2023’ün En İyi 10 Kripto Anlatısı

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Nis 29, 2023 Yorum Yok

Kripto anlatısı, insanların kripto Nakit ünitelerini nasıl algıladıklarını ve değerlendirdiklerini şekillendiren trend fikirleri, öyküleri yahut inançları Anlatım eder. Bu anlatılar, yatırımcı hassaslığını, piyasa eğilimlerini ve yeni teknolojilerin benimsenmesini etkileyebilir.

Kripto Anlatısı Nedir?

Piyasa iştirakçileri, neyin olup bittiğini, neden meydana geldiğini ve potansiyel tesirlerini daha düzgün anlamak için her Vakit trendler ararlar. Tarihî olarak, gelecekteki pazar ortamlarında daha proaktif devinim etmek için pazar döngülerinin dinamiklerini kullanırlar. Elon Musk’ın DOGE fiyatını devinim ettiren tweet’lerinden, her dört yılda bir Bitcoin yarılanmasının boğa koşularına yol açacağına inanmaya kadar pek Fazla yatırımcı, fiyat hareketini varsayım etmek için kripto anlatılarını kullanır.

Örneğin, kripto Nakit ünitelerinin bir değer deposu olarak anlatılması, kripto Nakit ünitelerini ekonomik belirsizliğe karşı bir muhafaza olarak gören birçok yatırımcının ilgisini çekmiştir. Emsal halde, yıkıcı bir teknoloji olarak blokzincir anlatısı, blokzincir üzerinde yeni uygulamalar oluşturmak için çalışan birçok girişimciyi ve geliştiriciyi cezbetmiştir.

Kripto Anlatısı neden Değerli?

Kripto anlatısı, kripto Nakit ünitelerinin teknolojik yetenekleri, toplumsal ve ekonomik olaylar ve kripto Nakit ünitesi sanayisinde yer Meydan bireylerin inançları ve motivasyonları üzere faktörlerin bir kombinasyonundan ortaya çıkar. Örneğin, ChatGPT’nin Kasım 2022’de piyasaya sürülmesi, Yapay zeka ile ilgili coinlerde Değerli kazanımlara yol açan Yapay Zeka (AI) anlatısını başlattı. anne akım medya, toplumsal medya, çevrimiçi forumlar, etkileyiciler ve pazar eğilimleri anlatıları besleyebilir.

Anlatılar değerlidir zira halkın algısını ve akabinde piyasa hareketlerini şekillendirmede Kıymetli bir rol oynarlar. İnsanların farklı kripto Nakit ünitelerinin potansiyel risklerini ve mükafatlarını anlamaları için bir çerçeve sağlarlar ve bütün kripto Nakit ünitesi sanayisinin gidişatını etkileyebilirler.

Bununla birlikte, kripto anlatıları, yanlış varsayımlara yahut aldatmacaya dayalı olarak aldatıcı yahut ziyanlı olabilir. Bu nedenle, anlatıları eleştirel bir biçimde kıymetlendirmek ve yatırım kararlarınızı sağlam tahlil ve araştırmalara dayandırmak kıymetlidir.

2023’ün En Düzgün 10 Kripto Anlatısı

2023 yılını tanımlamaya çalışan ve potansiyel olarak Aka kazanımlar için bir sonraki fırsatları sunmayı amaçlayan birdenbire Çok yeni trend ve tema mevcuttur. Bizler de 2023’ün en uygun 10 kripto anlatısını sizler için derledik.

1. Katman 1

Kripto anlatısı dendiğinde akla birinci gelen Katman 1’ler, akıllı kontratlar üzere diğer blokzincir uygulamalarının üzerine inşa edildiği Temel mimarilerdir. Birden fazla zincir üstü süreci gerçekleştirirler ve halka Aleni blokzincirlerinin gerçek kaynakları olarak devinim ederler. Ethereum üzere klâsik L1 blok zincirleri, yavaş süreç suratları, düşük ölçeklenebilirlik ve yüksek gaz fiyatı sıkıntıları yaşama eğilimindedir. Süreçlerin yürütülmesini ele alırken Katman 2 blokzincirlerinin devreye girdiği yer burasıdır ve L1’i blok zincirinde bu süreçleri yayınlamaya ve doğrulamaya odaklanmaya bırakır. Bununla birlikte, yeni L1 ağları, süreç suratı, maliyet ve Bir arada çalışabilirlik açısından oyunun kurallarını değiştirir.

Katman 1 proje örneklerinden kimileri şunlardır:

-Celestia

Celestia, “ölçeklenebilir, inançlı web3 uygulamalarına Sıkıntı sağlayan birinci modüler blokzincir ağıdır.” Bunu, “uzlaşıyı yürütme katmanından ayırarak” yapar; burada Celestia, süreçleri yürütme ve doğrulama süreçlerini Celestia’da çalışan istemcilere bırakarak süreçleri sipariş etmek ve bunların kullanılabilirliğini sağlamak olan bir Fikir birliği sisteminin Temel fonksiyonunu yerine getirir. Celestia, projelerin yeni bir mutabakat başlatmaya gerek kalmadan kendi ağlarını problemsiz bir formda devreye almalarını sağlamayı maksatlar. Ayrıyeten proje, doktora sahibi Mustafa Al-Bassam liderliğindeki etkileyici bir gruba sahiptir. Bu mutlaka izlemeniz gereken L1 projelerinden biridir, Özellikle de Mahallî kripto Nakit ünitelerini işlerde çıkarma planları bulunur.

-Sui

Sui, “oyundan finansa kadar Varlıklı ve dinamik zincir üstü varlıklar oluşturmak için sınırsız bir platform”dur. İçerik oluşturucuların ve geliştiricilerin web3’te istikbal milyar kullanıcıya hizmet veren tecrübeler oluşturmasına Yardımcı olmak için en alttan tasarlanmış birinci müsaadesiz L1 ağıdır. Sui, Mysten Labs olarak aktiflik gösteren eski Meta mühendislerinden oluşan bir grup tarafından kurulmuştur.

Sui, Müsait maliyetli süreç maliyetleri sağlarken uygulama talebini karşılamak için rastgele bir üst Hudut olmadan yatay olarak ölçeklenir. Ayrıyeten, NFT basmak ve aktarmak üzere Yalın süreçlerde Enlem muahedeyi kolaylaştırarak ölçeklenebilirliği Kıymetli ölçüde artırır. Varlık idaresi ve DeFi uygulamaları üzere karmaşık süreçler, Narwhal ve Bullshark DAG tabanlı mempool ve Bizans Kusur Toleranslı (BFT) Fikir birliği tarafından işlenir.

2. Katman 2: Optimistic Rollups

Kripto anlatısı listesinin ikinci sırasında yer Meydan Katman 2’ler, onları daha da ölçeklendirmek ve büyütmek için L1’lerin üzerine inşa edilmiş protokollerdir. Süreçleri zincir dışına taşıyarak L1’lerin hesaplamalarını en üye indirir ve randımanlarını Değerli ölçüde artırır. L2’nin kilitli Yekün pahası (TVL), genel DeFi piyasa hassaslığını ve Yekün kripto Nakit ünitesi piyasa kapitalizasyonunu engelleyerek istikrarlı bir biçimde büyüyor.

Optimistic Rollups, Temel blokaj zincirlerinin Emniyet garantilerini korurken süreç hacmini artırmaya ve fiyatları düşürmeye çalışan L2 ölçeklendirme tahlilleridir. Zincir dışı süreçleri onaylamak için inanca dayalı bir modelden yararlanırlar ve Ufak bir “tanık” kümesi tarafından onaylandıktan sonra bunları temeldeki blokzincirine eklerler.

2023’ün Katman 2 Optimistic Rollups’larından öne çıkanlar şunlardır:

-Base

Şubat 2023’te Coinbase, Optimism’in OP Stack’ini kullanarak milyonlarca yaklaşmakta olan web3 kullanıcısına hizmet vermek üzere tasarlanmış bir L2 blokzinciri olan Base‘i piyasaya sürdü. Ağ, içerik oluşturucuların web3 uygulamaları oluşturması için inançlı, Müsait maliyetli, geliştirici dostu bir tahlil sağlayacak. Ayrıyeten Coinbase, Base teşebbüslerini desteklemek için Base Ecosystem Fund’ı oluşturdu.

-Arbitrum

Arbitrum, yüksek randıman ve daha düşük kullanıcı süreç maliyetleri elde etmek için optimist toparlamalardan yararlanan bir L2 ölçeklendirme tahlilidir. The Merge’den sonra bile Ethereum’un suratı ve gaz fiyatları, Arbitrum üzere öteki ağlara kıyasla hala yüksek. Bu, birçok web3 kullanıcısının ve içerik oluşturucunun ağları değiştirmesine yol açarak Arbitrum’un TVL’sinin Kasım 2021’de 3,2 milyar dolara ulaşmasına neden oldu.

Son ARB airdropu, Arbitrum ağına Fazla Çok likidite enjekte etti. ARB token’ları Meydan birçok kullanıcı, bunları Arbitrum ağı üzerine inşa edilmiş Türlü merkezi olmayan borsalarda ve protokollerde ticaret yapmak, stake etmek yahut likidite sağlamak için kullanmaya teşvik edildi. Airdrop ayrıyeten Arbitrum ağının farkındalığını ve onun Ethereum için bir L2 ölçekleme tahlili olma potansiyelini artırmaya Yardımcı oldu.

-Optimism

Optimism, kendisini “Ethereum geliştiricileri tarafından Ethereum geliştiricileri için geliştirilmiş süratli, kararlı ve ölçeklenebilir bir L2 protokolü” olarak tanımlar. Ethereum uygulamalarını sıkıntısız bir biçimde ölçeklendirmek için var Ethereum blokzincirinin minimal bir uzantısı olarak tasarlanmıştır. Daha yaygın EVM uyumlu zincirlerin tersine, Optimism EVM’ye muadildir, yani Optimism, Ethereum’a nazaran devinim ettiği Ethereum blokzincirinin resmi spesifikasyonlarıyla tam uyumludur. Defillama’ya nazaran Ağustos 2022’de Optimism, TVL’sinin 1,15 milyar dolarlık yüksek bir düzeye ulaştığını gördü.

3. Katman 2: ZK Rollups

ZK Rollups, hesaplama ve durum depolamayı zincir dışına alarak Katman 1 randımanını artıran Katman 2 ölçeklendirme tahlilleridir. Bu halde, Fazla sayıda süreci toplu olarak işleyebilir ve özet bilgileri zincir üzerinde yayınlayabilirler. ZK Rollups, bir şeyi ifşa etmeden bilginizi kanıtlamanıza İmkan tanır. Bu, onları dijital kimlik doğrulama ve gizli süreçler üzere kapalılığın Fazla Kıymetli olduğu uygulamalar için cazip bir tahlil haline getirir.

2023’ün ZK Rollups örnekleri şunlardır:

-Polygon zkEVM

Polygon, 27 Mart 2023’te zkEVM Mainnet Beta’yı piyasaya sürdü; bu, Ethereum’u ölçeklendirmek ve anne akım web3’ü benimsemek için Aka bir adım olarak görüldü. Optimism üzere, Polygon zkEVM de EVM’ye muadildir; bu, Ethereum’a has birçok uygulamanın zkEVM’de çalışabileceği ve geliştiricilerin kodu değiştirmesine yahut yine uygulamasına gerek olmadığı manasına gelir.

-Scroll

Scroll, sınırsız ölçeklenebilirlik, yüksek randıman, tam merkeziyetsizlik ve en az seviyede itimat saklılığı sunmaya çalışan bir L2 tahlilidir. Bunu, ZK toplama ve yüksek performanslı zincir dışı merkezi olmayan sistemlerden yararlanarak başarmayı amaçlar.

-zkSync Era

zkSync Era, Emniyet ve ademi merkeziyet istikametlerinden ödün vermeden Ethereum’u ölçeklendirmek için sıfır bilgi ispatlarından yararlanan Öbür bir L2 toplamasıdır. Hesaplamaları işler ve birden fazla datayı zincir dışı depolar. zkSync kullanarak, daha yüksek süreç suratı ve daha düşük maliyetle Ethereum güvenliğinin keyfini çıkarırsınız.

-Starkware

2018’deki kuruluşundan bu yana Starkware, StarkNet ve StarkEx üzere L2 ZK toplamaları oluşturdu. Starkware eserleri, zkSync üzere, süreçleri kümeler halinde toplar ve kriptografik delillerle bunların geçerliliğini onaylar.

4. Yapay Zeka

Son iki yılda Yapay zeka (AI) Kıymetli bir büyüme yaşadı. ChatGPT, Kasım 2022’den beri manşetlerde yer alıyor ve Google ile Microsoft ortasındaki rekabet, Microsoft’un OpenAI’ye yaptığı 10 milyar dolarlık yatırım ve Google’ın sohbet robotu Bard’ı piyasaya sürmesiyle kızışıyor. Bu, aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere fiyatların üst istikametli eğilimler üstlenmesiyle Birlikte AI coin’lerine olan ilginin artmasına neden oldu.

AI token’ları, merkezi olmayan AI pazar yerleri, AI dayanaklı portföy idaresi platformları, iddia platformları, manzara oluşturma ve daha fazlası üzere AI tabanlı projelere Sıkıntı sağlamak için tasarlanmış dijital Nakit üniteleridir.

5. LSD

LSD’ler, likit staking platformları tarafından verilen kripto Nakit üniteleridir ve stake yapanların likit olmayan stake edilmiş varlıklarını açığa çıkarmalarına ve daha Çok getiri elde etmelerine İmkan tanır. Standart staking ile stake yapanlar, varlıkları bir protokole yatırarak Proof-of-Stake (PoS) blokzincirlerini garanti altına alır. Lakin bu, kapital verimsizliği meselesini ortaya çıkarıyor zira stake yapanlar, varlıkları likit olmadığında ve kilitlendiğinde ekstra getiri elde etme fırsatını kaçırıyor.

İşte burada likit staking devreye giriyor. Türev varlığın kıymeti, mükafatları biriktirmeye ve vakitle değer kazanmaya devam ettiği destek varlığa sabitlenir (bir proof-of-stake blok zincirinde stake edildiğinde kilitlenir). Bu ortada türev token, borç Eda ve likidite sağlama üzere öteki DeFi faaliyetlerinde bulunmak için kullanılabilir . Buna karşılık, birden fazla likit staking sağlayıcısı gelir olarak staking ödüllerinin yüzde 5-10’luk bir hissesini alır.

LSD’ler kapital verimsizliğini çözer, staking giriş manilerini düşürür ve File güvenliğini ve istikrarını düzgünleştirir. Likidite staking anlatımıyla ilgileniyorsanız, piyasa pahasına nazaran en âlâ likit stake tokenlarına göz atın.

6. RWA

RWA’lar, fizikî dünyada yahut zincir dışında Mevcut olan lakin DeFi’de bir getiri kaynağı olarak devinim etmek için zincir üzerinde tokenize edilip aktarılan varlıklardır. Bunlar ortasında emlak, değerli metaller, emtialar ve sanat yer alır. RWA’lar, global finansal sistemin Temel bir ögesidir; Örneğin 2020’de global emlak 326,5 milyon dolar değerindeyken altın piyasası pahası 12,39 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

RWA’ların DeFi üzerindeki potansiyel tesiri Fazla Aka görünüyor:

  • Geleneksel varlıklar tarafından desteklendikleri için DeFi’ye sürdürülebilir ve sağlam bir getiri kaynağı sağlayabilirler.
  • Daha Çok likidite, kapital verimliliği ve yatırım fırsatları sağlayarak DeFi’nin klasik finansal piyasalarla daha uyumlu hale gelmesine Yardımcı olabilirler.
  • DeFi ile klâsik finans (TradFi) ortasındaki boşluğu doldurabilirler.

Maple Finance (MPL), Goldfinch (GFI), Realio (RIO), Centrifuge (CFG) ve Blocksquare (BST), göz atabileceğiniz RWA örnekleridir.

7. Çin Token’ları

Çin dijital varlıklarının geçmişi, Çin’in birinci kripto borsası BTC China’nın (BTCC) piyasaya sürüldüğü 2011 yılına kadar uzanır. Birkaç Yıl sonra, Huobi ve OKCoin iç olmak üzere diğer borsalar da Çin’de piyasaya sürüldü. Lakin 2017’de Çin hükümeti, birinci coin teklifleri (ICO’lar) iç olmak üzere kripto faaliyetlerini yasakladı. Yasak, Çin’deki bütün kripto borsalarının büsbütün kapanmasına yol açtı. Lakin birtakım borsalar kapanmak yerine operasyonlarını diğer kripto dostu ülkelere kaydırdı.

Şubat 2023’te Çin, “Sıfır Covid” siyasetini kaldırdı ve iktisadına 600 milyar yuan enjekte etti. Bu, potansiyel olarak kripto Nakit üniteleri, Özellikle de Çin temaslı coinler üzere risk varlıklarının faizini ve fiyatlarını artırıyor. Ayrıyeten, Hong Kong’un 1 Haziran 2023’ten itibaren perakende yatırımcıların dijital varlıklara yatırım yapmasına müsaade Eda duyurusunun piyasaya daha Çok yatırımcı çekmesi ve Çin merkezli tokenlere olan talebi artırması bekleniyor.

Dikkate alınması gereken Çin ile ilgili Nakit örnekleri ortasında NEO (NEO), BitDAO & Mantle (BIT), VeChain (VET), Conflux Network (CFX), IRIS Network (IRIS) ve OK Exchange (OKX) yer alır.

8. Merkeziyetsiz Stablecoin’ler

Stablecoin’ler, bedeli çoklukla fiat Nakit üniteleri, emtialar, değerli metaller ve hatta öbür kripto Nakit üniteleri sepeti üzere Temel varlıklara sabitlenmiş yahut bağlı olan dijital Nakit üniteleridir. Oynaklığı en üye indirmek için Temel varlıkların bedelini takip eder ve kripto Nakit ünitelerini günlük kullanım için İdeal hale getirmeye Yardımcı olurlar. USDC ve USDT üzere merkezi bir varlık tarafından çıkarıldıkları merkezileştirilmiş ve merkezi olmayan sabit paralar üzere iki anne sabit Nakit tipi vardır.

Merkezi olmayan sabit paralar tam şeffaflığa sahiptir ve nezaret altında değildir, bu da bir şirketin yahut üçüncü tarafın teminatı elinde tutmadığını ima eder. Akıllı kontratlar ve algoritmalar varlığın tedarikini yönettiğinden, yerelleştirme sansürsüz ve teminatın Üzücü idaresi olmayan itimat açısından asgarî seviyede ve inançlı bir sistem sağlar.

TerraUSD (UST)’nin 7 Mayıs 2022’deki düşüşüne Karşın merkezi olmayan stablecoin’lere artan bir İlgi var. Bakılması gereken birtakım Enteresan merkezi olmayan stablecoin’ler ortasında GHO ve crvUSD yer alıyor.

9. Blokzincir Birlikte Çalışabilirliği

Blokzincir Bir arada çalışabilirliği, nihayet birkaç yılda kripto Nakit ünitesinde trend olmuştur ve sonunda bir oyun değiştirici haline gelebilir. Bu, hiç elbet blokzincir büyümesini ve yeniliğini artıracak ve teknolojinin global olarak anne akım olarak benimsenmesini hızlandıracaktır. Pekala, blokzincir Bir arada çalışabilirliği nedir?

Blokzinciri Bir arada çalışabilirliği, bir blokzincirinin diğer blokzincirleriyle sıkıntısız bir biçimde bağlantı kurma/veri paylaşma yeteneğidir. Kripto kullanıcıları, bitcoin’i (BTC) Örneğin bir BNB Akıllı Zincir cüzdanına meselesiz bir halde aktarmayı yahut en azından karmaşık ve inançsız sarma yahut köprüleme süreçleri olmadan zorlayıcı bulduğundan, bu uzun vakittir Aka bir Sıkıntı noktası olmuştur.

Blokzincir Birlikte çalışabilirliği hala devam eden bir çalışma olsa da, aniden Çok proje bunu gerçeğe dönüştürmek için çabalıyor. LayerZero , Polkadot (DOT), Cosmos Hub (ATOM), Cronos (CRO), Flare (FLR), Quant (QNT) ve daha fazlasını içerir.

10. NFT’ler: BTC Ordinalleri

Kripto anlatısı listesinin nihayet sırasında yer Meydan Ordinaller, Bitcoin’i kasıp kavuran nihayet trendler ortasında yer alıyor. Ocak 2023’te yazılım mühendisi Casey Rodarmor, Bitcoin blokzincirinde Ordinals protokolünü devreye alarak anne ağda NFT basımını aktifleştirdi. Hareket, Bitcoin topluluğundan karışık yansılar aldı. Kimileri bu hareketi Bitcoin blokzinciri için bir tehdit olarak görürken, başkaları heyecanlandı ve Bitcoin’in NFT versiyonu olan Ordinalleri üretmeye başladı.

Tıpkı NFT’ler üzere, Ordinaller de bir BTC’nin en Ufak ünitesi olan Satoshi’ye yazılan dijital varlıklardır. Bununla birlikte, merkezi olmayan bir evrak depolama sistemi kullanan bir NFT’den farklı olarak, Ordinaller direkt zincir üzerinde depolanır. Ordinaller, Kasım 2021’de Bitcoin blok zincirine sunulan Taproot yükseltmesi ile Muhtemel olmuştur.

BTC Ordinallerinin sayısı ve sıralaması yakından takip edildi ve şu anne kadar kimi dikkat alımlı koleksiyonlar ve yüksek fiyatlı satışlar yapıldı. Ordinal Punks, Taproot Wizards, Bitcoin Rocks, Timechain Collectibles, Ordinal Loops, Ripcashe’s Power Source, Bitcoin Shrooms, The Shadow Hats, The Dan Files ve Torusları içerir.

Bugüne kadar, Bitcoin blok zincirinde yaklaşık 650 bin Ordinal yazıt bulunmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir