parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bitcoin
  4. »
  5. “Şansölye Bankalar için İkinci Kurtarma Paketinin Eşiğinde”

“Şansölye Bankalar için İkinci Kurtarma Paketinin Eşiğinde”

admin admin -
27 0

2008‘deki bankacılık krizinin akabinde ortaya çıkan Bitcoin (BTC), 2023‘teki bankacılık krizinde tarihi tekerrür ettirecek mi?

Küresel iktisadın tarih sayfalarında yer edinen Mortgage krizi, yeni bir periyodun ve yeni bir finans sisteminin temelini de oluşturdu. 2008 yılında ABD’de gerçekleşen bu krizin akabinde, birçok bankanın çöküş yaşadığı ve iflasların peş peşe geldiği görüldü. Lehman Brothers, Mortgage krizinden etkilenerek iflas bildiren en Aka bankalardan birisi olmuştu.

2008 yılındaki bankacılık krizinin akabinde, Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkartılan Bitcoin, “Şansölye bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde.” sloganını kullanmıştı. Pekala, 2023 yılındaki bankacılık krizi ele alındığında, Bitcoin için tarih tekerrür edecek mi?

Bitcoin, İkinci Bankacılık Kriziyle Karşı Karşıya

Küresel iktisada yönelik ihtilal yaptığı argüman edilen Satoshi Nakamoto, 2009 yılında Bitcoin’i (BTC) piyasaya sürdü. Bitcoin’in yayınlanan birinci blokunda, “Şansölye bankalar için ikinci kurtarma pakeninin eşiğinde.”mesajı yer aldı. Bu ileti, yıllar geçse bile hala daha konuşuluyor.

ABD’nin en Aka ekonomik krizlerinden birisi olan ve bütün dünyayı etkileyen 2008 Mortgage krizi, birçok iflası ve beraberinde şiddetli periyotları getirdi. Bu krizde, ABD’nin bankaların peş peşe çöküşüne karşı atılımlar yaptığı ve Daimi olarak dolar bastığı gözlemlenmişti.

Bu krizin gerçekleştiği 2008 yılında, anonim bir Şahıs tarafından, yıllar sonra bile kullanılacak devrimsel bir Nakit ünitesi oluşturuldu. Satoshi Nakamoto ismini kullanan ve anonim kalmayı tercih eden bir kişi, Mortgage krizinin akabinde Bitcoin’i oluşturdu. Bankacılık krizine ve ABD’nin dolar basmasına dikkat çeken Nakamoto, 2009 yılında sansasyonel bir bildiri ile Bitcoin’i yayınladı. Nakamoto’nun bildirisinde, “bankaların kurtarılması için ağır bir Çaba gösteriliyor olması” yer aldı.

Aradan geçen 14 yılın akabinde, ABD’de en Aka ikinci bankacılık krizi ve banka iflası yaşandı. Silicon Valley Bank, milyarlarca dolarlık varlık idaresini sürdürdüğü operasyonlarında başarısız oldu. İflas bildiren bankadan sonra, birçok küçük banka iflasın eşiğine geldi. ABD, Silicon Valley Bank ile başlayan ve yayılan bankacılık krizine, likidite enjekte etmek için harekete geçti. ABD’nin 2023 yılındaki bankacılık krizine karşı aldığı atak, akıllara Yine şu kelamları getirdi;

“Şansölye bankalar için ikinci kurtarma pakeninin eşiğinde.”

2008 bankacılık krizinin akabinde ortaya çıkan ve bir epey popülerlik elde eden Bitcoin, 2023’teki bankacılık krizinin Çabucak sonrasında Yeniden yükseliş yaşıyor. Beşerler, bankacılık bölümündeki krize alternatif olarak Bitcoin’e yönelmeye başladı. Bu yönelim, akıllara “tarih tekerrür mü edecek?” sorusunu getiriyor.

İkinci bankacılık krizini yaşayan Bitcoin, boğa koşusu yaşıyor. Bitcoin’in bu yükselişi, alternatif olması ve bankacılık dalı üzere merkezi bir Yönetim anlayışı olmadığı için gerçekleşiyor.

2008 yılındaki krizden sonra ortaya çıkan Bitcoin, o devirde ardına Aka bir kitleyi takmayı başarmıştı. Pekala, bu Yıl gerçekleşen bankacılık krizinin akabinde Bitcoin, gerisindeki kitleler ile boğa koşusu gerçekleştirebilecek mi?

Satoshi Nakamoto ve Bitcoin, Yine Haklı Çıkacak mı?

Geleneksel finans sistemindeki sıkıntılara değinen Satoshi Nakamoto, Bitcoin ihtilaliyle 14 Yıl sonra bile hatırlanan bir isme dönüştü. Sınırsız Nakit basımı, enflasyonlar, ülkelerin Nakit idaresi ve bankacılık krizi üzere hususlar, Nakamoto’nun bu atılımında Kıymetli bir rol üstlendi. Bitcoin‘in anonim yaratıcısı, bankaların iflas etmesi ve kurtarılmasına değinen bildirileriyle, halka ilişkin olacak bir Nakit ünitesi oluşturdu.

2008 yılındaki bankacılık krizinden kaçan varlık sahiplerini etrafına toplayan Bitcoin, yakın tarihlere kadar inanılmaz bir yükseliş yaşadı. Her Yıl daha Çok şahıs tarafından benimsenen ve merkeziyetsizliğiyle ön plana çıkan Nakit ünitesi, dijital altın olarak tabir edilmeye başladı. Beşerler, enflasyondan kaçmak için, bankaların iflas edebileceğini düşündükleri için ve merkeziyetsizliğin değerini anladıkları için Bitcoin’e yöneldi.

Bitcoin tam 15 sene geçmesine karşın, hiçbir Vakit iflas etmedi.

Geleneksel finans eserlerinin yetersizliğine sık sık dikkat çeken Nakamoto, Bitcoin’in ortaya çıkardığı devrimsel özellikleriyle global çapta popülerlik kazandı. ABD’deki bankacılık krizinin akabinde oluşturulan Bitcoin, bugünlerde bir ülkenin resmi Nakit ünitesi haline geldi. Birçok ülke, Bitcoin’in enflasyona karşı muhafaza aracı olduğunu kabul etti. Asya bölgesinde, Bitcoin ve beraberinde gelen teknoloji sık sık kullanılmaya başlandı. Ayrıyeten ABD iç bütün ülkeler, Bitcoin’in yarattığı benimsenme ve teknolojik kolaylıktan esinlenerek, CBDC teknolojisini araştırmaya başladı.

Tüm bu süreçlere bakıldığında, 2008 yılında Bitcoin’i oluşturan ve 2009 yılında piyasaya süren Nakamoto, devrimsel gördüğü kripto Nakit konusunda haklı çıktı.

ABD Bankacılık Kesiminin Telaşına Düşmüşken, Bitcoin Parıldıyor

Birçok haber kanalı, ABD’nin bankacılık bölümüne 2 trilyon dolarlık bir likidite sağlayacağını ileri sürmüştü. Bu haber, birçok kanallar tarafından da teyit edilmiş ve bankaların toparlanma sürecine girdiği gözlemlenmişti. Yine bankaları kurtarmak için harekete geçen ABD, Nakamoto Şayet tekrar etkin bir hayat sürüyor olsaydı şu kelamlar ile karşılanırdı;

“Şansölye bankalar için hala daha kurtarma paketi arıyor.”

Bankalara mevduat sağlanacak olması ve 2 trilyon dolarlık bir varlığın likidite olarak enjekte edilecek olması, ABD‘nin tekrar dolar basacağını da düşündürtmeye başladı. Aylardır global piyasaları sıkan ve dolar yakan ABD, aylarca yaktığı doları Biricik seferde piyasaya sürecek.

Enflasyon, nema artışları ve resesyon telaşları ortasında, Bitcoin’in kuvvetli duruşu ise dikkat çekiyor. Bitcoin, bankaların iflas etmesine Beden gösterisi yaparak 26 bin dolar seviyesine kadar yükseldi.

2008 Mortgage krizi, 2009 Bitcoin‘in yayınlanması, 2023 Silicon Valley Bank krizi üzere bir kronoloji ortaya çıkıyor. Klasik finansa ve bankacılık dalına karşı oluşturulan Bitcoin’in, nihayet yaşanan krizlerin akabinde önü açılmış üzere görünüyor.

Konuyla İlgili LBank Türkiye İş Geliştirme Sorumlusu Mehmet Ekrem Örünğ’ün Görüşlerini Aldık

Coinkolik olarak, hususla ilgili LBank Türkiye İş Geliştirme Sorumlusu Mehmet Ekrem Örünğ‘e, “2008’deki bankacılık krizinin akabinde Bitcoin hayatımıza girdi. “şansölye bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde” sloganıyla ortaya çıkan Bitcoin, tarih tekerrürden ibarettir mantığıyla tekrar haklı çıkacak mı?” biçiminde bir soru sorduk.

LBank Türkiye İş Geliştirme Sorumlusu Mehmet Ekrem Örünğ, bahisle ilgili şunları söyledi;

” 2008 finansal krizinden Çabucak evvel, düşük nema oranları, uzun Geri ödeme devirleri ve yüksek meblağlarla verilen Hane kredileri sebebiyle bankalar güç günler yaşıyordu. Kimi borçluların kredi ödemelerini yapamaması, temerrüde düşmeleri ve Hane fiyatlarındaki süratli artışın balon üzere patlaması, bankaların portföylerindeki gayrimenkul teminatlı fonların bedelinin sıfırlanmasına neden oldu. Bu durum, bankalar ortasında likidite kahrına yol açtı ve FED piyasaya dolar sürerek piyasayı stabilize etmeye çalıştı. Bunların akabinde bu durum domine tesiri yaratarak, global finansal piyasalardaki bu riskler bütün dünyaya yayıldı. Bankalar, karmaşık finansal araçları kullanarak risklerini en üye indirmeye çalıştı. Bu finansal araçlar sayesinde, bankalar Hane kredilerini öbür ipotekli kredilerle birleştirerek gayrimenkul teminatına dayalı türev eserler oluşturarak piyasaya sürdü. Fakat, bu riskli uygulama krize Sebep olan en Aka faktörlerden biri haline gelmesine sebebiyet verdi. 2008 krizi sırasında birçok şirket iflas etti, merkez bankaları eksi nema uygulamaya başladı ve piyasaya Nakit sürdü. Bu adımların sonucunda enflasyon oranları Önemli bir formda arttı ve tesirleri yıllarca sürdü. Bir öteki formda günümüzde de yüklü ölçüde düşük faizli tahvil satın alınıp nema oranı yükseldiğinde tahvillerin piyasa bedeli düşüyor ve yatırım yapan bankalar Aka ziyanla karşılaşıyor, hatta iflas edebiliyor. Bu durumlar da, tarih tekerrüründen Öbür bir şey olmadığını gösteriyor ve tekrardan finansal krizin kapısını aralıyor.  Bitcoin, merkezi bir otoriteye bağlı olmayan bir dijital Nakit ünitesi olarak tasarlanmıştır ve böylelikle finansal sistemin çökmesinin nedenlerinden biri olan merkezi otorite kaynaklı riskleri azaltmaya yönelik bir tahlil sunar. 2008 krizi sırasında, birçok ülkenin merkez bankaları, finansal kuruluşlar ve hükümetler, piyasalarda itimat kaybı ve likidite darlığı nedeniyle müdahale etmek zorunda kaldı. Bu müdahaleler, Nakit arzını artırma, nema oranlarını düşürme ve finansal sistemi istikrara kavuşturma üzere usuller içeriyordu. Bu Cin müdahaleler, birtakım beşerler tarafından merkezi otoriteye olan itimadı azalttı ve alternatif Nakit ünitelerine olan ilgiyi artırdı. Ayrıyeten, 2008 krizi, insanların mali özgürlüklerini merkezi otoriterlein oluşturduğu inançsız atmosferden kaçırma ve daha inançlı bir yatırım aracı arayışlarını da teşvik etti. Bitcoin, merkezi otoritelerden Müstakil olarak çalıştığı için, finansal sisteme duyulan güvensizlik nedeniyle ortaya çıkan bu talebi karşılayacak bir seçenek olarak ortaya çıktı. Sonuç olarak günümüzde merkezi otorite kaynaklı problemlerin tekrardan önümüze çıkması ile yatırımcıların Müstakil bir dijital bedele yöneleceğini ön görebiliriz.”

Bitcoin için Kaideler Oluştu

Küresel çapta kullanılan, alınıp satılan ve tercih edilen Bitcoin (BTC), bir krizin akabinde ortaya çıktı ve şimdilerde bir krizin akabinde yükseliş yaşıyor.

Bitcoin için boğa koşusunun başlangıcı için bütün koşullar sağlanmış üzere gözüküyor. Gelin bu kuralları Birlikte değerlendirelim;

1- Bitcoin, önümüzdeki Yıl halving gerçekleştirecek

Bitcoin, yapısı yeterince tertipli olarak halving periyotları yaşıyor. Bitcoin’in bu halving devirleri, yarılanma olarak tabir ediliyor. Bu devirlerde, madencilerin çıkardığı Bitcoin bloklarının sayısı yarı yarıya düşüyor. Daha Evvel Bitcoin, 2012 yılında birinci halving’ini, 2016 yılında ikinci halving’ini ve 2020 yılında üçüncü halving’ini gerçekleştirmişti. Bitcoin’in bütün bu halving’leri, beraberinde bir boğa piyasasını yaşattı.

2- Stablecoin’lerin güvensizliği, BTC tarafına geçiş

ABD’li düzenleyicilerin stablecoin baskıları ve Terra USD krizinin akabinde, stablecoin’lere yönelik itimat kayıpları gündemde yer edindi.

ABD’li düzenleyiciler, piyasa kıymeti bakımından en Aka üçüncü stalbecoin olan BUSD’a yönelik bir atak yapmıştı. Bu atılımın akabinde USDC’nin sorunları gündeme geldi ve Tether topun ağzına yerleştirildi. bütün bu süreçlerin akabinde, kripto Nakit yatırımcıları, stablecoin’lerden Bitcoin’e geçmeye başladı.

3- Yine bankacılık krizi

2008 yılındaki bankacılık krizinin akabinde ortaya çıkan Bitcoin, 2023 yılında bir Öbür bankacılık krizinin anne kahramanı oldu. ABD’de peş peşe iflas eden bankalar ve ABD’nin bankaları ayakta tutmak için ataklar planlaması, Bitcoin’e yönelimi artırdı. Birçok insan, gelecekte Bitcoin’in hala daha devam edeceğini lakin bu bankacılık krizinin bitmeyeceğini düşünmeye başladı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir