ROI (Return of Investment) Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 18, 2022 Yorum Yok

ROI (Return of Investment), yapılan yatırımın Geri dönüşünü, getirisini gösteren bir bilgidir. Türkçe’de ”Yatırım Getirisi” olarak Anlatım edilmektedir.

ROI (Return of Investment) Nedir?

Return on investment, bir diğer ismi ile ROI, Temel olarak yatırımın verimliliğini pahalandırmak için kullanılan bir süreçtir. Yalnızca Biricik bir yatırım için değil, birdenbire Çok yatırım içinde yapılabilen bu süreç bu özelliği ile yatırımlar ortası bir karşılaştırma yapmak için de kullanılmaktadır. ROI, yatırımların dijitale taşınması ile e-ticaret dünyasında da sıklıkla karşılaşılan bir terim olmuştur.

Geleneksel ticarette olduğu üzere e-ticarette de yatırım tahlili sürecinde ROI (Return of Investment) metriği hayati Ehemmiyet taşımaktadır. Bir teşebbüsün en Çok ROI hesap sonucu hedeflendiği için Temel olarak riskleri azaltmak amaçlanmaktadır. Yatırımların çoğalması açısından katkı sağlayan ROI değerlendirmesi, uygulama alanı olarak da pek Fazla kuruluşun getiriler ile ilgili hesaplama yaparak ilerlemek ve dijital Meydan ile ilgili tahliller bulmak konusunda kullandığı bir süreçtir.

ROI (Return of Investment), bir yatırımdan elde edilen kar ölçüsünü hesaplamak için yaygın biçimde kullanılan finansal bir metriktir. Bilinen bütün yatırım kanallarında geçerliliği olan bir usuldür. ROI (Return of Investment) pahası ile bir yatırımın sayısal getirisini ve verimliliğini ölçerek sürdürülebilirliğini kıymetlendirmek için kullanılmaktadır. ROI (Return of Investment), şahsi ya da kurumsal yatırımcıların, yatırım karını maliyete oranlayarak, yapacakları hamleyi planlamalarını sağlamaktadır.

Bir yatırım varlığının ya da kanalının, kendisiyle birebir skalada bulunan yatırım çeşitleri ortasından tercih edilmesi, bu hesaplama sonucuna bağlıdır. Başkalarından daha yüksek bir ROI oranı olması karlı; daha düşük olması da ziyanlı olduğunu gösterir. Yatırımcılar da bu rakamsal datalardan elde ettikleri sonuçlarla yatırım planlarını şekillendirmektedir. ROI (Return of Investment), sistemli olarak yapılması gereken bir hesaplama prosedürüdür.

ROI (Return of Investment) Nasıl Hesaplanır?

ROI hesaplaması sırasında temel alınan öğeler vardır. Öncelikle net maliyeti belirlemek gerekmektedir. Net maliyet; yatırım yapılacak varlık ya da fonu satın alma bedeli ile finansman ve maliyet süreçlerinin toplamıdır. Sonrasında net karı tespit etmek gerekmektedir. Bunun için de yatırım yapılan varlık ya da fonun, yatırım sonrasında geldiği pahadan net maliyet kıymeti çıkarılır. Yaygın kullanılan ROI (Return of Investment) denklemi şu haldedir;

ROI = (Gelir – (Yatırım Sarfiyatı + mahsul Maliyeti)) / (Yatırım Masrafı + mahsul Maliyeti)

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir