Ripple Davası, Menkul Kıymet Tartışmalarını Bitirecek mi?

Altcoinler Mar 30, 2023 Yorum Yok

Ripple ve SEC ortasındaki davada sona gelinirken, bu davanın sonucunda kripto üzerindeki menkul Paha tartışmaları bitecek mi?

Cointelegraph Türkiye, finale adım adım yaklaşan Ripple ve SEC ortasındaki davaya yönelik Özel bir haber hazırladı. Bu haberde, Ripple’ın davayı kazanması halinde kripto üzerindeki taşınır Kıymet tartışmalarının ne derece etkileneceği ele alındı. Cointelegraph Türkiye’nin Özel haberine, ekonomist Şant Manukyan, Lytera Co-Founder’ı Doruk İşmen ve Paribu Hukuk Müşaviri Mehmet Türkarslan eşlik etti. Pekala Ripple, davayı kazanırsa kripto üzerineki baskıları kaldırabilir mi?

Ripple ve SEC Çatışmasında Finale Doğru

2020 yılından beri devam eden ve nihayet vakitlerde biteceği düşünülen Ripple ve SEC davası, kripto sanayisini hareketlendirmeye başladı. Ripple‘ın davayı kazanacağına yönelik söylentilerin artması, XRP tarafında Aka bir yükselişe yer hazırladı.

SEC’in Ripple‘ı taşınır Kıymet argümanlarıyla suçlaması, neredeyse üç yıldır devam eden amansız bir hukuk gayretine yol açtı. Bu davanın süreci devam ederken, ABD’li düzenleyicilerin kripto üzerindeki menkul Bedel baskıları da artmaya başladı. Baskıların ortasında, Ripple‘ın davayı kazanması ile Birlikte kripto sanayisinde yaşanabilecekler merak edilmeye başlandı.

Ripple davayı kazanırsa, taşınır Kıymet argümanları düşebilir. Bu durum, kripto üzerindeki baskıları bir mühlet de olsa dindirmeye yetecektir. Bu husus hakkında Cointelegraph Türkiye‘ye görüş bildiren ekonomist Şant Manukyan, Ripple davasının tesirlerine dikkat çekti. Manukyan, SEC ve Ripple davasında, davayı Ripple’ın kazanması durumunda birinci anda bir rahatlama gelebileceğini belirtti. Ayrıyeten Manukyan, kesimdeki 23 bin kripto Nakit biriminin kimilerinin taşınır Kıymet olduğunu ve bunların Kıymetli bir kısmının ilerleyen süreçlerde ayıklanabileceğini söyledi.

Manukyan, mevzuyla ilgili şunları da belirtti;

“Staking hizmetinin de bir taşınır Paha olarak sınıflandırıldığını görüyoruz. Dolayısı ile kimi getiri yaratan ‘uygulamalar’ da taşınır Bedel kapsamında değerlendirilme riski taşıyor ki bu durum Ripple davayı kazansa bile değişmeyecektir”

Son olarak Manukyan, stablecoin‘lerin de Nakit piyasası fonlarına emsal bir sınıflandırmaya iç olacağının altını çizdi.

Ripple’ın davayı kazanma ihtimali, kripto yatırımcılarını günden günde iştahlandırmaya başladı. Birçok yatırımcı, XRP‘nin kripto boğasını başlatabileceğine inanıyor. Davanın sonucu ayrıyeten, düzenleyiciler için emsal bir karar da oluşturabilir. Bu durum, sistemli ve Misli geçen düzenleyici baskıları bir nebze dindirmeye yarayabilir.

Cointelegraph Türkiye‘nin Özel haberine bir Öbür görüş bildiren İsim de Lytera‘nın kurucu ortağı Doruk İşmen oldu. İşmen, davayla ve sonraki süreçle ilgili şunları söyledi;

“Ripple şirketi bu davanın açılmasından bir mühlet sonra, XRP taşınır kıymetse, BTC ve ETH de taşınır değerdir diyerek kendilerine takviye bulmayı umsa da kripto ekosistemi tarafından Aka bir reaksiyonla karşılaştı. Şirket, bir müddet sonra bu telaffuzlarından vazgeçerek bütün kripto ekosistemini birleştirici telaffuzlarda bulunarak daha barışçıl metotlarla davada kendilerini savunmaya devam etti.” 

Dava sonucunun piyasaları nasıl etkileyeceğine de değinen İşmen, kesime hangi metodun hakikat olup olmadığını gösteren, öncül bir Sonuç olabileceğinin altını çizdi. nihayet olarak İşmen, “Bu dava sayesinde pek Fazla kripto teşebbüsü, geliştirici şirketi ve token çıkaran vakıflar, kendilerini taşınır Bedel tarifinden korumak için farklı kurumlar kurarak aksiyon aldı.” dedi.

Habere görüş bildiren isimlerin de aktardığı üzere, XRP‘nin davayı kazanması muhakkak başlı bir kazanımlara İmkan tanısa da, genel manada taşınır Paha süreçlerini tam manasıyla çözebilecek potansiyel barındırmıyor. Zira kesim, binlerce kripto projesinden ve onlarca kripto borsasından oluşuyor. Staking hizmeti bile menkul kıymet niteliği taşıyabiliyor.

Cointelegraph Türkiye‘nin Özel haberinde, Paribu Hukuk Müşaviri Mehmet Türkarslan‘ın da görüşleri yer aldı. Türkarslan, dünyada düzenleyiciler tarafından şimdi bir Fikir birliğine varılmadığının altını çizdi. Ayrıyeten Türkarslan, Ripple‘ın davayı kazanması halinde bütün sanayinin rahatlayabileceğini söylemenin güç olduğunu belirtti. Fakat, Türkarslan’a nazaran bu kazanım, regülasyonlar için bir öncül olabilecek duruma gelebilir.

Ripple‘ın kazanması halinde kripto varlıkların statüsüne dair yeni bir arayışın başlayabileceğini belirten Türkarslan, şunları söyledi;

“Bu dalda yaşayan beşerler kripto varlıkları klasik finansta yer Meydan Türlü sınıflandırmalara tabi tutmuyorlar ki ben de gerçek olanın bu olduğunu düşünüyorum, kripto varlıkların tabiatlarına ters olarak illa ki klasik finansta yer Meydan kategorilere sokulma gayretini gerçek bulmuyorum.”

Ripple davasının yakın vakitte sonuçlanması beklenilirken, Ripple avukatı John Deaton‘un yorumları dikkat çekmişti. Deaton, davanın birkaç hafta içinde sonlanabileceğini ve bu sonucun bu hafta gelebileceğini argüman etmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir