Public Key (Genel Anahtar) Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 14, 2022 Yorum Yok

Public key (genel anahtar), kullanıcının hesabına kripto Nakit transfer edilebilmesini Mümkün hale getiren bir Cin şifreleme kodudur. Public key (genel anahtar) ve private key (özel anahtar), kriptopara cüzdanlarına erişilmesini ve süreç yapılmasını sağlayan anahtarlardır.

Public key ile şifrelenen bir bilgiyi private key ile açmak mümkündür. Public key eşsiz ve bireye özeldir. Public key yalnızca kullanıcı tarafından bilinir ve bir nevi kullanıcının dijital kimliğidir.

Bitcoin ve altcoin süreçleri başlatıldığında public key (genel anahtar) ve private key (özel anahtar) çifti oluşturulur.

Public Key (Genel Anahtar) Nasıl Oluşturulur?

Bir cüzdandan kriptopara çekmek için o cüzdanın private key (özel anahtar) bilgileri gereklidir. Bu nedenle, private key (özel anahtar) bilgilerinin diğerleriyle paylaşılmaması ve korunması Değerli bir ayrıntıdır. Public key (genel anahtar) ise hedefi gereği diğerleriyle paylaşılabilen bir bilgiyi barındırır.

Public key (genel anahtar), taraflar ortasındaki süreçleri kolaylaştırmak için kullanılan ve kullanıcıların hesaplarında kripto Nakit almalarına İmkan tanıyan bir kriptografik koddur.

Public key’in karma bir versiyonu genel adrestir. Public key genel adresi meydana getirmek için sıkıştırılır ve kısaltılır. Zira public key Fazla uzun bir sayı diziminden oluşmaktadır. Aslında, private key genel adresi oluşturan public key’i oluşturur. İki kullanıcı, bir kripto Nakit transferi için bir mutabakata varırlar. Daha sonrada genel adreslerini birbirlerine gönderirler.

Bir kullanıcı private key’i kaybederse, genel adresinde bulunan rastgele bir Bitcoin yahut altcoin sonsuza kadar erişilemez hale gelecektir. Öte yandan, public key’i kaybeden bir kullanıcı, bunu private key’le tekrar oluşturabilir.

Public Key ve Private Key Ortasındaki ayrım Nedir?

Private Key (özel anahtar) bireye Özel gizli bir anahtar, Public Key (genel anahtar) ise herkese Aleni bir anahtardır. Public key, banka hesap bilgilerine; private key ise bu hesaba erişmeyi sağlayan şifrelere yahut hesaba bağlı olan kredi kartının bilgilerine benzetilebilir. Ama, paranızı korumak ve oburu tarafından harcanmasını önlemek için kredi kartı bilgileriniz ve şifrenizin sırf sizin erişiminizde olmalıdır. Kredi kartı bilgilerinin kullanıcıya Özel olması ve diğerleriyle paylaşılmaması gerektiği üzere private key bilgilerinin de yalnızca kullanıcı tarafından bilinmesi gerekir. Public key ise Öbür kullanıcıların sizin cüzdanınıza kriptopara aktarmak için sahip olması gereken bilgileri içermektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir