Yok Edilen Coin Günleri (CDD) Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT May 03, 2023 Yorum Yok

CDD yahut Türkçe açılımı “Yok Edilen Coin Günleri” olan “Understanding Coin Days Destroyed”, bir kripto varlığın hareketsiz kaldığı müddet ile devinim halindeki bedelinin çarpılmasıyla elde edilen bir bilgidir.

CDD Nedir?

Understanding Coin Days Destroyed, harcanan bir varlığın bedelini ve bu varlığın atıl kaldığı süreyi ölçer. Bir varlığın CDD’sini elde etmek için, varlığın pahası atıl günleriyle çarpılır. CDD bedelleri, Özellikle piyasayı etkilemeye yetecek kadar kripto tutan balinalar olmak üzere yatırımcılar ortasındaki davranış değişikliklerini incelemek için bir piyasa göstergesi olarak kullanılabilir.

Bir kripto varlığının hareketsiz kaldığı gün sayısı Coin Günleri olarak bilinir. Her gün bu kıymete eklenir. Varlık Son taşındığında, bir borsaya gönderildiğinde yahut bir P2P (eşler arası) süreçte kullanıldığında, Coin Days’in yok edildiği söylenir, yani sıfırlanır.

Örneğin, 20 Bitcoin bir cüzdanda iki hafta kalırsa Coin Days 14 gündür, Şayet bu varlık Son on beşinci günde taşınırsa Coin Days sıfırlanır. CDD bu kıymeti alır ve bir sıra hesaplamada kullanır.

Coin Days neden Kıymetlidir?

Bir kripto varlığı için kaydedilen günlük süreç hacmi, ekseriyetle finansal uygulanabilirliğinin bir ölçüsü olarak kullanılır. Bu Doruk yaptığında piyasaya daha Çok Müşteri ve satıcının girdiği düşünülüyor. Lakin bu aslında her Vakit Aleni bir ölçüm değildir. CDD, piyasaya giren yeni varlıklar için harcanmamış süreç çıktısına (UTXO) bakar ve sürecin kıymetini ve varlığın atıl kaldığı gün sayısını inceler.

Bu kıymetler, yeni satıcıların yahut varlıkların piyasaya girme oranının daha sağlam bir temsili olarak kabul edilen CDD bedellerini hesaplamak için kullanılır. Bu ölçümler, piyasa gücünün daha şuurlu bir ölçüsü olarak günlük süreç hacmini yedeklemek ve Özellikle uzun vadeli sahiplerin ve balinaların davranışlarını incelemek için kullanılır.

CDD Nasıl Hesaplanır?

CDD, harcanan varlığın bedelinin ve uykuda geçirdiği gün sayısının eseridir. Bu yazının başında paylaşılan tweet’e daha yakından bakıldığında, yatırımcının ele geçirilen süreçte yaklaşık 278 BTC devinim ettirdiği görülüyor.

Örneğin varlıklar 10,5 yıldır atıl durumdaysa; bu yaklaşık 3.833 madeni Nakit günüdür (artık yıllar hariç). Süreç onaylandığında, bu 278 bitcoin için Coin Days artık sıfırlanır.

Yok Edilen Madeni Nakit Günleri şu biçimde hesaplanır:

CDD = Gönderilen değer x Nakit Günü.

Yok Edilen Coin Günleri Gösterge Olarak Nasıl Kullanılır?

Coin Days hesaplamaları, devinim halindeki yüksek değerli varlıklara ve ayrıyeten Fazla uzun bir müddet sonra devinim eden varlıklara hassastır. Coin Günleri’ne ilişkin bedelleri yorumlamanın birtakım yolları şunlardır:

Kısa vadeli yüksek CDD: CDD’deki Birden bir artış ve süreç hacmindeki artış, uzun vadeli yatırımcıların kar elde etmek için varlıklarının bir kısmını yahut tamamını sattıklarını gösterir. Buna çoklukla o varlık için artan bir zincir üstü aktivite eşlik eder.

Sürekli yüksek CDD: CDD’nin günlük süreç hacminin yanı Dizi daha uzun mühlet yüksek kalması, artan piyasa gücünün bir göstergesi olarak kabul edilir. Bu ekseriyetle boğa piyasalarında ve ayrıyeten uzun vadeli yatırımcıların piyasa şartları yahut protokolle ilgili sıkıntılar nedeniyle bir projeden ayrılmaya devam ettiği düşüş şartlarında görülür.

Kısa Vadeli Düşük CDD: Artan yahut değişmeyen günlük süreç hacminin eşlik ettiği düşük bir CDD, yatırımcıların varlıklarını şimdilik elinde tuttuklarını ve süreç hacmindeki değişikliğin olağan likit varlıklardan etkilendiğini gösterir. Varlık için zincir üstü aktivite, değişen günlük hacmin ortasında düşük kalıyor.

Sürekli Düşük CDD: Uzun bir mühlet boyunca düşük bir CDD, yatırımcıların varlığa olan inancının arttığını ve yatırımcıların yatırımlarını daha uzun mühlet elinde tutmaya karar verdiklerini gösterir. Daimi düşük bir Coin Days, bir yükseliş sinyali olarak kabul edilir ve atıl varlıkların piyasaya girme suratı yavaşladığından, bir düzeltmeden sonra Aksine dönmeyi önerir.

Arz Ayarlı ve İkili CDD

Coin Days Destroyed , çoklukla süreçlerdeki coin’lerin hareketine, ne kadar müddettir atıl kaldıklarına bağlı olarak bakarken, arza nazaran ayarlanmış olan, ayrıyeten Yekün token arzının tesirini de tesirler.

Arz Ayarlı CDD

Hesaplanana karşı varlığın Yekün arzını dikkate alır. Kripto varlıkları Mevcut olmaya devam ettikçe, daha Çok varlık madencilik, hak ediş müddeti kilidini açma yahut staking mükafatları yoluyla verilir . Daha Çok varlık ihraç edildikçe, Coin Days yükselmeye devam ediyor ve arza nazaran ayarlanmış Coin Days, arzdaki her bir tokenin genel Coin Günleri üzerindeki tesirini açıklıyor. CDD’nin o andaki Yekün arza bölünmesiyle elde edilir:

Arz ayarlı CDD = Hesaplanan CDD/Toplam arz

İkili CDD

CDD ayarlandıktan sonra elde edilen pahası ortalama CDD ile karşılaştırır ve 1 yahut 0 ile temsil eder. Arza nazaran ayarlanmış olan, ortalamanın üzerindeyse 1, ortalamanın altındaysa 0 olarak gösterilir.

1’lik Daimi bir ikili CDD, bir yükseliş eğilimi gösterirken, alternatif bir ikili Coin Days (eşzamanlı sıfırlar ve birler) düşüş eğilimi gösterir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir