SEC, HSBC ve Scotiabank’ı Cezaya Çarptırdı 

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 12, 2023 Yorum Yok

ABD’de bankacılık krizi yaşanmaya devam ederken, mali düzenleyiciler HSBC ve Scotiabank üzere Aka finans şirketlerini incelemeyi sürdürüyor. 

Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), HSBC’nin taşınır değerler kolu HSBC Securities (HSI) ve Scotiabank’in yatırım iştiraki Scotia Capital’ı kayıt tutma ihlalleri üzere bir ekip cezalarla suçladı. HSI, SEC ile uzlaşmak için 15 milyon dolar ödemeyi kabul ederken, Scotia Capital 7,5 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Bunun yanı Dizi Scotia, ABD Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komisyonu’nun suçlamalarını çözmek için 15 milyon dolar ödedi. 

SEC, Mevzuya Açıklık Getirdi

Haberi 11 Mayıs’ta duyuran SEC, bankaların ABD piyasa düzenleyicilerine kayıtlı bayiler için kayıt tutma gerekliliklerini yerine getirmediğini belirtti. 

Yetkililer, HSBC ve Scotiabank çalışanlarının kısa bildiri ve WhatsApp üzere yetkisiz bağlantı kanallarını kullandıklarını söyledi. Husus ile ilgili yorum yapan SEC: “Alt kademe çalışanları denetlemekten Mesul genel müdürler ve kıdemli denetçiler, firmanın broker-bayi işleri hakkında ferdî aygıtlarında firma onaylı olmayan usuller kullanarak bağlantı kurdular ve firma siyasetlerine uymadılar.” Sözlerini kullandı. 

Düzenleyici kuruma nazaran, HSI’nin bu Cin bağlantıları yasaklayan siyasetleri uygulamaması, çalışanlarını Borsa Kanunu’nun 15(b)(4)(E) kısmı kapsamında makul bir biçimde denetleyememesine yol açmıştır. 

SEC, yaptığı açıklamanın devamında: “Her iki firma da federal taşınır değerler maddelerini ihlal ederek bu irtibatların Kıymetli çoğunluğunu koruyamadı” dedi.

HSBC ve Scotiabank, ferdî aygıtlar ve iletileşme uygulamaları kullanan çalışanları nedeniyle Nakit cezasına çarptırılan nihayet Wall Street firmaları oldu. Eylül 2022’de ABD’li yetkililerin bu Cin durumlarda yaklaşık 2 milyar dolar ceza kestiği ve firmaları muahedeler, alım satımlar ve şahsî uygulamalar hakkında konuştukları için cezalandırdığı bildirildi. ABD’li düzenleyiciler 2021 yılında WhatsApp üzere ferdî iletileşme uygulamalarını kullanan finans şirketlerine yönelik geniş bir soruşturma başlattı. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir