Son Dakika! Euro Bölgesi Şubat 2023 Yıllık Enflasyon Açıklandı!

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 17, 2023 Yorum Yok

Euro Bölgesi 2023 Şubat enflasyon oranı, yıllık yüzde 8,5 ve aylık yüzde 0,8 olarak açıklandı.

Geçtiğimiz ay Euro Bölgesi enflasyon oranı, Ocak 2023 yıllık bazda yüzde 8,6 olarak açıklandı. Ayrıyeten enflasyon, Ocak ayında aylık yüzde -0,2 olarak açıklandı. Bu oranlar, beklentileri birebir oranda karşılamış oldu. Bugün açıklanan Şubat yıllık enflasyon oranlarının beklentileri de, yıllık bazda yüzde 8,2 düzeyindeydi. Şubat aylık enflasyon beklentisi ise yüzde 0,8 düzeyinde oldu. Beklentiler, enflasyonun Euro Bölgesi için aylık bazda şiddetlenebileceği istikametinde görünüyor.

Ayrıca geçtiğimiz gün, Avrupa Merkez Bankası‘nın nema artışına gitmesi ve bu nema artışının beklentiler dahilinde olması dikkat çekmişti.

Euro Bölgesi 2023 Şubat Enflasyon Oranları

Euro Bölgesi yıllık enflasyon oranlarına bakıldığında, Aralık ayında yüzde 9,2 düzeyinde, Ocak ayında yüzde 8,6 seviyesinde oldu. nema artışlarını sürdüren Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi enflasyon oranlarını daha aşağıya çekmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda, Euro Bölgesi Şubat ayına yönelik yıllık enflasyon yüzde 8,5 olurken, aylık enflasyon yüzde 0,8 oldu.

ABD’deki enflasyonun düştüğü de gözlemlendi. Lakin, ABD tarafındaki nema artışlarının sonucunda resesyon telaşları ve bankacılık krizleri patlak verdi. Avrupa Merkez Bankası, bütün kaygılara Karşın nema konusunda artış kararı almıştı.

Euro Bölgesi enflasyon oranları, bütün nema artışlarına ve ekonomik şartlara karşın, beklenti şartlarında gelmiş oldu. Yıllık bazda küçük çaplı bir düşüş yaşanırken, aylık bazda enflasyonun arttığı gözlemlendi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir