StarkNet Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 18, 2022 Yorum Yok

StarkNet, StrakWare şirketi tarafından oluşturulan katman iki ölçeklendirme tahlilidir. Merkeziyetsiz bir ZK-Rollup tahlili olarak da Anlatım edilmektedir.

StarkNet Nedir?

Cairo lisanını kullanan StarkNet, StarkWare şirketi tarafından oluşturulmuştur. StarkEx üzere her uygulama için başka Rollup (ASIC) sistemini kaldıran, bütün uygulamaları bir yere toplayan ve etkinleştiren üniversal Rollup, StarkNet olarak Anlatım edilmektedir. Rollup, süreçleri anne File dışında gerçekleştirerek anne ağda daha az süreç yapılmasını sağlamayı maksatlar.

Ethereum ağı üzerinde katman-2 ağı olarak çalışan StarkNet, bir dApp’nin gereksinimi için sınırsız ölçek elde etmesini sağlamaktadır. Bunu, StarkNet’in en inançlı ve en ölçeklenebilirlik kriptografik İspat sistemine olan itimadı sayesinde yapmaktadır. Ayrıyeten StarkNet, merkeziyetsiz ZK-Rollup tahlilidir. Temel sıkıştırma teknolojisini kullanarak, Ethereum katman-1’in üretim ve Emniyet özelliklerini güzelleştirmeyi amaçlamaktadır.

En düşük gaz fiyatları ve sınırsız ölçeklendirme, StarkWare şirketinin sağladığı en Kıymetli avantajlardandır. Bunun yanı Dizi StarkNet, ethereum üzerinden genel hesaplamayı desteklemektedir. Merkezi olmayan, müsaadesiz ve sansüre güçlü bir sıfır bilgi toplamasıdır. (ZK-Toplama)

StarkNet’in Avantajları Nelerdir?

StarkWare kurucu ortaklarından Uri Kolodny, StarkNet’in blockchain kullanımında beklenen Aka artışta Kıymetli rol oynayacağını belirtmiştir. Ortaklardan Ben-Sasson, StarkNet platformunu, ”blockchaini kullanılabilir kılan teknoloji evrimindeki Noksan parça” olarak tanımlamıştır. Ayrıyeten Ethereum’a katkıları ile bilinen Ryan Berckmans, Twitter hesabından bir sıra paylaşım ile StarkNet’in avantajlarından bahsetmiştir.

Ethereum ölçeklenebilirlik tahlillerinden StarkNet’in avantajları ortasında;

  • Ağ fiyatları kısmında StarkNet, kullanıcılar için düşük hatta sıfır maliyetli süreçler de iç olmak harika bir ölçeknebilirliğe sahip olduğunu Anlatım etmektedir.
  • StarkNet’in mülkiyet hakları,Ethereum ile birebirdir ve ihlal edilme riski diğer tahlillere oranla daha azdır.
  • StarkNet merkeziyetsiz ZK-Rollup tahlilidir. Ethereum birinci katman özelliklerini güzelleştirmek için Temel sıkıştırma usulünü kullanmaktadır.
  • Ayrıca, en Değerli avantajları ortasında, en düşük gas fiyatları ve sınırsız ölçeklendirme potansiyeli bulunmaktadır.

StarkNet Nasıl Çalışır?

StarkNet, Cario lisanına dayanır ve Ethereum üzerinden genel hesaplamayı destekleyen bi ZK-Rollup tahlilidir. Ethereum birinci karmanının üretim ve Emniyet özelliklerini uygunlaştırmayı amaçlamaktadır. Katman-2 ağı olarak çalışan StarkNet, merkeziyetsiz bir ölçeklendirme tahlilidir. Ölçeklendirme tahlilinde; Geliştiriciler, Kullanıcılar ve StarkNet node’larından oluşan üç anne File aktörü bulunmaktadır.

Geliştiriciler, dApp’ler oluşturabilir ve bunlara StarkNet’te dağıtabilmektedir. Kullanıcılar, Ethereum’da olduğu üzere süreçleri yürütmek için StarkNet’e gönderebilmektedir. StarkNet Düğümleri, ağın verimli ve adil bir biçimde çalışması için kripto-ekonomik olarak teşvik edilir.

Tüm StarkNet süreçleri periyodik olarak gruplandırılmaktadır. Geçerlilikleri STARK ispatı ile Ethereum üzerinde doğrulanmak üzere deliller. StarkNet, Ethereum’u ölçeklendirme potansiyeline sahiptir. Bunun sebebi, STARK kanıtlaarını doğrulamak için gereken hesaplama gücü, kanıtlanmış hesaplamaya nazaran daha küçüktür.

Tüm StarkNet durum değişimleri, STARK kanıtlıdır. Bu sebeple, Ethereum’da sadece geçerli olanlar kabul edilmektedir. StarkNet durumu tekrar yapılandırmak için bütün datalar zincir üzerinde yayınlanır. Herkes kendi StarkNet düğümünü çalıştırabilmektedir. Ethereum tarafından sergilenen tıpkı Emniyet ve yetkisiz özelliklerini elde etmek amaçlanmıştır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir