Uniswap’in Kurucusu Hayden Adams Kimdir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT May 10, 2023 Yorum Yok

Hayden Adams, tanınan kripto Nakit borsası Uniswap’in kurucusudur. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in verdiği bir burs vasıtasıyla borsa planını hayata geçirmiştir.

Hayden Adams Hayatı

Hayden Adams, Ethereum üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir kripto Nakit borsası olan Uniswap’ın kurucusudur. 21 Ekim 1992 yılında ABD’de dünyaya gelen Adams’ın genç yaşta teknolojiye ve finansa İlgi duyduğu bilinmektedir.

Uniswap’i kurmadan evvel, 2016 yılında Stony Brook Üniversitesi’nden Mühendislik Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitede geçirdiği mühlet boyunca bilgisayar bilimi ve finansın kesiştiği alana İlgi duymaya başladı ve bu noktada teknolojiyi kullanmanın yollarını keşfetmeye başladı.

Bilgisayar bilimi geçmişi, merkezi olmayan sistemler ve akıllı mukaveleler üzere bahislerde araştırma yayınlamasına Yardımcı oldu.

Adams, Blockstack, Siemens ve Consensys üzere Türlü teknoloji şirketlerinde yazılım mühendisi olarak çalıştı.

Siemens’te, havacılık ve Uzay ve araba sanayisindeki müşteriler için tasarım keşifleri ve mühendislik simülasyonları yapıyordu, lakin neredeyse bir Yıl çalıştıktan sonra vazifesinden alındı.

O karanlık vakitlerde, arkadaşı Karl Froersh bir Fer huzmesi olarak geldi ve onu Reddit’teki kriptoyla ilgili birinci projesi olan “Tahmin piyasalarını yürüttüğümüz üzere zincir üzerinde merkezi olmayan borsaları çalıştıralım” başlıklı projeyle tanıştırdı. Proje metnini Ethereum blokzincir ağının kurucusu Ünlü Vitalik Buterin yazmıştı.

Floresch, Adams’ın Ethereum Vakfı tarafından sağlanan 65.000 dolarlık bir hibe için başvurmasını önerdi. Uniswap isimli projesi hibeyi kazandı.

Uniswap Kuruluşu

Adams, 2018’de adım atmaya ve kendi şirketini kurmaya karar verdi. İnsanların Bitcoin ve Ethereum üzere tanınan kripto Nakit üniteleri de iç olmak üzere Türlü dijital varlıkları alıp satmasına müsaade verecek merkezi olmayan bir borsa oluşturmak için bir mühendis olarak maharetlerini kullanma fırsatı gördü.

Ve böylelikle Uniswap doğdu. Merkezi olmayan borsa, akıllı kontratların kullanımı ve merkezi olmayan yapısı sayesinde kripto Nakit topluluğu içinde süratle popülerlik kazandı.

Akıllı kontratlar, Müşteri ve satıcı ortasındaki mutabakatın kaidelerinin direkt kod satırlarına yazıldığı kendi kendini yürüten kontratlardır. Bu kontratlar, bir mukavelenin müzakeresini yahut ifasını kolaylaştırır, doğrular ve uygular.

Uniswap’te akıllı mukavelelerin kullanılması, dijital varlıkları alıp satmanın daha verimli ve inançlı bir yolunu sağlar. Ayrıyeten merkezi bir otoriteye olan gereksinimi ortadan kaldırarak Uniswap’i merkezi olmayan bir borsa haline getirir.

Uniswap, kuruluşundan bu yana popülaritesini artırdı ve şu anda dünyanın en yaygın kullanılan merkezi olmayan borsalarından biri haline geldi. 2020’de Uniswap, Biricik bir ayda 2 milyar doların üzerinde süreç hacmi işlediğini bildirdi. Uniswap, 2018’deki lansmanından bu yana Yekün süreç hacminde 1 trilyon doları ve artmaya devam eden 3,9 milyon dolarlık kullanıcıyı aştığı için 2022 yılı Adams için rekor kırıyordu.

Adams’ın Uniswap’in geleceği için Aka planları vardır. Platformu geliştirmeye ve daha kullanıcı dostu ve verimli hale getirmeye devam etmek istiyor. Ayrıyeten platformda alınıp satılabilen varlık cinslerini genişletmeyi ve platforma kullanıcılar için daha da alımlı hale getirecek yeni özellikler eklemeyi planlıyor.

Coindesk ile yaptığı bir röportajda Adams, Uniswap’in geleceğine ait vizyonundan şu formda bahsetmiştir:

“Uniswap’in dijital varlıkları merkezi olmayan bir biçimde satın almak yahut satmak isteyen herkes için başvurulacak platform haline geldiğini görüyorum. Platformu daha kullanıcı dostu ve verimli hale getirmek için Daimi olarak yeni özellikler ve iyileştirmeler üzerinde çalışıyoruz.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir