BlokChain Nedir?

Canlı Kripto Para Piyasası Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Benzersiz bir dijital parmak izine sahip olmanın yanı sıra, Bitcoin’ler genellikle “blok zinciri” olarak bilinen tüm Bitcoin işlemlerinin halka açık defterindeki konumlarıyla da karakterize edilir. Bitcoin satın almak, “blok zincirinde” belirli bir nokta satın almak olarak düşünülebilir ve bu satın alma işleminizi kalıcı olarak ve herkese açık olarak kaydedecektir.

Blok zinciri, dünyanın her yerinden belirli bir dağıtılmış bilgisayar ağı tarafından korunmaktadır. Böyle bir ademi merkeziyetçilik, tek bir varlığın, hatta hükümetin bile onu kontrol edemeyeceği anlamına gelir. Tüm işlemler temelde bir kişiden diğerine herhangi bir aracı, hatta bir banka veya takas odası bile olmadan dijital olarak gerçekleşir. Bitcoins’in halka açık ağı, tüm bu işlemlerin resmi kaydıdır. Kullanıcılar ayrıca Bitcoin’leri şahsen transfer etmeyi ve değiştirmeyi seçebilirler.

Bitcoin Borsalarının doğrudan yaklaşımı, geleneksel para transferinde yer alan ücretleri önemli ölçüde düşürür ve aynı zamanda değişimi daha kolay ve daha hızlı hale getirmeye yardımcı olur. Bu seçenekle, dünya çapında para göndermek ve almak daha hızlıdır. Bitcoin, e-postanın fiziksel postaya göre verimliliğine benzer şekilde bankacılık işlemlerine göre verimli bir artış sunar.

Bitcoin Borsaları Nasıl Çalışır?

İnsanlar çoğunlukla çevrimiçi Bitcoin Borsaları aracılığıyla Bitcoin alıp satarlar. Bitcoin’leri takas etmek, satmak ve harcamak için genel adres ve özel anahtarlar gereklidir. İşlemler açık anahtarlar kullanılarak yapıldığından, işlem alenen kayıt altına alınsa dahi hem alıcıların hem de satıcıların kimlikleri kamudan gizlenmektedir.

Takma adlar daha doğru olsa da birçok insan Bitcoin’in anonim olduğunu söyler. İşlemleri izlemek şu anda çok zor ve bu nedenle Bitcoin’ler, İpek Yolu adı verilen karaborsa yoluyla uyuşturucu alıp satmak gibi çeşitli yasadışı faaliyetlerle ilişkilendiriliyor.

Gerçek para söz konusu olduğunda, Bitcoin’lerinizi bir cüzdan aracılığıyla saklayabilirsiniz. Bu cüzdan, Bitcoin’leri tanımlamak ve bir işlemi gerçekleştirmek için gerekli olan genel ve özel anahtarları saklar. Bitcoin Değişimleri için kullanılan cüzdanlar dijitaldir ve güvenli bir bulut ortamında veya bir bilgisayarda bulunur. Fiziksel form da alabilirler. Cüzdanın saldırıya uğraması ve özel Bitcoin anahtarınızı kaybetmeniz durumunda artık Bitcoin’lerinize erişemezsiniz. Genel adresin yanı sıra özel anahtarlara sahip olmak, Bitcoin’lere sahip olmakla eşdeğerdir.

Bu günlerde, Bitcoins birçok şekilde kullanılmaktadır. Bazen, kripto para birimini kabul eden belirli tüccarlardan ve kuruluşlardan çevrimiçi olarak bir şeyler satın almak için kullanılır veya bir komisyoncu, bir borsa ve doğrudan bir alıcı aracılığıyla nakde çevrilebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir