Ripple, CBDC Platformunu Başlatıyor

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 18, 2023 Yorum Yok

Ripple (XRP), merkez bankalarının, hükümetlerin ve finansal kurumların CBDC oluşturmasını kolaylaştıracak bir platform başlatıyor.

Kripto paraların yaygınlaşmaya başlaması, global çapta yeni bir dijital hareketliliği meydana getirdi. Birçok ülke ve kurum, dijital Nakit ünitelerinin kullanımı sağlamak maksadıyla CBDC çalışmalarını hızlandırdı. Çin, CBDC konusunda süratli giderken, öbür ülkelerin de iştiraki devam ediyor.

Son olarak Ripple, dijitalleşen varlık kullanımına bir adım atarak CBDC platformunu başlatacağını belirtti. Şirket, bu platformu, merkez bankalarına ve hükümetlere kullandırtmayı amaçlıyor.

Ripple, CBDC ve Stablecoin’lere Odaklandı

Ripple (XRP), stablecoin‘ler ve merkez bankası dijital Nakit üniteleri (CBDC) üzerine bir platform geliştiriyor. XRP Ledger üzerine işlenecek bu platform, ülkelere ve kurumlara stablecoin ve CBDC oluşturma imkanı sunacak.

Şirketten gelen açıklamaya nazaran, Ripple CBDC platformu, kullanıcılara birçok farklı özellik sunacak. Bu özellikler ortasında, defter teknolojisi, ihraççı özelliği ve Cerrah dayanağı yer alıyor.

Ayrıca Ripple, Hong Kong Para Otoritesi‘nin dijital Hong Kong doları (e-HKD) için de atak yaptı. Şirket, e-HKD pilot programına tokenizasyon tahlili sunacak.

Ripple, e-HKD konusunda tokenize edilmiş varlık çalışmalarında Tayvanlı Fubon Bank ve birkaç kuruluşla iştirak kuruyor. Pilot proje, Ripple’ın yeni platformu üzerinden işlenecek ve XRP Ledger ağını kullanacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir