Panik Satışı nedir?

Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Kripto para piyasasında panik satışı yapmak mantıklı mı?

Finans dünyasında borsada atılan her adım, irili ufaklı riskler içeriyor. Bunları planlamak için ne kadar uğraşırsanız uğraşın, tüm riskleri ortadan kaldırmak mümkün değildir. Kripto para dünyasında durum farklı mı? Şüphesiz hayır. Aynı dalgalanmalar kripto para dünyası için de geçerlidir. Üstelik daha da büyük riskler içerdiği söylenebilir. Kripto para birimi nispeten yeni bir kavramdır. Sanal dünyada ne kadar güvenlik sağlanmaya çalışılırsa çalışılsın sistem doğası gereği bazı boşlukları ve belirsizlikleri içinde barındıracaktır. Jargon ve bu ve benzeri durumlar için geliştirilen terimler de sıklıkla kullanılmaktadır. Örneğin HODL, kripto paraları elinde tutup satmamak olarak tanımlanırken, tam tersi durum için de kullanılan bir terim var: Panik Satış.

Panik Satışının Sonuçları

Piyasalarda fiyatlar düştüğünde yatırımcıların panikleyip kripto paralarını satma durumuna panik satışı denir. Yani kullanıcıların panikleyip elindeki parayı çıkardığı bir durumdur. Elbette bu, kripto paraların elde tutulmaması ve satılmaması gerektiği anlamına gelmiyor. Sadece planlı adımlarla dikkatli bir şekilde ilerlemek gerekir. Panik satışı denilen durumlar tam da bu yanlış adımları ifade etmektedir. Tüm çizelgeleri izlemek ve kripto para birimleri hakkında bilgi edinmeye çalışmak işe yaramaz. Bunu yapmak için ne zaman ne de sabır var. Ancak tam da bu nedenle sabırlı olmak ve uzun vadeli kararlar vermek en iyisidir.

Kripto para piyasası, düzensiz ve değişken olduğu için manipülasyonlara açıktır. HODL etiketleri ile yatırımcıları etkilemeye ve yönlendirmeye çalışmak mümkündür. Bütün bunlar panik satışına yol açar ve kullanıcıları etkiler. Ayrıca, Coinmarketcap kararları kullanıcıları hemen bilgilendirmeyebilir. Bu panik satışına – panik satışına- neden olur ve fiyatların düşmesine neden olur. Kırmızı bir tabela görüp panikle satış yapmak. İnsanların bu şekilde kararlar alıp büyük miktarlarda kripto para satmaları da bu işlemlerde büyük artışa ve işlem motorunun donmasına neden oluyor. Kripto para piyasasındaki riskler aslında burada yatıyor. Piyasanın dalgalanmalara ve manipülasyonlara açık olduğunu düşünerek buna göre adımlar atmak yatırım için en önemli adımdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir