Terra Krizinin Yıl Dönümü: Stablecoin’lerin Düşüşü

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 12, 2023 Yorum Yok

Bir Yıl Evvel gerçekleşen Terra krizinden sonra, stablecoin’lerde başlayan düzensizlik USDT‘yi tepeye taşıdı.

11 Mayıs 2022 tarihinde, Terra kriziyle Birlikte Aka bir kripto çöküşü yaşandı. Bu çöküşün mimarı olan Terra, 45 milyar doların piyasadan silinmesine yol açtı.

Aradan geçen bir Yıl sonra, kripto sanayisinin hala daha toparlanamadığı ve stablecoin’lerin formlandığı görülüyor. Bilhassa USDT, Terra’nın çökmesinden sonra yüzde 20‘lik bir hakimiyet çıkarıyla dikkat çekiyor.

Terra Krizinden Bir Yıl Sonra: USDT’nin Yükselişi!

Glassnode, bugün yayınladığı bilgiler ile Terra krizini anımsadı. Stablecoin’ler üzerinden bir piyasa hakimiyeti grafiği oluşturan Glassnode, iki farklı periyodu ele aldı.

Terra krizinden evvel, stablecoin piyasa hakimiyetinde USDT’nin hissesini üç farklı stablecoin alıyordu. USDC, BUSD ve DAI’ye dağılan paralar, USDT’nin düşüşünü sağlıyordu.

Ancak, 11 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşen Terra krizinde, UST’nin depeg olması ve bütün kripto piyasasını çökertmesi yatırımcıların stablecoin’lere nazar açısını değiştirdi. DAI tarafına duyulan İlgi günden güne azalırken, BUSD tarafında krizler patlak vermeye başladı. BUSD, ABD’li düzenleyicilerin radarına girdi ve hizmetlerini durdurmak zorunda kaldı. USDC ise FUD’lardan ve baskılardan Dolayı uzun soluklu bir düşüş trendi izledi. bütün bu piyasa süreci, USDT’nin günden güne stablecoin piyasa hakimiyetinde doruğa çıkmasını sağladı.

Glassnode datalarına nazaran, Terra krizinden Evvel USDT’nin stablecoin piyasa hakimiyeti yüzde 45.9 civarında, USDC’nin stablecoin piyasa hakimiyeti ise yüzde 37 civarındaydı. Bu iki tanınan kripto Nakit ünitesini, yüzde 11.8‘lik hakimiyet ile BUSD takip ediyordu. DAI ise pazar hissesinden yüzde 4.5 alabiliyordu.

Terra krizinden tam bir Yıl sonra, USDT’nin piyasa hakimiyetinin yüzde 65.9‘a çıktığı görüldü. Stablecoin piyasasında yüzde 20’lik bir pazar hissesi elde eden USDT, muteber liman olarak görülmeye başladı. Lakin SEC, dolar ile süreç gören bütün kripto paraların İlgi alanlarında olduğunu söylemişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir