Tokenomik (Token Ekonomisi) Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 05, 2023 Yorum Yok

Tokenomik, kripto Nakit ünitelerinin arz ve talep özelliklerini anlamayı Anlatım eden bir tabirdir. Bu terim, bir kripto varlığın gelecekte ne kadar değerli olabileceğini anlamayı kolaylaştırır.

Tokenomik Ne Demek?

‍Tokenomik, bir varlığın gelecekte ne kadar değerli olabileceğini anlamak için bir rehberdir. Örneğin, kripto parayla yeni tanışan birçok kişi, “Eğer bu Nakit Bitcoin kadar değerli olursa, o Vakit bir gün…” üzere bir şey düşünürken, gerçekte bu asla Mümkün olmayabilir. misal olarak Bitcoin Cash ve Tron’u düşünelim. Bitcoin Cash, Bitcoin ile birebir Yekün arza sahiptir, bu nedenle Vakit içinde birinin Öteki kadar değerli olabileceğini düşünmek biraz Muhtemel olabilir. Bununla birlikte, 100 milyardan Çok Tron mevcutken, bir coin’in binlerce dolar kıymetinde olması için Tron’un dünya tarihindeki en değerli Amel haline gelmesi gerekir.

Kriptoda Tokenomik neden Değerlidir?

Ünlü yatırım kitabı Margin of Safety’de, değer yatırımı efsanesi Seth Klarman, “Kısa vadede piyasa fiyatlarını sırf arz ve talep belirler” diye açıklar. Bunun hakikat olduğuna ve borsanın yanı Dizi blokzincir teknolojisini kullanan kripto varlıklar için geçerli olduğuna inanırsak, arzı yahut talebi etkileyecek faktörleri anlamak hem spekülatörler hem de yatırımcılar için hayati Ehemmiyet taşır.
Bu durumda, kripto varlıklara bakarken dikkate alınması gereken bir sıra Öğe vardır. Tahminen de en kıymetlisi, dijital Nakit ünitesinin nasıl kullanılacağını anlamaktır. İnşa edilen platformun yahut hizmetin kullanımı ile varlık ortasında Aleni bir irtibat Mevcut mı? Varsa, büyüyen bir hizmetin sonunda fiyatı artırmaya Yardımcı olan satın alma ve kullanım gerektirmesi mümkünlüğü yüksektir. Şayet yoksa, coin ne için kullanılabilir?

Cevaplanması gereken diğer Kıymetli sorular şunlardır:

  • Şu anda kaç token var?
  • Gelecekte kaç Tane Mevcut olacak ve ne Vakit yaratılacaklar?
  • Coin’lerin sahibi kim? Gelecekte geliştiricilere sunulmak üzere ayrılanlar Mevcut mı?
  • Çok sayıda coin’in kaybolduğuna, yandığına, silindiğine yahut bir biçimde kullanılamaz hale geldiğine dair rastgele bir bilgi Mevcut mı?

Token İktisadı Dağılımı

Geleneksel iktisatta ekonomistler, resmi Nakit arzı bilgilerini kullanarak bir Nakit ünitesinin ihracını izlerler. Bildirdikleri sayılar çoklukla M1, M2 ve – ülkeye bağlı olarak – M3 yahut M4 olarak da isimlendirilir. Dört M kategorisinin derinlemesine açıklaması, bu tokenomik tahlilin ötesindedir: M1’in en likit paraların bir ölçümü olduğunu, M2’nin daha az likit olduğunu vb. Bu sayılar, bir Nakit ünitesinin arzının farklı taraflarının şeffaflığını ve izlenmesini sağlamaya Yardımcı olur.

Bu sayılar değerlidir zira tarih boyunca hükümdarlar, kraliçeler ve hükümetler ülkelerinde ek Nakit yaratma alışkanlığına sahip olmuşlardır. Bir ülkeyi direktörün yahut bir savaşta savaşmanın Fazla kıymetli olabileceği ortaya çıktı ve gelirleri artırmak yahut bir bütçeyi dengelemek her Vakit kolay değildir, bu da ekseriyetle daha Çok Nakit ünitesi yaratmanın politik olarak Müsait olduğu manasına gelir.

Modern dünyada, banka kurtarma paketleri ve pandemik müdahaleler üzere şeyler, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin Fazla süratli bir formda Kıymetli ölçülerde yeni Nakit ünitesi oluşturmasını gerektirmiştir.

Hükümetler bu süreci denetlerken, ek Nakit ünitesi yaratmak var paranın kıymetinde yavaş ve kimi süratli bir düşüşe neden olabilir. Bu düşüşe “enflasyon” denir ve bu en Fazla satın aldığımız şeylerin fiyatları her Yıl arttığında görünür.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir