Hashrate nedir?

Canlı Kripto Para Piyasası Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Kripto para piyasalarında en çok duyulan terimlerden biri olan hashrate ne anlama geliyor?

Kripto para piyasasında birçok terim kullanılmaktadır. Kullanılan jargon ve terimler farklılaştıkça Bitcoin madenciliğini doğru bilgiye ulaşarak karlı bir şekilde sürdürmek daha karmaşık hale geliyor. Kullanılan bu terimlerden biri de hash oranıdır. Her şeyden önce, hash bir algoritma veya bir alt program olan bir fonksiyondur. Hash fonksiyonları, bir veri tabanındaki veri karşılaştırma işlemlerini hızlandırmak veya aranan veriyi hızlıca bulmak için kullanılır. Hash’ler kullanılarak yapılan blok hash’leri diğer bloklara bağlanır ve bir değişiklik olması durumunda tüm ağın durumdan haberdar olmasını sağlar. Hash sistemi, iş kanıtı sistemine dayandığı için oldukça güvenilirdir.

Madencilik Zorluk ve Donanım Değerlendirmesi

Hashrate, madencilik cihazlarını puanlayan bir değerlendirme metriğidir. Hashrate ile madencilik yaptığınız donanımların kalitesi en iyi şekilde ölçülebilir. Bir cihazın gücü ve madencilik hesaplamalarının hızı hakkındaki bilgiler, hashrate değeri ile bilinir. Cihaz performansı, saniyede çözülen her hesaplama için terahash cinsinden ölçülür. Bu veriler istikrarsızlık zorluğuna karşı ölçülebilir. Madencilik zorluğu her 2016 bloğunda değişir.

Son yıllarda özellikle ekran kartı üretiminde dahili yazılımlar içerisinde hashrate ölçüm yazılımlarına da yer vermektedir. Hashrate değerleri işlemcilerde ve ekran kartlarında son derece önemlidir. Bu nedenle madencilik yapmak isteyen birinin öncelikle hashrate değeri yüksek bir cihaz edinmesi gerekiyor. Ayrıca işlemci hızı, işlem kalitesi ve hızlı sonuç dönüşü gibi seçeneklerin de analiz edilmesi gerekmektedir. ASIC tipi makineler gibi araçlar, yüksek hash oranı için oluşturulmuş cihazlar arasında yer almaktadır. Madencinin elde etmeyi beklediği kar hash ile orantılıdır ve bu nedenle çok önemlidir.

Hash Fonksiyonları

Hash fonksiyonları çok güvenlidir ve aynı girdi ile aynı çıktıyı üretirler, dolayısıyla deterministiktirler. Sonuç olarak belirli bir çıktıya ulaşmak için rastgele girdiler denenmelidir. Belirli bir çıktıyı elde etmek için mümkün olan en iyi yol ancak bu şekilde bulunabilir. Bitcoin madencileri tarafından dahil edilen karma doğrulanır ve böylece blok zincirindeki bir sonraki blok olur. Böylece madenci, hash hesaplama gücü ile Bitcoin’in çalışmasına katkıda bulunur. Böylece her geçen gün daha hızlı donanımlar geliştirilmekte ve saniyede milyarlarca hesaplama yapabilen makineler üretilmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir