- Şeffaflık ve mesuliyet eksikliği
  • 2- Sansür, bilgi kirliliği ve manipülasyon
  • 3- Bilgi ihlalleri ve Emniyet riskleri
  • 4- Tekelleşme
  • 5- Kıymetlerin değişimi

Merkezi medyadaki sıkıntıların ve bu meselelerin nelere yol açabileceğinin konuşulduğu aktiflikte, merkeziyetsiz medyanın avantajları da konuşuldu. Paribu Hub ve Merkezsiz Amel birliğiyle düzenlenen aktifliğe nazaran, merkeziyetsiz medyanın avantajları şu formda;

  • 1- Sansürsüzlük ve özgürlük
  • 2- Değiştirilemezlik
  • 3- Adil gelir paylaşımı

Merkeziyetsizlik Şimdi Yolun Başında

Etkinlikte konuşan Enes Özcan, merkeziyetsiz medyanın çözülmesi gereken bir sıra bahisle Bir arada ilerleyebileceğini aktardı. Ayrıyeten Özcan, merkeziyetsizlik konusunda şunları söyledi;

“Merkeziyetsiz olan her teknolojinin temelinde, aşılması gereken iki anne sorun var: teknik kapasite ve finansman. Blokzincir özünde, değiştirilemezliği ile öne çıkan bir bilgi saklama teknolojisi. İnançlı, dağıtık ve değiştirilemez biçimde data tutma kelamı veriyor birden fazla blokzincir, lakin demokrasi getirme ve Hız sağlama üzere bir tezi yok. mesela blokzincirde 2017 hype’ı yaşandığında şirketler blokzinciri nasıl entegre edeceğini düşünürken SAP sistemini blokzincire aktarabilir miyiz? diye soruyordu. Muhtemel olmazdı. Her gün milyonlarca satır bilgi geliyor, Fazla Çok bilgi olduğu için masraflı ve güç olacaktı.”

Konuyla ilgili Turan Sert‘ten de yorum geldi. Sert, Web3’ün bir vizyon olduğunu ve şimdi yolun başında bir teknoloji olarak öne çıktığını belirtti. Sert, merkeziyetsizlik kavramının şimdi bir deney olarak görülebileceğini ve bütün soruların karşılığının yavaş yavaş alınacağını aktardı.

Merkezsiz’in mimarı olduğu Faaliyet d:pact, Web3 ve merkeziyetsizlik kavramlarının ileriye dönük birçok sorunu çözeceğini ele aldı. Aktifliğe katılan profesyonel isimler ve konuşulanlar ışığında, Web3 ile işlerin daha kolaylaşması Mümkün görünüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir