Son Dakika! Avrupa 2023 Mart Faiz Kararını Açıklandı

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 16, 2023 Yorum Yok

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Mart 2023 nema kararının 50 baz puan artış tarafında olduğunu açıkladı.

ABD’nin keskin bir nema siyaset izlemesi, bankaların problemli günler geçirmesine yol açtı. Likidite sorunlarının konuşulduğu ve bankaların çöküş yaşadığı bugünlerde, Avrupa tarafındaki nema kararlarının ne olacağı da merak konusu oldu. Bankaların iflas ettiği ve resesyon tasalarının Yargıç olduğu global piyasalarda, nema artışlarının yavaşlamaya başlaması ve enflasyon oranlarının düşüşe geçmesi bekleniliyor. Bu kapsamda ECB, Mart 2023 nema kararında 50 baz puan artış yapıldığına yönelik açıklamada bulundu.

Avrupa Merkez Bankası, Mart nema Kararını Duyurdu

ABD’nin nihayet enflasyon bilgilerinde beklenti tarafında bir düşüş yaşaması ve nema artışını yavaşlatacağı sinyalleri, gözleri Avrupa nema kararına çevirdi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), beklentilerin 50 baz puan artış istikametinde olması ışığında, Mart 2023 nema kararını 50 baz puan artış olarak belirledi. Bu nema kararıyla Birlikte ECB‘nin yeni nema siyaseti yüzde 3,5 oldu.

ECB, bahisle ilgili şu açıklamalarda bulundu;

Enflasyonun Fazla uzun mühlet Fazla yüksek kalacağı kestirim edilmektedir. Bu nedenle Yönetim Kurulu bugün, enflasyonun %2’lik orta vadeli amaca vaktinde dönmesini sağlama kararlılığı doğrultusunda ECB’nin üç Temel nema oranını 50 baz puan arttırma kararı almıştır. Artan belirsizlik seviyesi, Yönetim Konseyi’nin siyaset faizi kararlarında bilgiye bağlı bir yaklaşımın ehemmiyetini pekiştirmektedir; bu yaklaşım, gelen ekonomik ve mali datalar ışığında enflasyon görünümüne, enflasyonun Temel dinamiklerine ve Nakit siyaseti transferinin gücüne ait değerlendirmeleriyle belirlenecektir.

Enflasyonu yüzde 2 düzeyine çekmeyi amaçlayan ECB, var piyasa tansiyonlarını ve yaşanan süreçleri yakından takip ettiğinin altını çizdi. nihayet likidite sıkışıklığına da değinen ECB, “politika araç seti, muhtaçlık duyulması halinde euro bölgesi mali sistemine likidite dayanağı sağlamak ve Nakit siyasetinin meselesiz transferini korumak için tam donanımlıdır.” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir