Proof of Reserve (Rezerv İspatı) Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Şub 22, 2023 Yorum Yok

Proof of Reserve (PoR) kripto Nakit borsalarının yahut şirketlerinin, bünyesinde bulundurduğu rezervlerini halka Aleni bir biçimde büsbütün şeffaf olarak onaya açmasıdır. Rezerv ispatı demek olan PoR ile şirketler/borsalar, sahip olduklarını sav ettikleri kripto varlık rezervlerini açıkça beyan etmiş ve kontrole sunmuş olurlar.

Proof of Reserve (PoR) Nedir?

Türkçe karşılığı “rezerv kanıtı” olan Proof of Reserve kripto borsalarının, kullanıcılarına ilişkin fonları nasıl ve nerede bulundurduklarını şeffaf bir biçimde göstermelerini sağlayan bir kontrol düzeneğidir. PoR kısaltılmış ismiyle da bilinen Proof of Reserve Özellikle nihayet yıllarda yaşanan kripto Nakit borsası çöküşlerinden sonra tekrar gündeme gelmiş ve Ehemmiyet kazanmıştır.

Rezerv ispatı ile; kripto saklama kuruluşlarının, borsaların ve kredi kuruluşlarının, alıcı fonlarını riske atan gizli finansal süreçlere girmemesi sağlanır. Ayrıyeten Proof of Reserve bir kripto borç verenin elinde tuttuğu teminattan daha Çok ödünç Eda sürecini gerçekleştirmemesini sağlar, böylece rastgele bir sorun durumunda borç verenler tam olarak tazmin edilebilir.

Rezerv ispatı, bir kripto borsasının;

  • Gizliden zımniye iflas etmediğini deliller.
  • Coinlerinizin gizlice Geri ödeyemeyecek üçüncü partilerin eline geçmediğini deliller.
  • Sizi fonlarınızın ve varlıklarınızın sahibi kılar, böylelikle istediğiniz Vakit Cazibe süreci gerçekleştirebilirsiniz.

Proof of Rezerve Nasıl Çalışır?

“Merkle Tree” Proof of Reserve sisteminin çalışmasını sağlar. Tıpkı vakitte rezervdeki varlıkların doğrulanması için kriptografi olarak inançlı bir metot sağlar. Has tabanlı bir data yapısı olarak, en Ufak değişikliğe karşı çok hassastır ve bu sayede bilgi sahtekarlığını ve manipülasyonunu önlemek için kullanılabilir.

Örneğin; bir borsa gerçekte 12 milyar dolar rezervi varken 12 milyar 1 dolar rezervi olduğunu göstermek için kayıtlarla oynamaya çalışırsa, hash büsbütün değişir.

Bağımsız üçüncü taraflar tarafından yürütülen PoR sisteminin çalışma biçimi basamak kademe şu haldedir:

  1. Bağımsız denetçi birinci olarak bir kripto borsasında tutulan bütün kullanıcı bakiyelerinin anlık manzarasını alır ve bunu bir Merkle Tree formunda düzenler.
  2. Bu devasa bilgi seti kriptografik bir hash işlevinden geçirilir; bu işlev, dataları karıştıran ve 64 karakterlik Biricik bir mısra olarak ortaya çıkaran bir bilgisayar algoritmasıdır.
  3. Denetçi, borsanın sahip olduğu Yekün bakiyeleri gösteren dijital imzalarını toplar ve Merkle Tree üzerinde temsil edilen kullanıcı bakiyeleriyle eşleştiğini doğrular. Bu, bütün kullanıcı varlıklarının ve münasebetiyle bütün kullanıcıların alım satım fonlarının borsanın rezervinde tutulduğunu gösterir.
  4. Kullanıcı daha sonra eşsiz bir kayıt kimliği kullanarak ve bunu Merkle kökü ile karşılaştırarak varlıklarının Rezerv Delili kontrolünde hesaba katıldığını doğrulayabilir.
  5. Varlık bakiyesinde rastgele bir değişiklik yahut yanlış bakiye hesabı olursa, ağaçta Merkle köküne kadar basamaklanan ve bedeli büsbütün değiştiren bir Sonuç ortaya çıkacaktır.

Rezerv İspatı Yatırımcıyı Korur mu?

Mevcut durumda merkezi borsalar ve borç verenler üzere diğer CeFi kripto platformları, varlık datalarını özel, tescilli veritabanlarında koruma etmektedirler. Hasebiyle kullanıcı fonlarının güvenliğini sav etseler de bu savların doğrulanması zordur.

PoR ile yatırımcılar sırf borsa kelamına güvenmekle kalmaz, birebir vakitte bu argümanların garantisine de sahip olmuş olur. Münasebetiyle rezerv delili yatırımcıyı Aka oranda korur, diyebiliriz.

Borsaların Rezerv İspatlarına Nereden Bakılır?

Kriptoda rezerv ispatı FTX krizinin akabinde farklı bir Ehemmiyet kazanmış durumda. Yatırımcılar, süreç yaptıkları borsanın şeffaf bir halde rezerv ispatı paylaşmasını talep etmeye başladı. Borsalar da bu husustaki siyasetlerini geliştirme kararı aldı.

Esasında Alameda’nın sızan bilançosu ve sonrasında yaşanan FTX borsasının iflası, kripto Nakit piyasasını daha şeffaf olma yoluna itti. Bu kapsamda rezerv delillerini paylaşan birinci borsa Binance oldu. Geçtiğimiz aylarda blockchain tahlil şirketi Nansen, Twitter hesabı üzerinden borsaların rezerv ispatlarını paylaştı. Varlıkları hesaplanan borsalar ortasında Binance, Crypto.com, OKX, KuCoin, Bitfinex, Huobi ve Deribit yer aldı.

Borsaların rezerv delillerine kendi websitelerinden ve bu dataları sunan CoinGecko, CoinMarketCap üzere yerlerden bakılabiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir