Satoshi Nakamoto Kimdir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 01, 2022 Yorum Yok

Satoshi Nakamoto, birinci kripto Nakit ünitesi ve blokzinciri olan Bitcoin’i (BTC) yayınladığı whitepaper ile duyuran şahıs yahut bireylerdir.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto isminin ardında şahıs yahut şahısların olduğu kestirim ediliyor. Bunun sebebi Satoshi Nakamoto’nun bir takma İsim olduğu ve gerçekte kim ya da kimler olduğu bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. Satoshi Nakamoto takma ismini gerçek bir şahıs kullanabileceği üzere apansız Çok kişinin kullandığı bir takma İsim de olabilir. Gerçekte kim ya da kimler olduğu hiç açıklanmamıştır ve hala bilinmemektedir.

Satoshi Nakamoto tarafından icat edilen Bitcoin, 2009’da ise faaliyete geçmiştir.

Bitcoin’in yaratıcısı ve Bitcoin whitepaperının müellifi olan Satoshi Nakamoto, kimliği bilinmeyen bir şahıs ya da bireylerdir. Satoshi Nakamoto ismi, Japonca bir takma isimdir. Lakin Satoshi Nakamoto’nun e-posta kümelerinde, forumlarda ve Bitcoin whitepaper’ında kusursuz bir İngilizce kullanmasından dolayı İngilizce konuşulan bir ülkede yetişmiş olabileceği de düşünülmektedir.

Satoshi Nakamoto’nun Vaziyet Finney ve Nick Szabo üzere Bitcoin’e ilham vermiş bilgisayar bilimcileri olduğu da öne sürülmüştür. Bilhassa, 12 Ocak 2009’da birinci Bitcoin sürecinin Satoshi Nakamoto ile Vaziyet Finney ortasında gerçekleşmesi bu fikri desteklemektedir. Nick Szabo ise Bit Gold dijital Nakit düzeneği ile Bitcoin’in habercisi olmuş ve 1993’te birinci Sefer “akıllı sözleşme” kavramını ortaya atmıştı. Bununla bir arada, ne Vaziyet Finney ne de Nick Szabo, Satoshi Nakamoto olduklarını kabul etmektedir.

Bitcoin (BTC) whitepaper’ı 2008’de yayımlanmıştır. Bitcoin whitepaper’ının müellifi ise Satoshi Nakamoto takma isimli şahıs ya da bireylerdir. 12 Ocak 2009’daki birinci Bitcoin sürecinde Satoshi Nakamoto, bilgisayar bilimci Vaziyet Finney’e 10 BTC göndermiştir. Satoshi Nakamoto, 2010’un ortalarına kadar diğer geliştiricilerle birlikte Bitcoin blok zinciri üzerinde çalışmaya devam etmiştir. Lakin 2010’da, Bitcoin topluluğunu terk etmiş ve Bitcoin’i geliştirmeyi bırakmıştır.

Satoshi Nakamoto Japon Mu İngiliz Mi?

Kim olduğu hâlâ açıklanmayan Nakamoto’nun, 5 Nisan 1975 dünyaya geldiği ve Japonya’da yaşadığı sav edilmektedir.
Fakat ortaya atılan argümanların birden fazla Nakamoto’nun, Amerika yahut Avrupa’da yaşayan, Japon asıllı olmayan, kriptografi (şifreleme) uzmanı ve bilgisayar bilimcilerinden biri olduğu tarafındadır.

Satoshi Nakamoto’nun yaklaşık 1 milyon adet Bitcoin’e sahip olduğu kestirim edimektedir. Nakamoto teknik hususlarda görüşürken şahsî bilgilerini açıklamamıştır. Bankacılık ve kesirli rezerv kredileri konusunda kimi yorumlar yapmıştır. P2P Foundation’daki üyelik profiline bakılırsa Nakamoto’nun Japonya’da yaşamış 37 yaşında bir adam olduğu varsayım edilmektedir.

Bazı savlara nazaran ise İngilizceyi kusursuz kullanması ve bitcoin yazılımının Japonca değil de İngilizce olarak yayınlanmış olması, Japon olma mümkünlüğünü ortadan kaldırmaktadır. Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu bilinmemekte olup, Nakamoto olduğu düşünülen adaylardan kimileri: Nick Szabo, Dorian Nakamoto, Vincent van Volkmer, Vaziyet Finney ve Craig Steven Wright, Paul Le Roux, Elon Musk olarak iddia edilmektedir. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu hala bilinmemektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir