Shiba INU (SHIB) nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 21, 2022 Yorum Yok

Shiba INU (SHIB), Ethereum blokzincirinde oluşturulmuş bir altcoin’dir. Japonların ünlü av köpeği Shiba’dan ilham alınmıştır.

Shiba INU (SHIB) nedir?

Shiba INU, ‘Ryoshi’ takma ismi kullanan şahıs ya da bireyler tarafından yaratılmış, Ağustos 2020 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Shiba INU, ‘merkeziyetsiz topluluk kurma deneyi’ olarak tanımlanan bir proje ile tasarlanmıştır. Shiba INU, Ethereum ağı üzerinde çalışmaktadır. ShibaSwap isminde kendi merkeziyetsiz borsası bulunmaktadır. ShibaSwap’ta SHIB ve diğer kripto paralar alınıp satılabilmektedir. Likidite sağlamak için Puppy Havuzları “kazılabilir” ya da SHIB getiri elde etmek için token’lar akıllı mukavelelere “gömülebilir” Shiba Inu (SHIB) ekosistemi büsbütün Shiba Inu topluluğunun denetimindedir.

Shiba kurucuları, hiçlikten, sıfırdan bir şey yaratmaya çalıştıkların belirtmiştir. Büsbütün topluluk tarafından nasıl yönetilir sorusuna yanıt olarak yaratılan Shiba, bu topluluğa SHIBArmy ismini vermiştir. Yaklaşık 500 bin Üye ile, proje sıfırdan, hiçlikle yaratılma ruhu ile başlatılmıştır. var bir topluluk ya da gruba dayanmamaktadır.

Japonların ünlü av köpeği Shiba ilham olarak alınmış ve SHIBArmy üyeleri shiba köpeğine sevgi doludur. Vakitle Shiba INU, NFT piyasasında köpek temalı eseler üreten sanatkarları destekleyen, kurtarma operasyonları için bağış toplayan bir proje haline gelmiştir.

SHIB Coin

SHIB Coin, Ethereum blokzincirinde ERC-20 standardında oluşturulmuş bir kripto Nakit ünitesidir. Shiba coin, Shiba Inu ekosisteminin kripto Nakit ünitesidir. Topluluğu olan SHIBArmy tarafından desteklenmektedir. Başlarda, Dogecoin (DOGE) alternatifi olan bir latife token’ı olarak düşünülmüştür.

Ancak vakitle Shiba Inu ekosistemi geliştikçe Türlü fonksiyonlar de ortaya çıkmıştır. Ekosistem, SHIB coin, LEASH coin ve BONE coinden oluşmaktadır. Shiba Inu ekosisteminin sonlu arzdaki token’ı LEASH coin’dir. BONE ise ekosistemin yönetişim token’ıdır. Shiba Inu sayesinde SHIB topluluğu NFT piyasasına taşınmıştır.

Başlangıçta SHIB arzı Yekün 1 katrilyondur. SHİB piyasaya birinci sürüldüğünde Ryoshi takma isimli yaratıcısı, likidite sağlamak maksadıyla arzın %50’sini Uniswap’ta kilitlemiştir. Uniswap, Ethereum blockchaini üzerindeki bir otomatik piyasa yapan (AMM) protokolüdür. DeFi’nin en başarılı projelerinden biridir. Kalan %50’lik kısım, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’e gönderilmiştir.

Shiba, Shiba köpeği temalı eserler üreten sanatkarları desteklemekte ve kurtarma operasyonları için SHIB coin ile bağış toplamaktadır. 2021 yılında Aka popülerlik kazanarak piyasa bedeli en yüksek kripto paralar ortasına girmiştir.

SHIB Coin Nereden, Nasıl Alınır?

Shiba coin (SHIB) birçok borsada süreç görmektedir. Bunlara; Binance, Kucoin, CoinBene, Probit Küresel, CoinDCX, WazirX, Crypto.com, Huobi, Gate.io ve OKEx üzere borsalar Örnek verilebilir. Tercih edilen platform üzerinden hesap açarak Shiba Coin alınabilmektedir.

Örneğin Binance üzerinden Shiba coin almak için, Binance hesabına giriş yapılır ve sayfanın üst tarafında yer Meydan Al-Sat sekmesinden klasik ya da ileri seviye alım satım sayfasını seçilir. Akabinde arama çubuğuna ”SHIB” yazılır ve alım satım çiftleri tıklanır. Spot kutusuna gidilir ve istenilen SHIB ölçüsü girilir. İstenilen Buyruk verilir ve SHIB al onay tuşu tıklanır. Satın alınan SHIB’ler cüzdana gönderilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir