Token Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 04, 2022 Yorum Yok

Tokenlar, Blockchain ekosisteminde dijital olarak transfer edilebilen varlıklardır. Token, Mevcut olan bir blokzincirde bulunan ünite kıymettir.

Token’ların kendi blokzincirleri yoktur, var bir kripto Nakit ünitesinin blokzincirine bağımlı olurlar. Aka çoğunlukla ICO/IEO süreci ile piyasaya sürülen token’lar yer aldığı platformun sürekliliğini devam ettirmek, kalitesini yükseltmek gayesiyle üretilebilir. Token’ların ünite pahası olduğundan, bu değer alınıp satılabilir. Dijital olarak kullanılabilen bu varlıklar ayrıyeten bir eseri yahut bedeli de temsil edebilir. Transfer edilebilme özelliğine sahip token rastgele bir eseri yahut hizmeti de temsil edebilir.

Kripto para, coin, token, dijital para, altcoin bu ekosistemde sıkça kullanılan tabirlerdir. Birçok şahıs bunların hepsinin tıpkı mana Anlatım ettiğini düşünüyor ve bu ekosistemdeki her şeye coin ya da token denilebiliyor. Aslında hem coin hem de token, kripto paradır. Fakat bu tabirler iki farklı kripto Nakit çeşidine işaret ediyor.

Bir kripto Nakit ünitesi ve bir token ortasındaki en Aka fark, kripto Nakit ünitelerinin kendi blokzincirine sahip olmalarıdır. öteki yandan tokenlar, merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasını kolaylaştıran Ethereum, Bitcoin, Waves üzere bir blokzincir üzerine inşa edilmiştir.

Token Ne İşe Fayda?

Kripto Nakit oluşturulurken kurulan blok zincire entegre edilerek geliştirilen token, kripto Nakit çeşidi değildir ve yalnızca bir pahası Anlatım ederken kullanılır. Bir eserin kıymetini güçlendirmek ve kalitesini arttırmak hedefi içerisinde olan token, kripto Nakit borsasında da süreç görür. Kripto Nakit çeşitlerinin blok zinciri üzerine inşa edilmesi ile dikkat çeken dijital varlıklar, muhakkak bir dijital varlığa karşılık gelir ve token mukavelesinin dışına çıkmak Muhtemel değildir. Token mukavelesinde o kıymetin hangi Gaye ve hangi süreçte kullanılacağı belirtilir.

Token Çeşitleri Nelerdir?

Token’ları fonksiyonlarına nazaran dört kümeye ayırabiliriz

  • Credit token: Yatırımcı ve teşebbüsçü ortasında köprü misyonu görür. Kredi Eda gayesiyle üretilen bu token tipinde teşebbüsçüler yatırımcılardan borç alabilmektedir.
  • Utility token: Yatırım emelli değil, hizmet emelli üretilmiş tokenlerdir.
  • Equity token: ICO terimini kapsar. Bu token’lardaki mantık, Üleş senetlerindeki halka arz ile benzeridir. Bu projeler, birinci kurum ve piyasaya çıkış evresinde halka arz edilir. Projenin birinci basamağında yatırımcılar takviye verdiği için ileriki evrelerde makul ayrıcalıklar kazanabilirler.
  • Combo Token: Piyasada bulunan birtakım tokenlar, apansızın Çok token’ın kıymetini karşılayabilmektedir. Sia ve Digit olarak bilinen tokenlar equity ve utility token kümesinde yer almaktadır. mesela steemit tokeni utility, equity ve credit token kümesinde bulunarak her üç token’ı da karşılamaktadır.

Token Nerede Kullanılır?

Token kullanılacak yer kripto Nakit yatırımı gerçekleştirmek için oluşturulan muteber borsalardır. Kullanmak istenen token tipine nazaran girilecek borsalarda farklılıklar olmaktadır. Tokenlar apansızın Çok kategoriye ayrıldığından gayeye Müsait olan kripto Nakit borsaları tercih edilerek token kullanımı gerçekleştirilir. Günümüzde token yatırımı yapmak isteyenlerin yönlenebileceği borsalardan kimileri; Binance, FTX, Coinbase ve 1inch Exchange‘dir.

Tokenları kullanabilmek için borsalara giriş yaparak kayıt olmak kafidir. Bunun ardıdan istenilen alım-satım yahut yatırım süreçleri kolay bir biçimde yapılabilmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir