Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Bitcoin madenciliği hakkında konuştuğumuzda, genellikle halka açık defterlere veya blok zincirlerine eklenen işlemlerin doğrulanması sürecini ifade eder. Ayrıca, Bitcoin’in serbest bırakılmasının izlendiği süreçle de ilgilenir. Madencilik sürecinde, Blockchain tarafından kaydedilen ve bloklar olarak kaydedilen son işlemler derlenir ve hesaplama açısından zor bir bulmacayı çözmeye benzer.

Bitcoin madenciliğine neler dahildir?

Bu, madencilerin her gün sabit sayıda blok bulmasını sağlayan zor ve kaynak yoğun bir süreçtir. Bireysel bloklar, belirli bir çalışma kanıtı içerdiğinde geçerli kabul edilir. Bu, bir blok üzerinde her çalıştıklarında farklı Bitcoin düğümleri tarafından doğrulanır. Hashcash çalışma kanıtı modu, Bitcoin tarafından kullanılır. Madenciliğin birincil ihtiyacı, Bitcoin düğümlerinin kurcalamaya dayanıklı ve güvenli bir fikir birliğine ulaşmaktır. Madencilik aynı zamanda kripto para birimi sistemine daha fazla Bitcoin sokmanın bir yoludur. Madenciler genellikle işlem ücretlerini ve sübvansiyonu yeni oluşturulan Bitcoinler şeklinde öderler. Bu, yeni madeni paraların merkezi olmayan bir şekilde yayılmasına yardımcı olur ve ayrıca insanları sistemin güvenliğini sağlamaya motive eder. Bitcoin madenciliği, diğer emtiaların nasıl çıkarıldığına benzer; paranın kara madenlerinden altın gibi emtiaların nasıl elde edildiğine benzer oranlarda kullanılabilir hale getirilmesinin yanı sıra çaba da gereklidir.

İş kanıtı, belirli bir dizi gereksinimi karşılamanın ne kadar zaman alıcı ve maliyetli olduğunu gösteren verilerdir. İş kanıtı üretme süreci rastgeledir ve genellikle düşük bir olasılığa sahiptir; geçerli bir çalışma kanıtı üretmek için karşılaşılan hataların yanı sıra çeşitli denemeler de vardır. Hashcash çalışma kanıtı genellikle Bitcoin tarafından kullanılır.

Her bloğun başlığı, bir bloğun bir ağa alınması için hedef setine eşit veya daha düşük olması gereken SHA-256 karma içerdiğinden, blok madenciliği zorluğu vardır. Örneğin, bir bloğun hash’inin genellikle içerdiği belirli sayıda sıfır vardır. Bir hash’in başlangıçta birkaç sıfıra sahip olma olasılığı düşük olduğundan, birkaç deneme yapılması gerekir. Her turda yeni bir karma oluşturulması için her seferinde bir nonce eklenir.

Bitcoin ağ zorluğunu ölçen bir metrik var. Bu, en kolay seviyeye kıyasla yeni bir blok bulmanın zorluk seviyesini ölçer. Yeniden hesaplama oranı, önceki iki hafta önce 2016 blokları oluştururken karşılaşılabilecek zorluklara göre oluşturulan her 2016 bloktur. Bu genellikle her on dakikada bir oluşturulan bir blok hızı sağlar. Daha fazla madencinin ağa katılmasıyla blok oluşturma hızı artar. Blok oluşturmada zorluk oranı, aşağıda kalması gereken blokların oluşturulma oranını telafi etmek için artar. Kötü niyetli madenciler genellikle ağda yeni bloklar yayınlamaya çalışırlar, ancak bunlar genellikle belirlenen zorluk hedefine göre değildir, bu nedenle ağdaki madenciler tarafından reddedilirler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir