Japonya Maliye Bakanlığı Dijital Yen’i Araştıracak

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 30, 2023 Yorum Yok

Japonya Maliye Bakanlığı, merkez bankası dijital Nakit ünitesi (CBDC) başlatmanın fizibilitesini incelemek üzere bir panel kurmayı planlıyor. 

Panelin, iki yıldır yürütülen çalışmalara ek olarak dijital bir Nakit ünitesi için çerçeve oluşturabilmek ismine kurulacağı belirtildi. Bank of Japon (BOJ) ve öbür finansal paydaşların iç olacağı dijital yen pilot programının da birebir vakitte başlatılması planlanıyor. 

Japonya, Düzenlemelere Öncülük Etmeyi Planlıyor

BOJ yetkilileri dijital yen çıkarmak için acil bir planları olmadığını belirtirken, maliye bakanlığı bu türlü bir Nakit ünitesinin mümkün tanıtımına hazırlanmak için adımlar atıyor. 

Bu Yıl G-7 sanayileşmiş ülkeler kümesinin başkanlığını yürüten Japonya, tıpkı vakitte daha Misli global kripto düzenlemelerini yönlendirmeyi planlıyor. Kyodo tarafından yayınlanan rapora nazaran Japonya, bu Yıl gerçekleşecek olan G-7 tepesinde dijital Nakit ünitelerinin düzenlenmesine ait tartışmalara öncülük etmeyi hedefliyor. 

Japonya’nın dijital yen’e geçmesi, Aka ölçüde nakitsiz olan ülke iktisadı üzerinde Kıymetli tesirlere sahip olabilir. 

Statista tarafından yapılan bir araştırma raporuna nazaran, para süreçler ülkedeki bütün süreçlerin yalnızca yüzde 51,1’ini oluşturuyor. Dijital yen’in yaygın olarak benimsenmesi para kullanımını da daha Çok azaltabilir ve ülkenin klasik bankacılık sistemini bozabilir. 

Japonya nihayet yıllarda kripto Nakit ünitelerine nispeten Aleni olsa da, 2017 yılında Bitcoin’i bir ödeme formu olarak resmen tanımıştı. Dijital yen’in piyasaya sürülmesi düzenleyici incelemenin artmasına yol açabilir ve öteki kripto Nakit ünitelerinin kullanımını sınırlayabilir. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir