Utility Token Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 04, 2022 Yorum Yok

Utility token ya da Türkçe adıylafayda tokenı, sahiplerinin belli bir esere ya da hizmete erişmesini sağlayan tokenlardır.

Bir utility token, makul bir blok zincir ekosisteminde harcanmak üzere tasarlanmıştır. Yani yatırım maksadıyla yaratılmamıştır. Bir projenin piyasaya utility token sürmedeki ve utility token satışı gerçekleştirmedeki maksadı ise genelde projenin geliştirilmesi için kapital toplamaktır. Yani proje geliştiricilerinin, projelerini finanse edebilmesine ve projelerini geliştirmeleri için kaynak oluşturmasına katkı sağlar.

Kullanıcılar fayda tokenları aracılığıyla, proje geliştiricilerinin sunduğu hizmetlere erişebilmektedir. Kullanıcıların Nakit ile sahip olamayacağı yararlar sunmak amaçlanır. Yatırımcıların sahip oldukları tokenlara karşı bağlılığını artırmak hedeflenir. Utility token sayesinde kullanıcılar sahip oldukları fayda tokenları ile projenin ilerleyen vakitlerinde oluşabilecek hizmetlerden yararlanma fırsatını yakalarlar. Makul eserlere ve hizmetlere erişme talihi elde ederler.

Utility Token Özellikleri Nelerdir?

  • Kullanım alanları ön planda olmalı ve süreklilik içermelidir.
  • Token’ı satın alacak kullanıcının elinde tutması için kuvvetli sebepleri olmalıdır.
  • Kullanım imkânlarıyla desteklenen bir iktisat oluşmalıdır.
  • Hedef, alıcı sadakati olduğu durumda loyalty özellikleri ön planda tutulmalı ve bu süreçlerde Değerli bir araç hâline gelmelidir.

Utility Token Nasıl Çalışır?

Utility tokenların kendi blokzincirleri bulunmamaktadır. Mevcut olan blokzincirleri üzerinde oluşturulurlar. fayda token’ları, ekseriyetle ICO ile satışa sunulurlar. Kullanıcılar ICO ile düşük fiyattan bu token’lara sahip olabilirler. Proje sahipleri, gerçekleştirilen ICO’lar ile projelerinin geleceği için kaynak oluştururlar. Utility token yatırımcıları, proje sahiplerinin Özel olarak sunduğu hizmetlere erişme ayrıcalığına ulaşırlar. Uygun hazırlanmış bir utility token, bulunduğu ekosistem içinde sahiplerinin benzersiz ya da avantajlı eylemler gerçekleştirmesini sağlayabilir. Bu da, utility token’ın projesini güçlendirir. 

Utility Token ve Security Token Farkı

Security token’lar ile utility tokenlar farklı gayelere ve pahalara sahiplerdir. Utility tokenlar ile bir projenin hizmetine erişim sağlanır. fayda tokenları yatırım hedefiyle üretilmemiştir. Kullanıcılar için bir sadakat programı oluşmasına Yardımcı olmaktadır. Security tokenlar ise bir öz sermaye, sonlu Mesul paydaşlık şirketinin payları yahut mal üzere gerçek varlıklar tarafından desteklenir. taşınır Bedel maddelerine tabidir. Security tokenlarının kıymeti, bağlı oldukları şirketlerin kıymetlerine endekslidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir