Soft Fork Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Nis 29, 2023 Yorum Yok

Soft Fork blokzincir ağlarına ilişkin protokollerin uyumlu yükseltmelerine verilen isimdir. Türkçesi “yumuşak çatal” olan bu kavram, File üzerindeki birçok kullanıcıyı Olumsuz etkilemeden uygulanabilen Yalın değişikliklerdir.

Soft Fork Nedir?

Soft Fork, “yumuşak çatal” manasına gelir ve blokzincir protokolünün geriye dönük uyumlu bir yükseltmesidir. Yükseltme, evvelki sürümleri çalıştıran düğümlerin, kimi fonksiyonel sınırlamalara Karşın diğer düğümlerle etkileşime girmesine müsaade verir.

Sert çatalların bilakis, yumuşak çatallar yeni bir kripto Nakit ünitesi üretmez. Lakin, daha Çok kullanıcı yükseltmeyi kabul ettikçe File yavaş yavaş yeni kurallara geçebilir. Yumuşak çatallar, kripto Nakit ünitelerini uzun vadede daha sürdürülebilir hale getirir.

Soft Fork üzerindeki tipik bir esas değişikliği, blok boyutu sonunu yahut blok müddetini değiştirmeyi içerir. Bunlar, blokzincir ağındaki birçok kullanıcıyı Olumsuz etkilemeden uygulanması Yalın değişikliklerdir.

Soft Fork Örnekleri

Bitcoin

Bitcoin, yumuşak ve Misli çatallar iç olmak üzere Kıymetli değişiklikler geçirdi. İşte Bitcoin’in yumuşak çatallarının dikkate değer örneklerinden kimileri;

SegWit Yükseltmesi (Temmuz 2017): Bu, en düzgün bilinen BTC Soft Forklarından biridir. Yükseltme, imza bilgilerini farklı bir hafıza önbelleğine böldü. Düğümler, bilgileri bilgisayarın RAM’inde depolanan bir bloğa aktarabilir. Bu durum, evvelki kuralları ihlal etmeden daha Çok sürecin bir bloğa sığmasına müsaade verdi. Yükseltme ayrıyeten yeni bir adres çeşidi (Bech32) getirdi. Daha eski P2SH Bitcoin adreslerini kullanan tam düğümler, Tekrar de Bech32 Bitcoin adresleriyle süreç yapabilir.

Taproot Yükseltmesi (Kasım 2021): Taproot yükseltmesi, yeni kriptografik imzalar ekleyerek ve Lightning File Yan zinciriyle uyumluluğu güzelleştirerek Bitcoin blokzincirine yeni fonksiyonlar ekledi. Bu yükseltme ayrıyeten birkaç Bitcoin Güzelleştirme teklifi içerir. Yumuşak çalışma, kullanıcıların daha yüksek süratlerde ve daha düşük maliyetlerle daha karmaşık süreçler gerçekleştirmesine müsaade verdi. Kullanıcılar ayrıyeten yıldırım ağı üzerinden akıllı mukaveleler yapabilir.

Ethereum

Bitcoin üzere, Ethereum da piyasaya sürüldükten sonra Çeşitli yükseltmelerden geçti. Birçok Ethereum değişikliği hard fork olmuştur. Bununla birlikte, Ethereum 2.0 yükseltmesi, kripto Nakit ünitesi ve blok zinciri tarihindeki en Değerli yumuşak çatallardan biri olarak kabul edilebilir. Burada “Ethereum 2.0” tabirinin, daha eski bir sürümü kullanan kullanıcıları kapsadığı için yanlış bir isimlendirme olduğunu belirtmekte fayda var. bütün hesaplar, katmanlara eklenerek yeni sürüme yükseltilecektir.

Beacon Zinciri (Aralık 2020): Bu, protokolün mutabakat sistemini değiştirmek için tasarlanmış bir sıra çoklu yükseltmenin birincisidir. Birleşmeden Evvel Ethereum, küçükleri Mahallî Proof-of-Work mutabakat protokolü aracılığıyla ödüllendirdi. Değişiklik, konsensüs sistemini daha verimli bir Proof-of-Stake protokolüne taşıyor. Bu değişiklikle Birlikte yeni bir Beacon Chain de böylelikle tanıtılmış oldu. Ethereum kullanıcıları, bu blokzincirinde biriktirdikleri ETH ölçüsüne nazaran süreç onayına oy verebilir. Blokzincirinin piyasaya sürülmesini, süreç maliyetlerini kolaylaştıran çoklu File yükseltmeleri ve bütün Ethereum blok zincirindeki kullanıcıların yürütme ve Fikir birliği kullanıcıları olarak tekrar düzenlenmesi izledi.

Bellatrix Yükseltmesi (Eylül 2022): Bu yükseltme, Ethereum blok zincirlerinin birleşmesini sonlandırdı ve onu gerçek bir Üleş Delili mutabakat düzeneğine taşıdı. Bu yükseltme, mutabakat kullanıcılarının Beacon Chain üzerinde süreç yürütmesine müsaade verdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir