Stop Loss (Koşullu Emir) Nedir, Nasıl Yapılır?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 15, 2022 Yorum Yok

Stop Loss ingilizce bir söz olup, ‘kaybı durdur’ manasına gelmektedir. Borsa süreçlerinde ziyan edilmemesi gereken durumlarda süratli karar almak ve komut vermek gerekmektedir. Bu türlü durumlarda riski azaltmak için evvelden belirlenmiş birtakım koşullu buyruklar uygulanabilir. Stop loss da bunlardan biridir. Bir nevi ziyanı durdurma noktasıdır.

Alım yapıldığı sırada fiyat muhakkak bir noktaya düştüğünde ziyanı durdur buyruğuyla elinizdekilerin muhakkak bir orandan satılmasına İmkan tanıyan Buyruk tipidir. Bu sayede yatırımcıların göze alabildikleri ziyandan daha Çok ziyan etmelerinin önüne geçilmiş olunmaktadır. Stop loss yatırımcıların risklerini yönetmek için kullandıkları kollayıcı bir tedbirdir.

Fakat her Vakit yatırımcıyı koruyamayabilir. Zira, Buyruk verilen düzeyde süreç gerçekleşmeyebilir. Misli fiyat hareketlerinde istenilen fiyatta hiç süreç yapılmayabilir. Bu durumda da stop loss yatırımcıyı koruyamaz. Dikkat edilmesi gereken en Kıymetli nokta emrinizin yanlışsız noktada gerçekleşip gerçekleşmeyeceği olmalıdır. Piyasa Fazla süratli bir formda düşerse stop loss buyruğu gerçekleşmeyebilir.

Stop Loss Buyruğu Nasıl Verilir?

Stop loss buyruğu, kullanıcıların en az kar ölçüsünü ya da bir süreçte kaybetmeyi göze alacağı azamî meblağı belirlemesine İmkan tanımaktadır. Stop loss buyruğu verildiğinde çevrimdışı olunduğunda ya da Celse kapalı olsa bile bir limit buyruğu otomatik olarak verilmektedir. İki çeşit stop loss buyruğu bulunmaktadır. Bunlar şöyledir:

  • Sabit Stop Loss Buyruğu: Sabit stop loss buyruğu, süreç açmadan Evvel belli bir düzeyde ziyan durdurmaya yarayan bir Buyruk cinsidir. Yatırımcılar, mümkün yararları ve kayıpları hesapladıktan sonra ziyan stopu belirleyerek gerçekleştirdikleri süreci sabit bir aralığa alarak daha risksiz hale getirebilirler.
  • Takip Eden Stop Loss Buyruğu: Takip eden stop loss buyruğu, piyasalardaki beklenmedik düşüşe karşı bir Hudut içinde fiyatları takip edebilmeyi sağlar.

Stop Loss Buyruğu Avantajları Nelerdir?

Stop Loss buyruğunun yatırımcılar için avantajları şu biçimdedir:

  • Uzun vadeli yatırım yapıldığında stop loss sayesinde Daimi grafik incelemeye gerek kalmamaktadır.
  • Belirli bir stratejiye nazaran stop loss yapılır. Bu stratejiden vazgeçmeyi engellemektedir.
  • Stop loss buyruğu yalnızca bir İkaz işareti olarak da kullanılabilir. Satış yapmak Mecbur değildir.
  • Stop loss, değer kaybeden yatırım varlıkların satışını gerçekleştirir ve böylelikle diğer yatırım varlıklarına yatırım yapma imkanı sağlar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir