parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Altcoinler
  4. »
  5. Solana Kurucusu Anatoly Yakovenko Kimdir?

Solana Kurucusu Anatoly Yakovenko Kimdir?

admin admin -
27 0

Anatoly Yakovenko, Rusya doğumlu bir teşebbüsçü ve blokzinciri tabanlı dağıtılmış bir bilgi süreç platformu olan Solana’nın kurucusudur. Blokzincir alanında bir öncüdür ve başlangıcından bu yana teknolojinin geliştirilmesinde tesirli olmuştur.

Anatoly Yakovenko Kimdir?

Solana ağının kurucusu Anatoly Yakovenko, 1970’lerin sonunda Moskova, Rusya’da doğdu. Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’nde bilgisayar bilimi okudu ve 2000 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra, 2004 yılında kendi yazılım geliştirme şirketini kurmadan Evvel Microsoft da iç olmak üzere birçok şirkette yazılım mühendisi olarak çalıştı.

2013 yılında blokzincir teknolojisinin ve uygulamalarının potansiyelini keşfetmeye başladı. Bitcoin ve Ethereum’u birinci benimseyenlerden biriydi ve blokzincir teknolojisinin data saklama ve aktarma biçiminde ihtilal yaratma potansiyelini birinci ayrım edenlerden biriydi. Tıpkı yıl, Bitcoin odaklı teşebbüs BitFury’yi kurdu. O vakitten beri, Özellikle dikkate değer olan Solana blokzinciri üzerindeki çalışmaları ile blokzinciri sanayisinde Kıymetli bir figür haline geldi.

2017 yılında Yakovenko, blokzincir tabanlı dağıtılmış bir bilgi süreç platformu olan Solana’yı kurdu. Solana, merkezi olmayan uygulamalar için yüksek performanslı, düşük gecikmeli bir platform olarak tasarlanmıştır.

Bunu başarmak için Yakovenko ve grubu, Proof of History (PoH) isimli yeni bir mutabakat algoritması geliştirdi. Bu algoritma, Solana blokzincirinin süreçleri saniyede 50 bin sürece varan süratlerde işlemesine müsaade vererek onu dünyanın en süratli blok zincirlerinden biri yapar.

Mevcut durumda dünya çapında binlerce kullanıcı tarafından kullanılan Solana blokzincirinin birinci sürümünü geliştirdi.
Ayrıca ğı inançlı hale getirmek için kullanılan Solana mutabakat algoritmasının geliştirilmesine öncülük etti.
Geliştiricilerin Solana blokzincirinde akıllı kontratlar ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasını sağlayan Solana Sanal Makinesi’ni geliştirdi.

Solana Nasıl Ortaya Çıktı?

Yakovenko, geliştiricilerin File üzerinde uygulamalar oluşturmasını kolaylaştıran Solana SDK’yı oluşturdu. Kullanıcılara Solana blokzincirini görüntülemenin ve keşfetmenin kolay bir yolunu sağlayan Solana Explorer gönderildi. Kullanıcıların SOL coin’lerini inançlı bir halde saklamasına ve yönetmesine İmkan tanıyan Solana Cüzdanı ile uygulamalarını anne ağa dağıtmadan Evvel test etmelerini sağlayan Solana Testnet’i geliştirdi.

Kullanıcıların tokenlerini stake etmelerine ve ağdaki süreçleri doğrulamak için mükafatlar kazanmalarına İmkan tanıyan Solana Validator’ı oluşturdu.

Geliştiricilerin Solana blok zincirinde dApp’leri nasıl oluşturacaklarını öğrenmelerine Yardımcı olacak eğitim kaynakları sağlayan Solana Academy’yi başlattı. Solana blokzinciri üzerine inşa edilen geliştiricilere ve projelere hibe sağlayan Solana Vakfı’nın açılışını yaptı.
Diğer muvaffakiyetler ve çabalar
Anatoly Yakovenko, Solana’nın dışında, merkezi olmayan bir takas platformunun ve blok zincir tabanlı bir dijital varlık idaresi platformunun geliştirilmesi de iç olmak üzere bir sıra projede çalıştı . Ayrıyeten, Ethereum Virtual Machine ve Ethereum JavaScript API iç olmak üzere bir sıra Aleni kaynak projesinin geliştirilmesinde yer almıştır.

Ayrıca Ethereum Classic projesinin kurucu ortağıdır ve Ethereum Classic blokzincirinin geliştirilmesinde rol oynamıştır. Yakovenko, blokzincir alanındaki çalışmalarına ek olarak, kripto Nakit ünitesi sanayisinde etkin bir yatırımcı ve danışmandır. Blokzincir tabanlı oyun platformu The Abyss’in kurucusu ve tıpkı vakitte data depolama platformu Filecoin’in kurucu ortağıdır.

Netice olarak Yakovenko, blokzincir teknolojisinin potansiyeline, dataları saklama ve aktarma formumuzda ihtilal yaratma yeteneğine kuvvetli bir formda inanıyor. Dünyanın dört bir yanındaki konferanslarda ve etkinliklerde konuşarak teknolojinin sesli bir savunucusu olmuştur. Ayrıyeten birçok blokzincir teşebbüsüne mentorluk yaparak projelerini geliştirmelerine ve piyasaya sürmelerine Yardımcı oldu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir