Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu (TOBO) Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Mar 24, 2023 Yorum Yok

TOBO formasyonu olarak da bilinen Aksi Omuz baş Omuz Formasyonu, teknik tahlilde kullanılan bir tabirdir ve düşen bir trendin sonlanmakta olduğunu gösterir. Piyasadaki fiyat hareketini Anlatım eden TOBO, trend dönüş formasyonları ortasında yer alır.

TOBO Formasyonu Nedir?

Fiyat hareketleri doğrusal olmayan trendler halinde meydana gelmektedir. Hasebiyle fiyatlar, çoğunlukla birbirine benzeyen karakteristik formlar oluştururlar. Formasyonlar, piyasa tahlili yaparken trend değişimlerini izlemek ve değişimlerini yorumlamak için epeyce değerlidir. Ayrıyeten yatırımcıya da Fikir verirler. Formasyonlar kendi içerisinde trend dönüş formasyonları ve trend devam formasyonları olmak üzere ikiye ayrılır. Aksi Omuz baş Omuz Formasyonu, düşüşe geçen bir piyasa trendinin sonlanmakta olduğunu gösteren trend dönüş formasyonudur. Düşüş trendinde olan dönüşler TOBO ile Anlatım edilir.

TOBO’da fiyatlar Evvel taban yapar ve sol omuz oluşur. Akabinde bir yükseliş yaşanır ve fiyatlar belli bir düzeyin üzerine çıkamayarak boyun düzeyini çizer. Akabinde Misli bir satış atağı daha gelir ve oluşan sol omuz daha da aşağı kırılır, böylelikle “baş” kısmı ortaya çıkar. En sonunda gelen yükseliş ve akabindeki düşüş de sağ omuzu oluşturur.

Ters Omuz baş Omuz Formasyonu’nun gayesi bulunurken öncelikle baş ile boyun ortasındaki ayrım hesaplanır. Akabinde bu fark, boyun düzeyine eklenerek formasyonun gayesine ulaşılır.

Ters Omuz baş Omuz Formasyonu Nasıl Oluşur?

TOBO formasyonu 2 omuz ve baş ismi verilen bir düşüş ile gözlemlenir. Boyun çizgisi, omuzlar ve baş ortasındaki üst kısımlar tarafından belirlenir. Aksi Omuz baş Omuz Formasyonu 4 etaplı formda oluşur.

İlk adımda sol omuz oluşur. Sol omuz, varlığın fiyatı yeni bir taban yaşadığında ve akabinde tepeyi gördüğünde meydana gelir. İkinci adımda Baş oluşur. Baş, sol omuzdan daha düşük bir taban geldiğinde ve akabinde sol omuz düzeyine ulaşan bir yükseliş gerçekleştiğinde görülür.

Üçüncü adımda sağ omuz oluşur. Ancak bu omuz, Öbür bir taban Tertip tarafından oluşturulmuş olmalıdır. Bununla birlikte, bir evvelkinden daha yüksek yani Baş düzeyinde ve sol omuzda oluşan alt düzeye yakın bir yerde yer almalıdır.

Son aşama bütün kalıbı tamamlar. Fiyat boyun çizgisinin üzerine yükselir. Bu daha sonra baş ve omuzlar ortasındaki iki üst kısım tarafından oluşturulan bir takviye çizgisi haline gelir. Oluşum tamamlandıktan sonra bir Lahza için düşüş gerçekleşse bile fiyatın yükselmeye devam etme mümkünlüğü fazladır.

Ancak bu formasyonda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Birden fazla yatırımcı, ikinci omuz oluşur oluşmaz formasyonun gerçekleştiğini düşünür. Bu evrede şekillenme başlasa da piyasa boyun çizgisi direncinin üzerinde kapanana kadar emin olunmamalıdır. Formasyon 4 saatlik bir grafikte oluşuyorsa alınıp satılabilir bir hale gelmesi için boyun çizgisinin üzerinde 4 saatlik bir kapanış beklenmesi gerekir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir