Cardano (ADA) Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 15, 2022 Yorum Yok

Cardano (ADA), Üleş delili blockchain projesidir. Ölçeklenebilirliği hedefleyen ”üçüncü nesil” blokzinciri olarak tanımlanmaktadır.

Cardano (ADA) Nedir?

Merkeziyetsiz bir topluluk tarafından oluşturulan ve Charles Hoskinson tarafından geliştirilen Cardano (ADA), bir Üleş delili (POS) projesidir. ”Üçüncü nesil” blokchain olarak Anlatım edilen Cardano, ikinci jenerasyon blockchain’deki sorunları çözmeyi amaçlamaktadır.

Bitcoin ”birinci nesil”, Ethererum ”ikinci nesil” olarak tanımlanmaktadır. ”Üçüncü nesil” olan Cardano (ADA), Ethereum’un en Aka rakiplerinden biridir. Bunun sebebi, Ethereum’daki ölçeklenebilirlik meselelerini çözmeyi hedeflemesidir.

Cardano’nun amacı, ölçeklenebilirlik ve Bir arada işlerlik sunmaktır. 2015 yılında çalışmalarına başlanan Cardano (ADA), 2017 yılında piyasaya sürülmüştür. Cardano Vakfı tarafından desteklenmektedir. Cardano’nun Mahallî kripto Nakit ünitesi ADA’dır. Oluşturulurken birçok akademik araştırma ve incelemelerden geçmiştir.

Cardano Nasıl Çalışır?

Cardano projesi beş anne kademeden oluşmaktadır;

  • Aşama 1- BYRON: Ağ, Temel fonksiyonlar ile hayata geçer.
  • Aşama 2- SHELLEY: Topluluk tarafından işletilen node’larla merkeziyetsizlik yolu ile adımlar atılır.
  • Aşama 3- GOGUEN: Akıllı Kontratlar ağda aktifleştirilir.
  • Aşama 4- BASHO: Ölçeklenebilirliği ve Bir arada çalışabilirliği artıran Yan zincirler tanıtılır.
  • Aşama 5- VOLTAİRE: Yönetim ve kendi kendini finanse etme, ADA’yı büsbütün merkeziyetsiz hale getirir.
  • Aşamaların her biri ağın ayrılmaz modülünü oluşturmaktadır. Büsbütün merkeziyetsiz hale gelmesini sağlar.

Cardano, birinci jenerasyon olan Bitcoin ve ikinci nesil olan Ethereum’un ölçeklendirme problemlerini çözmek için yaratılmıştır. Evvelki nesil blokzincirlerin yüksek süreç fiyatlarının tersine, Cardano merkezi olmayan ve düşük fiyatlı ve yüksek TPS (saniye başına işlem) bir tahlil olarak inşa edilmektedir. Cardano, Türlü yollarla ağın suratını ve genel kapasitesini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Cardano (ADA) Ne İşe Fayda?

ADA, ”üçüncü nesil” blockchain olarak isimlendirilen Cardano’nun Mahallî kripto parasıdır. Blockchain üzerindeki faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde kullanılır. Yüksek getirisi sebebi ile, şahısların en Fazla tercih ettiği kripto paralardan olmuştur. Cardano, finansal uygulamaların daha kolay, adil ve emniyetli bir formda çalışması hedeflemektedir.

Kullanıcı gereksinimlerinin göz önünde bulundurularak şekillendirildiği bir ağdır. Ölçeklenebilirlik sıkıntısını çözmek için oluşturulan Cardano, Vakit içinde doğrulanabilir akıllı mukavelelere ve çoklu varlık defterine sahip, merkeziyetsiz bir uygulama geliştirme platformuna dönüşmeyi amaçlamaktadır.

Cardano’nun Üleş Delili (POS) consensus sistemi Ouroboros, İş deliline (POW) nazaran güç maliyetini Değerli ölçüde azaltmaktadır. Katman-2 tahlili Hydra, çıktıyı artırarak ölçeklenebilirliği daha da büyütmektedir. Ether’in Ethereum için olduğu üzere ADA da, Cardano’nun kripto parası ve tıpkı vakitte ağın temelidir. File üzerindeki süreçlerde kullanılır.

Yatırım ve değer saklama aracı olarak kullanılabilen ADA, ödemelerde ve staking için de kullanılabilmektedir. ADA sahibi kullanıcılar birebir vakitte Cardano ağında Üleş sahibidir. Bunun yanı Dizi ADA’lar stake havuzlarına aktarılarak Ödül kazanılabilir.

ADA Nasıl Ve Nereden Satın Alınır?

Cardano üçüncü nesil blokzincir olarak tanımlanmaktadır. Lokal kripto Nakit ünitesi ADA’dır. Birçok şahıs tarafından İlgi ile takip edilen ADA, Binance, Coinbase, Paribu, Crypto.com, BtcTurk üzere platformlar üzerinden satın alınabilmektedir.

ADA satın alınabilen borsalar, birtakım farklılıkları olsa da sundukları hizmet bakımından birbirine benzeri özellikler taşımaktadır. mesela Binance ile süreç yapmak isteyenler için ADA alım evreleri:

Adım 1: Binance web sitesi yahut uygulamasında hesap oluşturulur. Bu süreç fiyatsızdır.
Adım 2: En Müsait Cardano (ADA) paritesi seçilir. Seçenekler ülkeye nazaran şekillenmektedir. Kredi kartı, banka kartı, banka transferi, P2P alım satım, üçüncü taraf ödemeleri üzere seçenekler bulunmaktadır.
Adım3: Süreç yapılma buyruğu girilir.
Adım 4: Satın alınan ADA, kripto cüzdanında saklanabilir ya da süreç için kullanılabilir.

Cardano (ADA) Fiyatı

Şu anda 1 Cardano 6.32 TL TL‘den süreç görüyor. Ayrıca 1 Cardano 0.340734 $ dolardır.

Cardano fiyatı nihayet 24 saatte 2.04% değişim ile şu anda 6.32 TL TL‘den süreç görmektedir.

Son 24 saatteki Cardano hacmi 369,198,679 $ dolar ve kripto Nakit ünitesinin piyasa pahası ise 11,957,899,574 $ dolardır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir