Ripple (XRP) Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 16, 2022 Yorum Yok

Ripple, şirketin ismi olmakla Bir arada süreçlerin süratli ve ucuz biçimde gerçekleşmesi için tasarlanmış Aleni kaynaklı bir protokoldür. Platformda kullanılan Mahallî kripto Nakit ünitesi XRP’dir.

Ripple (XRP) Nedir?

Fikir temeli 2004 yılında atılan Ripple, 2012 yılında şirket olarak hayata geçmiştir. Birebir Yıl Lokal kripto Nakit ünitesi olan XRP piyasaya sürülmüştür. Ripple, bankacılık ve finans kesiminde daha az masraflı bir ödeme sistemi kurmayı amaçlamıştır. Kripto parası olan XRP, gündelik kullanıma Müsait oluşu ve geniş kullanım alanı ile saniyeler içinde transfer imkanı sunmaktadır.

XRP’yi öteki kripto Nakit ünitelerinden ayıran bir diğer özelliği, Biricik bir şirket tarafından Denetim edilmesidir. Bankalar ve öbür kurumlarla Ripple şirketinin yakın bir bağı bulunmaktadır. Ripple’ın Aleni kaynak protokolü ve ağı, bankalar ve öbür kurumlar tarafından var durumda kullanılmaktadır.

Diğer kripto Nakit ünitelerine direkt bir rakip olmadığı belirtilen Ripple ağı, bankalar tarafından kullanılan SWIFT sisteminin güncellenmiş bir hali olarak tanımlanmaktadır. Ripple’ın oluşturulmasında Temel hedef, birçok sürecin tıpkı anda üst seviye süratli çalışmasına müsaade veren bir File kurmaktır.

Hedeflerinden biri de, teknoloji ile ilgilenen Aka bankaların, havale hizmetlerinin ve ödeme sağlayıcılarının ilgisini çekmektir. Belirtildiği üzere Ripple, öbür kripto ünitelerine değil, SWIFT üzere finansal altyapı hizmetlerine rakip olarak görülmektedir.

Ripple Nasıl Çalışır?

Ripple, Bitcoin yahut Ethereum’un bilakis, bir blokzincir üzerinde çalışmamaktadır. Bunun yerine Ripple, kendi patentli teknolojisi olan Ripple Protokolü Konsensüs Algoritması’na sahiptir. Lokal kripto Nakit ünitesi olan XRP, POW algoritmasına bağlı değildir.

Bu sebeple, süreçlerin daha süratli gerçekleşmesine müsaade verirken, Fazla Çok güç ve bilgi süreç gücüne gereksinim duymamaktadır. RippleNet, memleketler arası ölçekte Nakit göndermek ve almak hedefiyle Ripple tarafından geliştirilen bir File olarak tanımlanmaktadır.

Ripple ağındaki süreçler bilgileri Daimi karşılaştıran ve ortak bir deftere işleyen doğrulama sunucularından geçmektedir. Platformda bütün Nakit üniteleri ile ödeme yapılmasına müsaade verilir. Süreç fiyatı olarak sembolik bir komite fiyatı ister. DDos hücumlarını önlemek hedefiyle, büsbütün fiyatsızdır.

Avantajları

Ripple başlangıçta günlük bir ödeme sistemi olarak tasarlanmıştır. Bitcoin’den daha kuvvetli altyapısı oluşturulmuştur. Bu sebeple, süreçler Fazla daha süratli ve daha ucuz gerçekleşmektedir. Ripple resmi bir tertip olarak hayata geçmiştir. Bankalar tarafından tercih edilmeyi hedeflemiştir. Bu sebeple, öteki birçok kripto Nakit ünitelerindeki düzenlemelere uyumluluk konusu, Ripple için telaş edilen bir mevzu değildir.

Ripple’ı Destekleyen Bankalar

Ripple’ın anne maksadı Aka bankalar tarafından tercih edilmektir. Ripple’a takviye veren bankalar; Santander, Axis Bank, Yes Bank, Westpac, Union Credit, NBAD, UBS olarak sıralanabilir.

XRP Coin Nedir?

XRP, merkezi olmayan bir eşler ortası File tarafından yönetilen ve Biricik bir şahıs yahut Kuruluş tarafından Denetim edilmeyen Bitcoin’in tersine, Ripple isimli Biricik bir şirket tarafından yaratılmıştır. Bitcoin yahut diğer kripto Nakit ünitelerinin tersine XRP, bir İş İspatı (Proof of Work – PoW) ya da Üleş Delili (Proof of Stake – PoS) sistemleriyle çalışmamaktır. Bunun yerine Ripple ağındaki iştirakçiler, birbirleri tarafından bilindiği ve güvenildiği için bir konsensüs algoritması kullanmaktadır.

Bu konsensüs sistemi, XRP’yi farklı kılan ve öne çıkan özelliklerin başında gelmektedir. XRP, Ripple ağı üzerinden yapılan değer transferlerini temsil etmek için kullanılan bir token olarak tanımlanmaktadır. XRP’nin Temel emeli, kripto Nakit üniteleri ile klâsik Nakit ünitelerinin aracılığını yapmaktır. mesela eldeki dolar, euroya çevirmek istendiğinde XRP, komitesi en üye indirmek için çalışır. Dolar ve euro için bir joker misyonu görür ve bunu sembolik bir kurul fiyatı karşılığında yapar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir