Shitcoin Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Mar 02, 2023 Yorum Yok

Shitcoin muhakkak bir emele hizmet etmeyen kripto Nakit üniteleri için kullanılan argo bir tabirdir. Kıyıda köşede kalmış coinleri tanımlayan bir Anlatım algısı yaratsa da shitcoin kategorisine giren Fazla sayıda tanınan kripto Nakit üniteleri de mevcuttur. Münasebetiyle âlâ bir yatırım olup olmadığı konusunda tartışmalara yol açan bu coin çeşidi içerisinde sayılabilecek üniteler, yatırımcılar tarafından merak edilmektedir.

Shitcoin Nedir?

Shitcoin, bariz bir maksada yönelik çıkarılmamış olan kripto Nakit ünitelerini tanımlamak için kullanılan yaygın bir aşağılayıcı tabirdir. Bu tabir, en güzel pahası olmayan madeni paralar için kullanılsa da şahsî görüşe dayalı olarak rastgele bir kripto Nakit ünitesine de atfedilebilir.

Terim içerisinde sayılabilecek kripto varlıklar, tanınan Öbür bir coin’in kopyası olabilirler yahut başlı başına Müstakil bir projenin eseri olarak piyasada yer alabilirler. Bu noktada keskin çizgilerle belirlenmiş bir tanımlama var değildir.

Shitcoin’ler Nasıl Çalışır?

Shitcoin’lerin öteki kripto Nakit ünitelerinden ayrılan başka bir çalışma metodudun olup olmadığı, araştırılan hususlar ortasında yer alır. Kripto varlıkların çalışma biçimi, Özellikle Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden ve geliştirilmesinden bu yana İlgi çekmektedir. Zira blokzincir teknolojisinin başarısı, projelerin kendi kripto varlıklarını üretmelerini de beraberinde getirdi. Münasebetiyle rastgele bir coin’in sunabileceği avantajları anlamak, Laf konusu coin’in çalışma biçimini benimsemekten geçmektedir.

Kripto Nakit üniteleri piyasaya sürülürken birçoğu hudutlu bir arz limitine sahiptir. Yatırımcılar, bir madeni Nakit arzının muhakkak bir noktadan sonra hudutlu hale geleceğini bilirler. Başlangıçta vaat edilenden daha Çok token ihraç etmek, yatırımcı varlıklarının kıymetini azaltacaktır. Bir kripto Nakit ünitesinin arzı sabit olduğunda, kıymeti Öğrenci bağlı olmalıdır.

Shitcoin’ler bariz ve manalı bir hedefe hizmet etmediğinden, token için çoklukla gerçek bir talep de yoktur. Token’ın pahası büsbütün spekülasyona bağlıdır. Shitcoin’ler, insanların yalnızca Mevcut oldukları için değerli olduğuna inandıkları dijital Nakit üniteleridir. Münasebetiyle makul bir çalışma prensibine de sahip değildirler.

Shitcoin Özellikleri Nelerdir?

Bir kripto Nakit ünitesinin shitcoin olup olmadığını belirlemek kolaydır. Bunun yanı Dizi ise tanımlamayı yapmak için coin’in belirli başlı özellikleri taşıyor olması gerekir. Bir token piyasaya birinci sürüldüğünde ilgiyle karşılanır Ancak şayet aşağıdaki özellikleri taşıyorsa shitcoin olma potansiyeline sahip olabilir:

  • Düşük piyasa değeri
  • Tanımlanmış bir maksada hizmet etmeme
  • Fiyatlarda süratli düşüş ve yükseliş

Öte yandan bir shitcoin’i ayırt etmek, arka plan gelişimine ve ilgili projeye (varsa) bakıldığında daha kolaydır.

  • Proje esasen bilinen bir kripto Nakit ünitesi platformunun bir kopyası mı?
  • Projenin bağlantılı bir teknik incelemesi Mevcut mı?
  • Teknik inceleme farklı bir projeden mi kopyalandı?

Yukarıdaki sorulardan rastgele birine tartışmalı yanıtlar veriliyorsa, kripto Nakit ünitesinin shitcoin olma ihtimali yüksektir.

Dogecoin Shitcoin Midir?

Çok sayıda tanınan kripto Nakit ünitesinin de shitcoin kategorisi içerisinde yer alabileceğini belirtmiştik. Bu tabirin tarifine uyan ve muhakkak rastgele bir emele hizmet etmeyen coin’ler incelendiğinde DOGE’un da Laf konusu liste içerisinde yer aldığı görülmektedir. Dogecoin bir shitcoindir. Zira çıkış noktası irdelendiğinde bir göğüs coin olan DOGE, aslında bariz bir Gaye için piyasaya sürülmemiştir, bilakis latife niyetiyle varlığını sürdürmektedir. Ortada bir Gaye varsa, internette geniş popülerlik kazandıran Komik görünümlü Shiba Inu köpeğine atıfta bulunmaktır. Münasebetiyle bu durumun rastgele bir fayda sağladığı söylenemez.

Shitcoin Nereden Alınır?

Shitcoin’ler nihayet derece özneldir. Rastgele bir altcoin “shitcoin” olarak ilan edilebilir; bu nedenle, nereden satın alınabileceklerine ait muhakkak yönerge vermek zordur.

Çoğu Ufak bir piyasa kıymetine sahiptir ve bu nedenle Binance yahut Coinbase üzere daha Aka kripto Nakit borsalarında o kadar yaygın değildir. Bir coin’in kripto Nakit borsasında listelenmesi için kapsamlı bir prosedürden geçmesi gerekir. Lakin piyasada Fazla az sayıda shitcoin’in Laf konusu prosedüre tabi olduğu görülmektedir.

Alternatif olarak, daha düşük piyasa kıymetine sahip coin’ler, listeleme konusunda rastgele bir kısıtlamanın olmadığı merkezi olmayan bir borsa (DEX) aracılığıyla edinilebilir.

Shitcoin Uygun Bir Yatırım Mıdır?

Shitcoin’ler çoklukla Fazla âlâ yatırımlar değildir, Aka risk gerektirirler ve Fazla nadiren Ödül sunarlar. Çoğunluk, sırf birkaç “içeriden” kişinin fiyat dinamiklerini nitekim anladığı taban ve Doruk planlarını takip eder. Gerçek bir pahası olmayan bir azalış yükseliş planından sonra, öbür yatırımcılara kıymetsiz kripto Nakit üniteleri kalır. Ufak hacimli altcoinlerin yüksek getiri sağlayabileceği inkar edilemez, lakin bu durum sahiden ne yaptığını bilen yatırımcıları besler. Yani yanlışsız vakitte gerçek adımları atabilmek kıymetlidir. Zira bir yatırımcının birinci yatırımının tamamını kaybetme mümkünlüğü yüksektir.

Shitcoin Örnekleri Hangisi?

Öznel olsa da kripto Nakit piyasasında tanınan olan Shitcoin’lerden kimileri şunlardır:

  1. Dogecoin (DOGE): Doge isimli bir Shiba Inu köpeğinin Komik bir resmi etrafında tasarlanmış, göğüs tabanlı bir kripto Nakit ünitesidir. Coin’in muvaffakiyetinin Aka bir kısmı, etkileyicilerin teşviki sonucu olmuştur.
  2. BitTorrent (BTT): BTT, belge paylaşım platformu BitTorrent etrafında oluşturulmuş bir coin’dir. Platformun rastgele bir token sahibi olmadan hali hazırda çalışıyor olması birçok kişinin BTT’yi “shitcoin” kategorisine yerleştirmesine yol açtı. Coin arzı ise 1 trilyon adettir.
  3. Dent (DENT): DENT, cep telefonu paketleri satın almak için kullanılan bir kripto Nakit ünitesidir. Lakin birçok kişi, uygulamanın blokzincir teknolojisi gerektirmediğine ve aslında onsuz daha âlâ çalıştığına inanır. Birçok şahıs tarafından kripto Nakit ünitesi muvaffakiyetinden “para kazanmanın” bir yolu olarak görülür.
  4. Shibu Inu (SHIB): Dogecoin’in muvaffakiyetinin akabinde SHIB, ismini Shiba Inu köpek ırkından Meydan bir token olarak geliştirildi. Hiçbir hedefe hizmet etmez ve rastgele bir blokzincir yahut merkezi olmayan uygulama ile bağlantılı değildir. Azamî coin arzı 1 katrilyon olarak belirlenmiştir.

Listedeki coinler en Fazla Shitcoin ismi ile Birlikte anılan varlıklardır. Öznelliğin ön planda olduğunu ve bu sebeple sık sık tartışmalar yaşandığını tekrar belirtelim. Bir yatırımcının beğendiği bir varlığa bir Öbür yatırımcı Shitcoin diyebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir