Vitalik Buterin Kimdir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 07, 2022 Yorum Yok

Vitalik Buterin, Ethereum’un ve Bitcoin Magazine’in kurucusu olarak bilinen Ünlü bir Rus-Kanadalı programcı ve müelliftir.

Vitalik Buterin Kimdir?

Vitaly Dmitriyevich ya da bilinen ismi ile Vitalik Buterin, bilgisayar bilimci bir babanın oğludur. Ufak yaşlarda zekası ve ilgilendiği alanlar ile kendini öbür çocuklardan farklı kılmıştır. Keşfedilmesi uzun sürmemiş ve 7 yaşına geldiğinde üstün zekalı öğrencilerin bulunduğu sınıfta yerini almıştır. Oyun oynması gereken yaşlarda Microsoft Excel ile ilgilenmesiyle seyahati başlamıştır.

2011 yılında babası sayesinde tanıştığı Bitcoin ile ilgilenmeye başlamıştır. Bitcoin Magazine’in ortak kurucusu olmuş ve Bitcoin’in imkanlarını genişleten bir blok zincir altyapısı olan Ethereum’u geliştirmiştir. Üniversite yıllarında ileri seviye kurslar almış ve kriptografi uzmanı Ian Goldberg’ın asistanlığını yapmıştır. 2013 yılının sonunda, Ethereum için bir White Paper yayınlamıştır. 2014 yılında ise takviyeler ile Bitcoin ve Ethereum üzerine çalışabilmek için üniversiteden ayrılmıştır.

Vitalik Buterin Ve Çalışmaları

Buterin, blokzincir teknolojisi ve merkezi olmayan uygulamalarının potansiyeli hakkında kapsamlı bir anlayış geliştirmiştir. 2013 Kasım ayında Ethereum ile ilgili raporunu yayımlamıştır. Takımı ile Vitalik Buterin, Ethereum’u geliştirdikten sonra, Ocak 2014 yılında kamuya açıklamıştır. Takımında Mihai Alisie, Joe Lubin, Anthony Di Iorio, Gavin Wood ve Charles Hoskinson bulunmuştur.

Ayrıca Ethereum ağının Lokal kripto Nakit ünitesi “Ether” (ETH) kavramını türetmişlerdir. Birkaç ay sonra Buterin ve grubu Bitcoin karşılığı Ether satarak 31.000 BTC’nin üzerinde gelir elde ettikleri bir halka arz düzenlemiştir. Bu Nakit ile İsviçre’de Ethereum Vakfı’nı kurmuşlardır. Bu kâr maksadı gütmeyen kuruluş, Ethereum’un Aleni kaynaklı yazılımının geliştirilmesini sağlamaktadır. Çalışmalarından Dolayı 2014 yılında Peter Thiel Fellowship mükafatına layık görülmüştür. Vitalik Buterin, Kryptokit, pybitcointools, multisig.info ve btckeysplit üzere Türlü Aleni kaynaklı projelere programcı olarak katkıda bulunmaktadır. Ayrıyeten, Buterin Ethereum protokolünün gelecekteki sürümleri üzerinde çalışan bir Ethereum araştırma takımına liderlik etmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir