Piyasa Bağımsızlığı: Kripto Yatırımcısı, Korkuya Alıştı mı?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 31, 2023 Yorum Yok

Son zamanlardaki kripto krizlerinin eskisi kadar piyasayı negatif etkilemediği görülüyor, bu durum kripto yatırımcısının dehşete alıştığının bir göstergesi mi?

Kripto ekosisteminin geçmiş vakitlerini ele aldığımızda, haber tesirlerinin günümüze oranla Fazla farklı olduğunu görüyoruz. Piyasanın evvelki süreçte haberlere bu kadar bağlı gitmesi, Bitcoin (BTC) fiyatını da Aka bir oranda etkiliyordu. Bu durumu günümüz piyasası ile kıyasladığımızda aradaki farklar göze çarpıyor. nihayet bir haftalık Vakit diliminde Binance’in sistemsel problemleri ve Binance CEO’su CZ’ye dava açılması gündemde Aka yer edindi. Kripto borsalarının başkanı, böylesine bir ziyan görmüşken piyasanın bu durumu asgarî biçimde fiyatlaması şaşırttı.

Geçmiş periyottaki krizlerin tesirleri, birçok kripto verisine tamamiyle yansıyordu. Günümüze bakıldığında ise Olumsuz tesirler gözlemlenmeye devam ediyor. Ancak evvelki süreçlere oranla bir piyasa bağımsızlığı Laf konusu. Özellikle Binance taraflı krizlerden Fazla kısa bir müddet sonra BTC’nin yakın vakitli Doruk bedeline ulaşması bunun bir göstergesi oldu.

Geçmiş Devirlerdeki Krizlerin Piyasaya Etkileri

Kripto paralar tarihinde birçok kriz gözlemlendi. Her kriz, dalda, piyasada ve kripto yatırımcısında farklı izler bıraktı. Kripto sanayisinin Temel taşlarından olan yatırımcı psikolojisi, bütün krizlerde başrol görevini üstlendi. Yetkili isimlerin BTC ve bölüm taraflı Olumsuz telaffuzları, düzenleyicilerin yaptırımları, kripto madenciliğinin yasaklanması, kripto borsaların kapatılması üzere birçok durum Laf konusu oldu. Her krizin kendi içinde başka bir tesiri gözlemlendi. Yaşanan krizlerin en Kıymetli ortak noktalarından biri de “BTC fiyatının çöküşüydü“. Bilhassa bir vaktin en kuvvetli kripto Nakit borsalarından FTX’in batması, kripto tarihinin en Aka düşüşlerinden birine imza atmıştı.

FTX’in İflas Duyurusu

Haber bazlı en Aka BTC fiyat değişikliklerinden biri FTX borsasının iflasını duyurmasından sonra gerçekleşmişti. FTX’te sorunların patlak vermesiyle piyasa düşüş eğilimine geçmişti. O vakitler için giderek popülerlik kazanan, sponsorluk muahedeleri imzalayan ve Aka bir topluluk kitlesi elde eden FTX, milyarlarca dolar finans havuzu yaratmıştı. FTX’te giderek artan likidite problemleri, sistemsel sorunlar üzere pek Fazla Faktör kripto yatırımcısını korkuya boğdu.

Olayların üzerinden Fazla Vakit geçmeden FTX’ten gelen iflas bildirisi, kripto piyasasını çöküşe sürükledi. BTC fiyatının 21.470 dolardan 15.560 dolara gelmesiyle yaşanan yüzde 28’lik değer kaybı, kripto tarihinin en Aka düşüşlerinden biri oldu.

FTX İflasının Yarattığı Kaygı Seviyesi

Finans piyasalarının başlıca kriterlerinden olan yatırımcı psikolojisi, bu krizler sonrasında büyük rol üstlendi. Kripto piyasası için geçerli olan “Fear and Greed Index’i” (Korku ve Açgözlülük Endeksi) inceleyelim. Fear and Greed Index; yatırımcıların açgözlü yoksa korkmuş mu hissettiğini belirlemek için bir sıra farklı trendi ve piyasa göstergesini tahlil ederek sonuçları 0 puan çok kaygı, 100 puan ise çok açgözlülük halinde raporlayan bir gösterge.

FTX krizinin tesiriyle “Fear and Green Index” düzeyi 21’e ulaştı. Piyasası Önemli biçimde dehşete boğan bu olay, kripto yatırımcılarının bir mühlet piyasadan Irak kalmasına yol açtı.

SEC’in Kraken’e Dava Açması

Kripto tarihindeki Aka düşüşlerden bir Öteki de taşınır Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), kayıt dışı taşınır değer sunduğu sebebiyle kripto Nakit borsası Kraken’e dava açması oldu. SEC, Kraken’in kayıt dışı taşınır Kıymet sunduğu suçlamalarıyla hizmetlerini kapatıp, yetkili kuruma ceza ödemesi gerektiğini bildirmişti.

Kaos zinciriyle birlikte BTC tarafındaki Aka düşüş başlamış oldu. 23.400 dolardan 21.230 dolara düşen BTC Fazla kısa mühlet içersinde, yüzde 9,27’lik bir düşüşe imza attı. SEC-Kraken gerginliğinin yol açtığı bu düşüş, kripto tarihindeki en Aka düşüşlerden biri olarak yer aldı.

SEC-Kraken Savaşının Yarattığı Kaygı Seviyesi

Bir müddettir yükseliş ile devam eden kripto piyasası, SEC’in Kraken’e atılım yapmasıyla düşüşe başlamıştı. Fear and Greed Index’in 65’li düzeylerden 48’li düzeylere düşmesi, yatırımcılarda oluşan panik ve dehşet havasını net bir formda aşikâr ediyordu.

Terra’nın (LUNA) Çöküşü: BTC Yüzde 56 Düştü!

Bir vakitlerin en güzel çıkış yapan ekosistemlerinden LUNA, kendi stablecoin’i olan UST’nin depeg olmasından sonra çöküşe geçti. Stablecoin sıkıntısının, dal için ne kadar Değerli olduğunu gösteren LUNA, sadece kriptoyu değil farklı finans piyasalarını da vurdu. LUNA krizi, kripto ekosisteminde Önemli kaygı yaratarak BTC’yi ve altcoin’leri deriniden sarsmışt.

UST’nin stabilliğini kaybetmesi, ekosistemde oluşan panik havası, LUNA yetkililerinin ilgisiz tavırları derken kripto piyasasının çöküşe sürüklenmesi başladı. Yaklaşık olarak 40.000 dolar seviyelerinden 17.550 dolar seviyelerine düşen BTC, yüzde 56,13’lük bir düşüş sergileyerek, kripto tarihinin tozlu sayfalarında iç oldu. LUNA krizi, yalnızca topluluk bazlı problemleri değil, stablecoin’leri ve Türlü ekosistemleri derinden yaraladı.

Günümüzdeki Krizlerin Piyasaya Etkileri

BTC, 15.600 dolar düzeyini test etmesinden sonra büyük bir yükseliş trendine başlamıştı. Bu yükseliş trendi boyunca gelen Fud haberler, önceki devirlerdeki kadar kripto piyasasını sarsmadı. Son haftalardaki iştahlı alıcıların Fud haberleri önemsemeden BTC fiyatını üst çekmesi, piyasa yapısında değişikliğe gidildiğine dair bir işaret.

Yakın Vakit dilimindeki krizleri ele alırsak, Binance’in teknik sorunları ve CZ’ye CTFC tarafından dava açılması olayları karşımıza çıkıyor. İki günlük süreç boyunca BTC’nin sırf yüzde 5,18’lik bir düşüş göstermesi kripto yatırımcılarının “korkuya alıştığına dair” en net delillerden biri oldu.

Binance taraflı çarpıcı gelişmeler doğrultusunda yüzde 5,18’lik düşüş yaşayan BTC, Fazla süratli bir halde ayağa kalkarak yüzde 9.55’lik bir yükselişe imza attı. Geçtiğimiz süreçlerde Fud haberlerin tesirleri devam ederek daha derin düşüşlere yol açıyordu. Günümüze bakıldığında ise bu düşüşler kısa periyodik olup, akabinde da Aka yükselişleri getirmiş halde.

Binance taraflı negatif haberler “Fear and Greed Index’te” Fazla az bir düşüşe yol açtı. genel tabloda bu datayı kıymetlendirecek olursak, iki günlük kriz aralığında yalnızca 64 seviyelerine düşüp, oradan da üst taraflı ilerlemesi kripto yatırımcılarının birtakım durumlara artık alışmış olduğunu ve bu durumların kripto ticaretini eskisi kadar etkilemediğini gösteriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir