Mina Protocol (MINA) Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 16, 2022 Yorum Yok

Mina coin, Tüm blok zincirler ortasında en hafif ve en erişilebilir blok zinciri özelliğine sahip olan kripto Nakit ünitesidir. Mina coin’in kripto parası MINA’dır.

MINA protokol, Haziran 2017′ de O(1) Labs tarafından Coda Protocol ismiyle geliştirilmeye başlandı. O Devre Coda Protocol olarak isimlendirilen projenin ismi 2020 yılının ekim ayında Mina olarak değiştirildi. Mina, Ethereum’un hesap modeliyle çalışan bir altyapıya sahiptir. MINA, madenciliği yapılan bir kripto Nakit çeşidi değildir.

Mina projesi, dünyanın en hafif blok zinciri özelliğine sahip olmasının yanı Dizi kullanıcılara sürat, Emniyet ve süreç fiyatları üzere hususlarda sağladığı avantajla Değerli bir misyonu üstlenmektedir.

Mina coin’in ortaya çıkmasındaki asıl Gaye kısa ve öz bir blok zincire sahip bir blok zinciri oluşturmaktır. Bitcoin ve Ethereum üzere başkan pozisyonda olan kripto Nakit ünitelerinin yüzlerce GB data depolama boyutunun artması meselesine bir tahlil üretmektedir. Mina coin ile kullanım ne kadar artarsa artsın blok zinciri her Vakit birebir boyutta kalacak halde tasarlanmıştır. Ortalama 22 kb üzere yalnızca birkaç tweet boyutunda süreç yapılabilmektedir. Bu sayede iştirakçilerin ağı süratli bir formda senkronize ederek doğrulama süreçlerini gerçekleştirmeleri sağlanmaktadır.

Mina coin’in fonksiyonlarını şu formda sıralayabiliriz:

  • Staking: Kullanıcılar, stake mükafatları karşılığında ağın güvenliğini sağlamaya Yardımcı olmak için nodeları çalıştırabilir ve Mina coinlerini stake edebilir. Alternatif olarak, kullanıcılar üçüncü taraf bir stake etme hizmetine yetki vererek coinlerini dolaylı olarak stake edebilirler.
  • Ağ süreç fiyatları: Kullanıcılar, Mina ağı üzerindeki Snapps ile etkileşime girmek için gereken File süreç fiyatlarını Mina coin ile öder.
  • Blok üretimi: Blok üreticileri, blok zincirine Emniyet sağlayan doğrulayıcılardır. Mina coinlerini stake etme ve blok zincirinde yeni bloklar üretme karşılığında blok mükafatları kazanırlar.

Mina Coin Avantajları

Mina coin’in avantajları şu haldedir:

  • Mina protokolü, sahip olduğu blok zinciri ile vakitle artan kullanım olmasına Karşın birebir boyutta kalabilecek formda tasarımı yapılmıştır. Bundan Dolayı Mevcut olan bütün blok zincirleri ortasında en hafif blok zinciri olma özelliği gösteren bir proje olmaktadır.
  • Mina coin’de bulunan blok zincirlerinin kısa olması zincirde gerçekleşecek her sürecin süratli olmasını ve süratli bir halde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. 
  • Merkeziyetsiz uygulamaların gelişmesi için dayanak verilmesini hedefleyen bir proje olarak geliştirilmiştir.
  • Blok zincirlerinin güvenliğini sağlayan kriptografik tekniklerinden biri olan zk-SNARK özelliği bünyesinde bulunmaktadır. Bu tekniğin emeli sıfır bilgi ispatıdır. Bu sayede blok zincirinde süreç yapan şahısların şahsî bilgilerini açığa çıkarmadan ispatlamasını sağlamaktadır. Bu metot ile kullanıcılarının kimlik bilgisine gerek duymadan web sitelerine girmelerini ve data elde etmelerine İmkan tanımaktadır.
  • Blok üreticileri ve doğrulayıcıların yapmış oldukları süreçlerin sonucunda bireylere MINA coin mükafatı kazanmalarını sağlamaktadır. Bunun yanı Dizi stake yolu ile kullanıcıların ek yarar elde etmelerini sağlamaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir