Son Dakika! Euro Bölgesi Mart 2023 Yıllık Enflasyon Açıklandı!

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 31, 2023 Yorum Yok

Euro Bölgesi 2023 Mart enflasyon oranı, yıllık yüzde 6,9 ve aylık yüzde 0,9 olarak açıklandı.

Eurostat tarafından açıklanan bilgilere nazaran, Euro Bölgesi yıllık enflasyon oranlarında gerileme gözlemlendi. Fakat öteki taraftan, Euro Bölgesi aylık enflasyon oranında artış yaşanması dikkat çekti. Euro Bölgesi, Şubat enflasyon oranı, yıllık yüzde 8,5 ve aylık yüzde 0,8 olarak açıklanmıştı. Bu kapsamda Mart için beklentiler yüzde 7,1 düzeylerindeydi. nihayet açıklanan datalara nazaran, Euro Bölgesi Mart enflasyonu, yüzde 6,9’a geriledi. Aylık bazdaki enflasyon beklentileri, sabit biçimde belirlenmişti. Lakin nihayet enflasyon datalarına nazaran, Mart ayının enflasyonu yüzde 0,9’a yükseldi.

Euro Bölgesi Yıllık Enflasyonu Düşüşe Geçti

Euro Bölgesi 2023 Mart enflasyon oranı, yıllık yüzde 6,9 düzeyinde açıklandı. Geçtiğimiz ay yüzde 8,5 düzeyinde olan yıllık enflasyon, beklentilerin de üzerinde bir düşüş yaşamış oldu.

ABD’deki enflasyon oranlarının düşmesi ve beraberinde nema artışının “güvercin” görünümde olması, global piyasalara da Olumlu yansıdı. Avrupa Merkez Bankası’nın nema artışının akabinde, bugün açıklanan enflasyon oranlarındaki düşüş dikkat çekti. Enflasyon Mart ayında yıllık bazda düşmüş olsa da aylık bazda rekor düzeye geldi. Euro Bölgesi aylık enflasyonu, Ekim ayından sonraki en yüksek Tertip olan, yüzde 0,9’a yükseldi.

Çekirdek TÜFE, nihayet bir yılın en süratli yükselişini gösterdi. Aylık artış oranı yüzde 1,2 düzeyinde olurken, yıllık bazda rekor bir Tertip gözlemlendi. Yıllık bazdaki çekirdek TÜFE, yüzde 5,7 düzeyinde geldi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir