Stani Kulechov Kimdir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 03, 2023 Yorum Yok

​Stani Kulechov, mevduatlardan nema kazanmak ve varlıklar ödünç almak için Aleni kaynaklı ve saklama dışı bir likidite piyasası protokolü olan Aave’nin Kurucusu ve CEO’sudur.

Aave Kurucusu Stani Kulechov Kimdir?

​Stani Kulechov, merkezi olmayan kripto kredi platformu Aave ve sürdürülebilir merkezi olmayan toplumsal File platformu Lens Protocol’ün programcısı ve kurucusudur. Kripto, blockchain ve fintech sanayilerinde tecrübeli bir girişimcidir. Kulechov, uzayda yaklaşan projelere akıl hocalığı yaptı ve nizamlı olarak sanayi etkinliklerinde konuşuyor.

Başlangıçta ​Stani Kulechov, 2015 yılında Helsinki Üniversitesi’nde yüksek lisans derecesi için hukuk okudu. Fakat, Ethereum’u ve onun klasik finans üzerindeki potansiyel tesirlerini keşfettiğinde finans ve teknolojiye olan ilgisi orada bir ortaya geldi. 2017’de, Ethereum tabanlı, eşler ortası borç Eda ve ödünç alma platformu olarak merkezi olmayan finans platformlarının öncüsü olan, birinci merkezi olmayan DeFi uygulamalarından biri olan ETHLend’i yarattı. Sonraki yıl, proje, odağını Ethereum ve borç vermenin ötesine genişletmek emeliyle Aave olarak yine isimlendirildi. Ocak 2020, Ethereum anne ağında resmi olarak yayınlanan Aave protokolünü gördü.

​Stani Kulechov, Aave için 2022, merkezi olmayan toplumsal ağların oluşturulmasına Kıymetli bir vurgu yaptı. Şubat ayında şirket, Web3 toplumsal medya platformu Lens Protocol’ü piyasaya sürdü. İçerik oluşturuculara “dijital köklerine sahip çıkma” ve akıllı kontratlara dayalı daha sürdürülebilir bir dijital toplumsal tecrübe yaratma fırsatı vermek için oluşturuldu. Kulechov’a nazaran, bir Web3 toplumsal ağı oluşturmak, “içeriği bir içerik oluşturucu ile izleyici ortasında müsaadesiz dağıtmanın bir yolunu” da Mümkün kıldı. Kısa bir mühlet sonra Aave, altı DeFi ağında anne ağda canlı yayına geçmek için protokol v3’ü Mart ayında devreye aldı.

Ancak Kulechov’un 2022’deki en Aka anlarından biri, platformun Elon Musk tarafından satın alınmasının Çabucak akabinde süreksiz CEO olmakla ilgili tweetler attıktan sonra Twitter’dan süreksiz olarak uzaklaştırıldığı Nisan ayında geldi. İronik bir halde, Musk’ın toplumsal medya devini devralmasının, daha Çok Anlatım özgürlüğü uğraşı içinde olduğu bildirildi, lakin ​Stani Kulechov’un askıya alınması bu türlü bir değişiklikten bahsetmedi. Merkezi olmayan toplumsal medya ağlarının potansiyelini vurgulamak için bir Lahza olarak kullandı. Aave, Twitter’dan uzaklaştırılmasından bir ay sonra Lens Protocol’ün Polygon anne ağında canlı yayında olduğunu duyurdu.

Temmuz ayında Aave, GHO isimli kendi çok teminatlandırılmış stablecoin’ini geliştirme planlarını açıkladığında Kıymetli bir gelişme daha gördü. Kasım ayında, Aave Arc Protocol’ün bir çatalı, Verified Credentials on Polygon ile birlikte, JPMorgan’ın DeFi’de birinci canlı sürecini gerçekleştirmesine müsaade verdi. Birebir sıralarda, Lens Protokolü ve Laguna Games, Web3 alanındaki apansızın Çok oyundaki kullanıcıları birbirine bağlamak için yeni bir oyun kimliği başlatmak üzere bir ortaya geldi. DeFi alanında akıl hocası ve niyet önderi olarak ününü sürdüren ​Stani Kulechov, Yıl boyunca Birleşik Krallık parlamentosunu ziyaret etmek ve Web Zirvesi’ndeki bir tartışmaya katılmak da iç olmak üzere Türlü medya ve konferanslarda yer aldı.

2022’de Aave, 2023 planlarının birçoğunun temelini attı. Lens Protokolü’nün gelişimi, internetin var durumu ve medyanın merkezileşmesi hakkında daha Çok Sıkıntı ortaya çıktıkça, görünüşe nazaran olgun bir vakitte geldi.

2023, Aave’nin GHO’yu piyasaya sürdüğü Yıl da olabilir. Şimdiye kadar öngörülen bir çıkış tarihi olmasa da, şimdiden OpenZeppelin tarafından bir kontrole tabi tutulmuştur. Aave topluluğu yakında v3’ünü Ethereum’da dağıtmak için oy kullanacak ve bu, GHO’nun lansmanına hakikat bir Öbür adım olacak. ek olarak Aave, 2022’nin sonunda metaverse geliştirme şirketi Sonar’ı satın aldı ve bu, metaverse alanına genişlemeye yönelik gelecekteki planlara işaret edebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir