Son Dakika! Avrupa 2023 Mart Faiz Kararı Açıklandı

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 16, 2023 Yorum Yok

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Mart 2023 nema kararının 50 baz puan artış istikametinde olduğunu açıkladı.

ABD’nin keskin bir nema siyaset izlemesi, bankaların problemli günler geçirmesine yol açtı. Likidite problemlerinin konuşulduğu ve bankaların çöküş yaşadığı bugünlerde, Avrupa tarafındaki nema kararlarının ne olacağı da merak konusu oldu. Bankaların iflas ettiği ve resesyon kaygılarının Yargıç olduğu global piyasalarda, nema artışlarının yavaşlamaya başlaması ve enflasyon oranlarının düşüşe geçmesi bekleniliyor. Bu kapsamda ECB, Mart 2023 nema kararında 50 baz puan artış yapıldığına yönelik açıklamada bulundu.

Avrupa Merkez Bankası, Mart nema Kararını Duyurdu

ABD’nin nihayet enflasyon datalarında beklenti istikametinde bir düşüş yaşaması ve nema artışını yavaşlatacağı sinyalleri, gözleri Avrupa nema kararına çevirdi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), beklentilerin 50 baz puan artış tarafında olması ışığında, Mart 2023 nema kararını 50 baz puan artış olarak belirledi. Bu nema kararıyla Birlikte ECB‘nin yeni nema siyaseti yüzde 3,5 oldu.

ECB, mevzuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu;

Enflasyonun Fazla uzun mühlet Fazla yüksek kalacağı kestirim edilmektedir. Bu nedenle Yönetim Kurulu bugün, enflasyonun %2’lik orta vadeli amaca vaktinde dönmesini sağlama kararlılığı doğrultusunda ECB’nin üç Temel nema oranını 50 baz puan arttırma kararı almıştır. Artan belirsizlik seviyesi, Yönetim Konseyi’nin siyaset faizi kararlarında dataya bağlı bir yaklaşımın değerini pekiştirmektedir; bu yaklaşım, gelen ekonomik ve mali bilgiler ışığında enflasyon görünümüne, enflasyonun Temel dinamiklerine ve Nakit siyaseti transferinin gücüne ait değerlendirmeleriyle belirlenecektir.

Enflasyonu yüzde 2 düzeyine çekmeyi amaçlayan ECB, var piyasa tansiyonlarını ve yaşanan süreçleri yakından takip ettiğinin altını çizdi. nihayet likidite sıkışıklığına da değinen ECB, “politika araç seti, gereksinim duyulması halinde euro bölgesi mali sistemine likidite takviyesi sağlamak ve Nakit siyasetinin meselesiz transferini korumak için tam donanımlıdır.” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir