Stale Block Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 14, 2022 Yorum Yok

Stale block, birebir bloğun iki Defa çıkarılması durumunda kullanılan bir tabirdir. Yani tahlili bulunmuş bir bloğun Öbür bir madenci tarafından tekrar bulunması durumuna denmektedir.

İkinci Defa çıkarılan blok eski, kararsız ya da geçersiz olarak tanımlanmaktadır. Eski bir blok, bilgileri bir madenci tarafından aslında işlenmiş olan bir bloktur. Bu blok rastgele bir değer taşımadığından kaynaklı madenci blok ödülünden faydalanamaz.

Stale block durumu, blokzinciri ağlarında uygulanan protokollerden kaynaklı yaşanabilmektedir. Proof of Work protokolünü kullanan ağlarda birtakım gecikmeler, aksamalar yaşanabilmektedir. Yaşanan gecikmeler sonucunda tıpkı blok, Öbür madenciler tarafından ortaya çıkarılabilir. Birinci bloktan sonra tekrar birebir bloğun çıkması durumunda, blokzinciri ağı tarafından ikinci Kez çıkartılan blok reddedilir.

Blockchain, bir data blokları zinciri olarak temsil edilebilir. Her biri bir evvelkinden data alır. Daha sonra kapalı bloktan gelen datalar bir sonrakine iletilir. Birincisi ‘ana blok’ ve ikincisi ‘alt blok’ olarak isimlendirilecektir. Birçok aygıtta kripto Nakit madenciliği yapıldığından, bir anne blok, birbirinden habersiz farklı aygıtlarda oluşturulan iki alt blok için kaynak olabilir. Lakin blok zincirinin Tüm bir File olması için iki Enlem kısma müsaade verilmemelidir. Böylelikle sistem bir bloğu atar ve başkasını meblağ. Böylece, Bir arada Mevcut olan iki bloktan hangi bloğun reddedileceği seçimi ortaya çıkmış olur.

Proof of Work Nedir?

Proof of Work, kripto Nakit ünitesi süreçlerini onaylamak ve kaydetmek için kullanılan bir Fikir birliği sistemidir.

Her kripto Nakit ünitesinin , süreç bloklarından oluşan halka Aleni bir defter olan bir blok zinciri vardır. Proof of Work kripto Nakit ünitelerinde, her süreç bloğunun belli bir hash’i vardır. Bloğun onaylanması için, bir kripto madencisi, bloğunkine eşit yahut daha Ufak bir maksat karma oluşturmalıdır. Bunu başarmak için madenciler, süratli bir halde hesaplamalar üreten madencilik aygıtlarını kullanırlar. Emel, maksat hash’e sahip birinci madenci olmaktır. Zira bu madenci, blok zincirini güncelleyebilen ve kripto mükafatları alabilen kişidir.

Proof of Work (PoW) avantajları şu formdadır:

  • Yüksek Emniyet seviyesi
  • İşlemleri doğrulamak için merkezi olmayan bir metot sağlar.
  • Madencilerin kripto mükafatları kazanmalarını sağlar.

Proof of Work (PoW) dezavantajları ise şöyledir:

  • Yavaş süreç suratı ve kıymetli süreç fiyatları nedeniyle verimsizdir.
  • Yüksek güç kullanımı.
  • Madencilik ekseriyetle değerli ekipman gerektirir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir