Non-Custodial Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 15, 2022 Yorum Yok

Kripto Nakit sahiplerinin depolamak maksadıyla, custodial (gözetimli) ve non-custodial (gözetimsiz) cüzdan olmak üzere iki anne cüzdan tipi bulunmaktadır.

Kripto paralar dijital paralardır. Kripto cüzdanlar ise bunlara ulaşmanızı sağlayan Özel anahtarların koruma edildiği donanım araçlarıdır. Bir kripto cüzdanı, genel ve Özel anahtar olmak üzere iki anne kavramdan oluşur. özel anahtar, süreçleri imzaladığı ve fonlara erişim sağladığı için gizli bir parola olarak ele alınmaktadır. genel anahtar ise diğerleriyle paylaşılabilmektedir. Şahıslar, kripto varlık göndermek durumunda, cüzdanınızın genel anahtarı tarafından oluşturulan adreslerinizden birine süreç yapabilirler.

Cüzdan cinsinin dışında, her Vakit bir custodial yahut non-custodial kripto cüzdanınız olacaktır. Non-Custodial kripto cüzdanı, Özel anahtarlara sadece cüzdan sahibinin Denetim ettiği dijital cüzdanlara verilen isimdir. Non-Custodial çevrimdışı kullanılan bir cüzdan cinsidir. Kriptopara cüzdanına ilişkin adres yahut Özel anahtar üzere bilgiler yalnızca cüzdan sahiplerinin Denetim edebileceği formda non-custodial cüzdanlarda saklanmaktadır.

Non-custodial cüzdanlar kripto paralar üzerinde tam Denetim hakkı sağlamaktadır. Bu denetimin getirdiği kimi riskler ve dezavantajlar da mevcuttur. Zira bu anahtarı inançlı bir biçimde saklaması gereken kişinin kendisidir. Rastgele bir biçimde Özel anahtarlarınızın kaybolması durumunda, paranıza erişiminizi kaybedersiniz. En Aka dezavantajlarından biri de, rastgele bir takviyeye gereksiniminiz olduğunda muhattap olacağınız bir alıcı hizmetleri olmamasıdır. Gözetimsiz olan bu cüzdanda her şeyi kendiniz yönettiğiniz için, rastgele bir şeyin yanlış gitmesi durumunda bunun sonuçlarından Yeniden yalnızca siz Mesul olursunuz. Biricik bir imla kusuru yapmanız bile fonlarda Aka bir kayıp yaşamanız manasına gelebilir. Şayet bu türlü bir yanılgıyı yaparsanız Geri alma durumunuz da yoktur.

Non-Custodial Cüzdan Cinsleri Nelerdir?

5 çeşit non-custodial cüzdan çeşidi bulunmaktadır. Bunları inceleyecek olursak:

  • Masaüstü Cüzdan: Non-custodial olan bu cüzdan çeşidini bir uygulama üzere bilgisayara indirilebilir ve internet erişimine muhtaçlık duymadan kullanabilirsiniz.
  • Mobil Cüzdan: Uygulama indirilerek cep telefonunda çalıştırılan versiyondur. Cüzdanınıza her yerden ulaşabilme imkanı tanımaktadır.
  • Web Cüzdan: Web cüzdan internet tarayıcısı üzerinden çalışmaktadır. Web cüzdana erişim sağladığınızda, hizmet sağlayıcılar tarafından cüzdanınızın bilgileri görülemez ve saklanamaz.
  • Kağıt Cüzdan: Non-custodial cüzdan cinsleri ortasındaki en eski prosedürdür. Cüzdan adresi, Özel ve Aleni anahtar bilgilerinin yazılı olduğu kağıtlardır. Erişim kolaylığı için QR kod ile çalıştırılabilir.
  • Donanım Cüzdan: Bu cüzdan alt çeşitleri ortasında Emniyet açısından en üst düzeye ulaşmış olan cüzdan tipidir. Donanım cüzdan, USB belleğe benzeri ve Müsait girişi olan bütün aygıtlarda çalıştırılabilir. İki adımlı doğrulama ve PIN seçeneği mevcuttur. Bu da Emniyet düzeyinin yüksek olmasını sağlamaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir