Soğuk Cüzdan Nedir? Soğuk Cüzdan Nasıl Alınır?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Oca 27, 2023 Yorum Yok

Soğuk cüzdan, satın alınan kripto varlıkları saklamak için kullanılan çevrimdışı cüzdanlardır. Genelde internet ile bağlantısı olmayan bu cüzdanlar, USB hafıza gibisi fiziki donanımlardır. Sıcak cüzdana nazaran daha muteber görülmektedirler.

Soğuk Cüzdan (Ledger) Nedir?

Ledger ismiyle de bilinen soğuk cüzdan, internete bağlı olmadığı için daha yüksek bir Emniyet sunan cüzdanlara verilen isimdir. Bu cüzdanlar kullanıcının şahsî adresini ve Özel anahtarını saklar ve bilgisayardaki uyumlu yazılımla Bir arada çalışır.

Bunun yanı sıra, süreçleri çevrimdışı bir ortamda Özel anahtarlarla imzalayarak güvenliği artırır. Çevrimiçi başlatılan rastgele bir süreç, USB, CD, sabit şoför, kağıt yahut bilgisayar üzere bir aygıtta tutulan çevrimdışı bir cüzdana süreksiz olarak aktarılır ve daha sonra çevrimiçi ağa iletilmeden Evvel dijital olarak imzalanır. özel anahtar, imzalama süreci sırasında çevrimiçi olarak bağlanan bir sunucu ile temasa geçmediğinden, çevrimiçi bir bilgisayar korsanı süreçle karşılaşsa bile bunun için kullanılan Özel anahtara erişemez. Bu ek Emniyet karşılığında, bir soğuk depolama aygıtına ve aygıttan transfer süreci, sıcak bir cüzdan sürecinden biraz daha karmaşıktır.

Varlıklarınızı çevrimdışına taşımak, bilgisayar korsanlığı ve dijital taarruzlara karşı korunmanıza Yardımcı olur, fakat tıpkı vakitte varlıklarınızı kaybetme riskini de göz önüne almanız gerekir. Bu depolama biçiminin yedeği yoktur; cüzdanınızı kaybederseniz, yatırımlarınıza erişiminizi de kaybedersiniz. Ayrıyeten modeline nazaran ise dışarıdan biri fizikî olarak bilgilerinize ulaşabilir fakat bunun olma mümkünlüğü Fazla düşüktür.

Soğuk Cüzdan Türleri

Kripto Nakit yatırımcılarının kullanabileceği birkaç soğuk cüzdan çeşidi mevcuttur. Sıcak cüzdana nazaran daha muteber olarak nitelendirilen soğuk cüzdanlar kendi içerisinde kağıt cüzdan, donanım cüzdan ve fizikî Bitcoin olmak üzere üçe ayrılır.

Kağıt Cüzdan

Kağıt cüzdan, Aleni ve anahtarlarınızın yazılı olduğu basılı dokümandır. Ekseriyetle anahtar QR kod ile belirtilir. İnternet üzerinden çalınma riski taşımasa da bu belgeyi düzgün bir halde koruma etmeniz gerekir. Zira belgeyi kaybetmeniz, çaldırmanız ya da hasar görmesi durumunda hesabınıza erişemezsiniz. Kusurları nedeniyle kağıt cüzdan kullanımı artık tehlikeli kabul edilmektedir. Bu çeşidin en Aka kusurlarının başında, içerisinde bulunan kripto paranın bir kısmını değil de yalnızca hepsini gönderebiliyor olması gelmektedir.

Donanım Cüzdan

Donanım cüzdan, Özel anahtarlı inançlı bir halde saklamaya yarayan aygıtları Anlatım eder. Kripto varlıklarınıza ulaşmayı sağlayan Özel anahtarlarınızı çevrimdışı, şifreli çiplerde saklar.

Donanım cüzdanınıza erişebilmek için, üzerinde yer Meydan alana pin kodunuzu girmeniz gerekir. Şayet pin kodunuzu unutursanız, aygıtınızı sıfırlamanız gerekir. Bunun için de heyetim etabında belirlediğiniz anahtar söz kümesini girmeniz gerekir. özel anahtarların aygıttan ayrılmamasını sağlayan donanım cüzdanları çevrimdışı oldukları için Öbür bir aygıtla kullanılmak zorundadır. Donanım cüzdanlar, yüksek güvenlikli yapıları sayesinde bilgisayar ve telefonlardan virüs kapmaz, Özel anahtarları sızdırmaz.

Fiziksel Bitcoin

Fiziksel Bitcoin, bozuk Nakit görünümünde ve içine Nakit yüklenebilen soğuk cüzdan çeşididir. Fizikî Bitcoin cüzdanının kullanım emeli, çevrimdışı alışverişlerde kullanım kolaylığı olsa da nihayet vakitlerde koleksiyonerler ortasında da epeyce popülerdir.

Soğuk Cüzdan Nasıl Alınır?

Soğuk cüzdan almak için çoklukla sağlam e-ticaret sitelerinden sipariş verilir. Donanım cüzdanlar USB hafıza üzere formda olup, internetten sipariş edilebilir. Fizikî bir ledger aldıysanız yanında gelen kullanım talimatlarını izleyerek size verilen anahtar çifti ile fizikî soğuk cüzdanınıza kripto Nakit yatırabilirsiniz. Bu Cin fizikî kripto soğuk cüzdanlarına kimi bilgisayardan yazılım yüklemek gerekebilir. Kağıt formunda soğuk cüzdanlar ise aracı web sitelerinden alınabilir. Bitcoin Paper Wallets buna Örnek gösterilebilir. Daha sonra, alınan sayfanın HTML evrakı olarak bilgisayara kaydedilir ve internet irtibatı kesilir. Belge açıldığında direktifler takip edilerek bir Bitcoin adresi oluşturulur. Anahtar ve QR kodları alındıktan sonra sayfanın çıktısı kağıt cüzdana yazdırılabilir.

Soğuk Cüzdan Fiyatları

İnternet üzerinden satın alınabilen kripto soğuk cüzdan fiyatları ortalama 500 Türk lirasından başlamaktadır. 2 bin ila 3 bin TL aralığında satışa sunulan ledger’ların yanı Dizi fiyatı daha yüksek olanlar da mevcuttur. Lakin soğuk cüzdan ortalama aktüel fiyatı bin ile 2 bin Türk lirası civarıdır.

Soğuk Cüzdan (Ledger) Nasıl Kullanılır?

Ledger oluşturma süreci için birinci adım, çevrimdışı bir Bitcoin adresi yaratmaktır. Bu adres, çevrimdışı olarak oluşturulan bir anahtar çiftine sahip olacaktır. Bu anahtar çifti bir e-posta adresi ve buna karşılık gelen parola olarak düşünülebilir. Azamî seviyede Emniyet sağlamak için bu anahtar çiftinin asla internete maruz kalmaması değerlidir.

Ledger kurmak hayli kolaydır ve Fazla az teknik bilgi gerektirir. güç olan kısım şu ki soğuk cüzdanınızın anahtarlarını internete hiç dokunmadığından emin olmak için;

  • Anahtarları oluşturan web sayfasını kaydetmeniz,
  • Cihazınızın internet kontağını kesmeniz,
  • Kayıtlı web sayfasını bilgisayarınızda açmanız gerekir.

Bu adresleri çevrimdışı olarak yaratan birçok Aleni tabanlı uygulama mevcuttur. Bu uygulamalardan biri ile anahtar çiftinizi oluşturduktan sonra o adrese Bitcoin göndermeye başlayabilirsiniz. Fakat unutmayın, o adresteki kripto paralarınızı harcamak için hala bir çevrimiçi kripto Nakit borsası yahut gibisi bir servis kullanmanız gerekecektir.

Soğuk Cüzdan Çalınırsa/Kaybolursa Ne Olur?

Cüzdanınızın çalınması durumunda Şayet çalan şahıs şifrenize sahip değilse coin’lerinize ulaşma talihi nihayet derece azdır. Cüzdanınızın kaybolması durumunda ise oluştururken elde ettiğiniz kurtarma bilgileri ile sonradan coin’lerinize tekrar ulaşma talihiniz bulunmaktadır. Lakin kurtarma verisini akılda tutmak kolay değildir. Zira 24 ya da 12 sözlük bir sıra formunda oluşturulmaktadır. Şayet bu sözlerin biri ya da birkaçı yanlış kaydedilirse kripto Nakit varlıklara erişim büsbütün kaybolmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir