Hükümetlerin Kullanıcı Verilerine Olan Talepleri Arttı

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 30, 2023 Yorum Yok

Surfshark tarafından yapılan bir araştırma, hükümetlerin ferdî kullanıcı bilgilerine yönelik taleplerinde artış olduğunu gösteriyor. 

Büyük teknoloji şirketlerinin kullanıcı bilgilerini nasıl ele aldığı uzun müddettir tartışmalı. Meta, Apple, Google ve Microsoft sık sık kullanıcıların şahsî datalarını toplamak ve satmakla suçlanıyor. Buna Karşın bu dataların tam olarak nereye gittiği ve ne kadarının şirketlere ve hükümetlere verildiği hala belirsizliğini koruyor. 

Apple, En Az Data Sağlayan Şirket Oldu

Surfshark tarafından yapılan araştırmaya nazaran, hükümetlerin şahsî kullanıcı datalarına yönelik taleplerinde bir artış bulunuyor. 2013’ten 2021’e kadar olan Vakit dilimine odaklanan araştırma, 2020’de yüzde 38 ile en bariz artışın görüldüğünü 2021’de ise yüzde 25’lik bir artış yaşandığını gözler önüne seriyor. 

Meta, Microsoft, Apple ve Google, anket sırasında dikkate alınan dört Aka teknoloji firması olurken, Meta yetkililerinin en Fazla İlgi gösterdiği şirket oldu. Hükümet yetkilileri, araştırma süreci boyunca Meta’dan 6,6 milyon hesabın verisini talep etti. 

Öte yandan Apple, global yetkililerden talep edilen yalnızca 416 bin hesapla en az bilgi sağlayan firma oldu. 

Çalışma, taleplerin yüzde 60’ının Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki yetkililerden geldiğini gösteriyor. Lakin datalara nazaran ABD, 100.000 kullanıcı başına AB’deki bütün ülkelerin toplamından iki kat daha Çok hesap talebinde bulundu. En üst sıralarda yer Meydan ABD’yi Almanya, Singapur, Birleşik Krallık ve Fransa takip ediyor. Rapora nazaran, data talepleri çoklukla cezai soruşturmaların yanı Dizi dijital dataların Gerekli olduğu türel yahut idari davalarla da ilgili. 

Konu ile ilgili İzah yapan Surfshark gizililik danışmanı Gabriele Kaveckyte, data taleplerinin yanı Dizi yetkililerin çevrimiçi hizmetler aracılığıyla kabahati izlemenin ve suça müdahale etmenin yollarını aradığını da söyledi. 

Araştırma raporu, teknoloji şirketleri tarafından kullanıcı datalarının ifşa edilme oranının yaklaşık yüzde 71 arttığını gösteriyor. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir