parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Altcoinler
  4. »
  5. Shardeum Nedir?

Shardeum Nedir?

admin admin -
22 0

Shardeum, en gelişmiş parçalama tahliline sahip olması sayesinde sonsuza kadar düşük gaz fiyatları vaat eden, doğrusal ölçeklenebilirlik için tasarlanmış EVM tabanlı bir Katman 1 ağıdır.

Shardeum Nedir?

Shardeum, doğrusal ölçeklenebilirlik için tasarlanmış EVM tabanlı bir Katman 1 blok zinciridir. Sonsuza kadar düşük gas fiyatları sağlarken dinamik durum paylaşımı yoluyla gerçek ademi merkeziyetçiliği ve sağlam güvenliği korur. Bir sonraki milyar insanı kriptoya iç etmek gayesiyle, Shardeum’un potansiyel kullanım durumları DeFi’den Aleni kaynaklı AI ve oyunlara kadar uzanır.

Ölçeklenebilirlik, Emniyet ve ademi merkeziyetçilik blokzinciri üçleminin üstesinden gelmek için Shardeum, Ethereum’un ademi merkeziyetçiliği ve güvenliğinden yararlanırken, dinamik parçalama ve Yetki İspatı ile Üleş Delili konsensüsü kombinasyonu aracılığıyla doğrusal ölçeklenebilirlik ekler.

Shardeum, hala geliştirme evresinde olmasına karşın, SHM isimli kendi Lokal kripto Nakit ünitesine sahip olması hedefleniyor. Bununla birlikte, takım SHM belirteçlerini paylaşmıştır ve SHM’nin sabit bir 508 milyon SHM madeni Nakit arzı olması bekleniyor.

Shardeum Nasıl Çalışır?

Shardeum, blokzincirini kesim olarak da bilinen daha küçük, daha yönetilebilir modüllere bölen parçalama teknolojisini kullanarak ölçeklenebilir, ismi da bu özelliğinden gelir.

Parçalama hakkında daha Çok detay vermek gerekirse, bir blokzinciri esasen Aka bir bilgi tabanı sistemidir ve blokzincirlerini parçalamak, Aka bilgi tablolarını modül ismi verilen daha Ufak tablolara bölmeyi Anlatım eder. Bu, parçalanmış ağların, parçalanmamış blokzincirlere nazaran saniyede daha Çok süreç (TPS) işlemesini sağlar.

Parçalama Shardeum için yeni değil, parçalama Zilliqa, Polkadot, Near ve hatta Ethereum tarafından kullanılıyor (Proto Danksharding isimli bir sürüm kullanıyorlar). Fakat Shardeum, parçalamanın en gelişmiş biçimi olan “dinamik durum parçalama” ismi verilen eşsiz bir parçalama teknolojisi kullanır.

Dinamik durum Parçalama

Dinamik durum parçalama, en gelişmiş parçalama çeşitlerinden biridir. Esnek olacak ve genel blokzincir ekosistemindeki değişikliklere kolaylıkla uyarlanabilecek formda tasarlanmıştır. Tıpkı adres aralığını kapsayan bir modüldeki bütün düğümlere sahip olmak yerine, bu düğümlere Kıymetli ölçüde örtüşen farklı adres aralıkları atanır, bu da birden Fazla parçayı etkileyen süreçlerin sıralı yerine birebir anda işlenmesini sağlar, böylelikle sürecin işlenme mühleti kısaltılır. Bu birebir vakitte süreç hacmini artırmaya ve her Vakit düşük gas fiyatlarını müdafaaya Yardımcı olur.

Temel olarak, talep dalgalandıkça bir ağın blokzinciri modüllerini yahut bilgi depolama tekniğini dinamik olarak eklemesine yahut kaldırmasına müsaade verir. Bunun anne faydası, ekosistemi durdurmaya gerek kalmadan kolay File yükseltmeleridir.

Dinamik durum parçalama, statik durum parçalamadan farklı olarak, File yükü değiştiğinde çalışabildiğinden ağı yavaşlatmaz, parçalanmamış ağlar dalgalanan File yükleriyle uğraş eder.

Atomik Sürece ve Çapraz Kesim Şekillendirilebilirlik

Shardeum ayrıyeten, süreçlerin atomik olarak yürütülmesini sağlayan atomik işlemeye sahiptir. Atomik, sürecin bütün kısımlarının muvaffakiyetle yürütüldüğü yahut hiçbirinin yürütülmediği manasına gelir. Atomik sürece olmadan, süreçler başarısız olabilir yahut tutarsız durum bilgilerine sahip olabilir, bu da Emniyet risklerine ve güvenilirliğin azalmasına neden olur.

İşlemlerin farklı kesimlerden datalara ve duruma erişmesine ve bunları kullanmasına müsaade veren atomik sürece ve Shardeum’un çapraz modül irtibatı ile birlikte, karmaşık süreçlerin ve akıllı kontratların parçalanmış bir ortamda yürütülmesini sağlayarak akıllı kontrat geliştiricileri için kodlamayı kolaylaştıracaktır.

Otomatik Ölçeklendirme Özelliği

Bir ağın yükü ve talebi Vakit vakit değişir ve Emniyet yahut performanstan ödün vermeden yüksek ve düşük talepleri karşılamak için otomatik olarak ölçeklendirme yeteneğine sahip olmak, otomatik ölçeklendirme olarak bilinir.

Otomatik ölçeklendirme, File yükünü her döngüde (1 dakika) ölçerek çalışır ve yüke bağlı olarak, yükü işlemek için gereken doğrulayıcı düğüm sayısı konusunda Fikir birliğine varılır. bütün süreç, rastgele bir aracı olmaksızın kendi kendini gerçekleştirir.

Bu, hashrate’e bağlı olarak her iki haftada bir zorluk düzeyini otomatik olarak ayarlayan Bitcoin ağına misal.

Örneğin, bir Shardeum dApp Fazla Çok Faaliyet aldığında, ağ, randımanı artırmak için otomatik olarak daha Çok faal doğrulayıcı düğüm ekler. Aktivite tekrar düştüğünde, faal doğrulayıcıların sayısını azaltacak ve ağdaki operasyonları zayıf tutacaktır.

Doğrusal Ölçekleme

Adından da anlaşılacağı üzere Shardeum, ağır talep sırasında süreç hacmini anında artırmak için ağa daha Çok düğüm eklenmesine müsaade verir. Ağın ‘beklemede’ doğrulayıcı havuzuna daha Çok düğüm ekleyerek, TPS orantılı olarak artacak ve Shardeum’u doğrusal olarak ölçeklenen birinci Web3 ağı yapacaktır. Bir düğüm bekleme modundayken, File aktifliğinin Geri gelmesi ve beklemedeki düğümlerin TPS’yi artırmak için etkinleştirilmeye başlamasını bekler.

Bu, ağdaki Öğrenci bakılmaksızın randıman, ademi merkeziyet, Emniyet ve sabit süreç fiyatları iç olmak üzere bir blockchain ağındaki öbür bütün sonuçları Olumlu tarafta etkileyen anne X faktörüdür.

Bu nedenle, kâfi talep ve düğüm varsa, Shardeum’un 100.000 TPS’nin üzerinde Fer suratında süreç suratlarına ulaşması teorik olarak mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir