Bilinmesi Gereken 16 Kripto Terimi

Canlı Kripto Para Piyasası Eyl 04, 2022 Yorum Yok

1.  FOMO

FOMO, “kaybolma korkusu” anlamına gelir. FOMO hayatın her yerinde olur. Bu bağlamda, bir yatırımcının, diğerlerinin faydalandığı güçlü bir piyasa hareketinde aktif bir konuma sahip olamamaktan dolayı panik ve kıskançlık bir arada hissettiği yaygın bir yatırımcı psikolojik durumudur.

Kriptoda, bu tipik olarak keskin bir yükseliş kırılması meydana geldiğinde ve endişeli yatırımcıların, hareketin geri kalanında birlikte olacaklarını umarak zaten yüksek fiyatlı bir piyasaya girip girmemeyi tartıştıkları anlamına gelir. FOMO, herhangi bir finansal piyasaya uygulanabilir, ancak büyük ölçüde, iyi dengelenmiş bir kripto portföyü oluşturmaya çalışırken son derece değişken fiyat hareketinde gezinmeye çalışan amatör perakende yatırımcılardan oluşan kripto pazarlarında duyulur.

Bir cümle içinde kullanılır: “Dün tüm zamanların en yüksek seviyesinden aldım ve bugün %25 düştü. FOMO beni yakaladı!”

2. HODL

HODL, “sevgili yaşam için bekle” anlamına gelir. HODL, popüler bir kripto terimi ve “tut” kelimesinin yanlış yazılmış halidir (bazı insanlar daha sonra “tutun can için” anlamına gelir gibi yanlış yorumlamıştır).

Terim, 2013 yılının sonlarında, istikrarsız bir yatırımcının, yatırımcıların yüksek ve alçak alım satım yapmak için uygun olmadığı, bunun yerine sadece kendi kripto cüzdanlarında satın alıp tutma konusunda nasıl uygun olmadığı konusunda tartıştığı bir piyasa türbülansı döneminde bir Bitcoin forumunda ortaya çıktı.

O zamandan beri, HODL popülaritesi patladı ve yatırımcıların dik fiyat oynaklığı yoluyla diğer yatırımcılara HODL talimatı vereceği fiyat rallileri sırasında geniş çapta haykırıldı.

Bir cümle içinde kullanılır: “Bitcoin’in fiyatı düşüyor, ancak bunun üzerinden HODL yapmayı planlıyorum!”

3. FUD

FUD, “korku, belirsizlik ve şüphe” anlamına gelir. FUD, kripto çevrelerinde yaygın olarak ifade edildiği gibi, belirli bir varlık hakkında daha fazla satın almayı önlemek ve hatta satış veya açığa satış yapmaya teşvik etmek için olumsuz duygular uyandıran psikolojik bir yöntemdir.

Amaç, bir varlığın fiyatını bastırmak, böylece FUDer daha düşük bir fiyattan biriktirebilir veya rakip bir kripto projesi olabilecek bir şey için jetonu elinde tutan diğerlerine mali sıkıntı verebilir.

Temelleri zayıf, şüpheli proje liderliği, durgun veya düşüşlü fiyat hareketi, belirsiz yol haritaları, benimseme eksikliği, düşük ağ kullanımı ve belirli ülkelerde işlem yapılamama gibi korku, belirsizlik ve şüphe yaymanın birçok yolu vardır.

Bir cümle içinde kullanılır: “FUD’u dinlediği için panikle tüm paralarını sattı.”

4. Shill

Shill, mali bir teşvik için özellikle düşük kaliteli bir hizmet veya yatırımı teşvik etmek için propaganda veya yanlış veya abartılı anlatılar kullanma eylemidir.

Shilling’in olumsuz bir çağrışımı vardır ve pompala ve boşalt şemalarında yaygın olarak kullanılır, ancak başka bağlamlarda da kullanılabilir. Örneğin, bir etkileyici kişiye bir kripto para birimini veya hizmeti tanıtması için ödeme yapılabilir, bir kripto para projesi geliştiricisi, projelerini kullanıcı kazanmalarına ve başarılı olduğunu görmelerine yardımcı olmak için değiştirebilir veya sıradan bir yatırımcı, portföyündeki düşük performans gösteren bir kripto para birimini düşük bir fiyata satabilir. daha yüksek bir fiyata kar.

Bir cümlede kullanılır: “İnsanların kendi kişisel kazançları için sosyal medyada bozuk para satması genellikle hoş karşılanmaz.”

5. Rekt

“Enkaz” kelimesinin kasıtlı olarak yanlış yazılması olan Rekt, kriptoda bir yatırımcının portföyünü veya yatırımının kolayca mağlup edildiğini tanımlamak için kullanılan argo bir terimdir. Büyük mali kayıplara neden olan aşırı kaldıraçlı pozisyonları uyarmak için sosyal medyada sansasyonel bir şekilde kullanılıyor.

Bir cümle içinde kullanılır: “XRP’nin fiyatı düştükten sonra pozisyonum rekt oldu.”

6. Sats

Genellikle “sats” olarak kısaltılan Satoshiler, kesin olarak Bitcoin’in en küçük birimidir – 0.00000001 BTC. Satoshi Nakamoto (aslında bir grup insanın takma adı olabilir) adlı bir geliştirici olan Bitcoin’in kredili yaratıcısından sonra adlandırılan bir satoshi, bir Bitcoin’in 100 milyonda birine eşittir.

Bitcoin kolayca bölünebildiğinden ve sürekli olarak kesirli miktarlarda işlem gördüğünden, bir Bitcoin’in keyfi kesirlerini belirleyebilmek esastır. Bu, Bitcoin fiyatının on yıllık varlığı boyunca hızla artması ve yeni yatırımcıların bir bütün Bitcoin satın almasını çok daha pahalı hale getirmesi nedeniyle özellikle önemlidir.

Benzer bir popüler terim olan “yığın sats”, bir yatırımcının bir Bitcoin pozisyonunu artırmak için bir Bitcoin’in kesirleri olan satoshileri biriktirdiği bir yatırım stratejisine atıfta bulunur.

Cümle içinde kullanılır: “Cüzdanıma üç sats aktardım.”

7. Balina

Kriptoda balina, belirli bir kripto para birimine göre büyük bir konuma sahip bir varlıktır. Örneğin, bir Bitcoin balinası, 50.000 bitcoin’e sahip olan ve piyasaları tek bir ticaretle hareket ettirmesine izin veren bir şirket olabilir.

Bir cümle içinde kullanılır: “Bir balina bu sabah büyük bir pozisyon sattı ve sonuç olarak Bitcoin fiyatı düşüyor.”

8. Pump and Dump

“Pump and dump” sadece kripto para birimi için geçerli değildir; hisselerde de görülüyor. Piyasa manipülasyonu olarak kabul edilir ve düzenlenmiş menkul kıymetlerde yasa dışıdır. Esasen, bir pompala ve boşalt senaryosu şu durumlarda ortaya çıkar: yatırımcılar bir kripto para birimi gibi bir varlığın fiyatını abartır veya şişirir ve ardından fiyat tekrar düşmeden önce varlıklarını satar. Onu pompalarlar – ve sonra düşmeden önce boşaltırlar.

Bir cümle içinde kullanılır: “Yeni bir kriptoyu içeren bir pompala ve boşalt planına yakalandım ve şimdi pozisyonum su altında.”

9. Bagholder

Çantayı tutarken asla yakalanmak istemezsiniz, ancak kripto dünyasında bir “bagaj sahibi” budur. Torba sahibi, yüksek bir fiyata bir pozisyon satın alan ve daha sonra varlıklarının değerinin düştüğünü gören kişidir.

Bir cümle içinde kullanılır: “Fiyat düşmeden pozisyonunuzu şimdi satın, aksi takdirde çanta sahibi siz olursunuz.”

10. When Lambo?

Bir noktada, Lamborghini kripto kültürüyle ilişkilendirildi. Çoğunlukla kriptodan çok para kazanan insanlar onları satın alabildikleri için. Bu nedenle, “Ne zaman Lambo?” bir kriptonun başarısı ile eş anlamlı hale geldi. Esasen, söz konusu varlığın sahibinin bir Lambo satın alabilmesi için yeterli değeri ne zaman kazanacağını soruyor.

Bir cümlede kullanılır: “Daha yeni Coin X satın aldım…. Lambo ne zaman?”

11. Flippening

“Döndürme”, Ethereum’un değerinin Bitcoin’in değerini geçtiği varsayımsal  anı ifade eder.

Bir cümle içinde kullanılır: “Dönüşün beklentisiyle ETH’ye yükleme yapıyorum.”

12. No Coiner

“Coiner kullanmayan”, kripto konusunda karamsar olan ve bunun için bir kullanım durumu olduğuna inanmayan kişidir. Bu nedenle, varlıkları, kripto jetonları ve madeni paraları yoktur. Onlar bir “coiner” değiller.

Bir cümle içinde kullanılır: “Bitcoin’in tüplerden nasıl aşağı indiği hakkında parası olmayan birinden biraz önce kulak kabarttım.”

13. Vaporware

“Vaporware”, büyük olasılıkla hiçbir zaman var olmayacak veya meyvesini vermeyecek olan seksi, havalı bir fikir veya konsepte atıfta bulunur. Ayrıca, görünürde kullanımı olmayan potansiyel kripto para birimlerine de atıfta bulunabilir.

Bir cümlede kullanılır: “Fikir kulağa harika geliyor, ama hepsi vaporware.”

14. BTD/BTFD

BTD, “dipten satın al” anlamına gelir ve finansal piyasalarda, bir varlığın fiyatında şüphelenilen kısa süreli bir düşüş sırasında uzun bir pozisyona girmek anlamına gelen yaygın bir terimdir. Boğa piyasalarında, yükseliş hissini ve yükselen fiyatları desteklemek için daha yaygın olarak kullanılır, ancak aynı zamanda kripto ayı piyasalarında daha uzun vadeli bir yatırım ufku için iyi bir tarihsel değerde satın almak için kullanılır.

BTFD, “Buy the [Expletive] Dip”in kısaltması, BTD’nin coşkulu bir ünlemidir ve tipik olarak manik yükseliş rallilerinde kullanılır.

Bir cümle içinde kullanılır: “Piyasa geri çekildiğinde, bazıları BTD’yi önerir.”

15. Cyriptosis

“Kriptoz”, birisinin kripto böceği tarafından ısırılması ve bu konuda çenesini kapatamamasıdır. Etkilenen kişi, tüm gün boyunca kripto hakkında durmadan bilgi okur, yazar, tartışır ve başka şekilde tüketir.

Bir cümle içinde kullanılır: “Kardeşimi Bitcoin ile tanıştırdım ve şimdi ciddi bir Kriptos vakası var.”

16. KYC

KYC veya “kimlik onayı”, 2017 yılında düzenleyici kurumlar tarafından dayatıldığından beri birçok kripto borsası tarafından gerekli kılınan bir kimlik doğrulama şeklidir.

KYC, geleneksel finansta uzun süredir devam eden bir düzenleyici standarttır ancak kriptoda bir miktar husumetle karşılanmıştır. Bazı Bitcoin-maksimalistleri ve kripto meraklıları, kriptonun merkezi olmayan felsefesinin noktasını yendiğini iddia ettikleri için KYC’ye şiddetle karşı çıkıyorlar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir