Off-Chain Transactions Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 18, 2022 Yorum Yok

Off-Chain Transactions, blokzincir üzerinde gerçekleşen zincir dışı süreçler olarak tanımlanmaktadır.

Off-Chain Transactions Nedir?

Off-Chain Transactions, blokzincir ağının dışında gerçekleştirilen süreçleri Anlatım etmek için kullanılmaktadır. bütün süreçler ve datalar blokzincirde kayıt altında tutulmaktadır. Tüm süreçler, topluluğun onayı ve nezareti altında gerçekleşir. Lakin birtakım durumlarda taraflar, zincir dışı süreçler yapmayı tercih edebilir ve bu, onlar için daha avantajlı bile olabilmektedir. Off-Chain Transactions, belli bir blokzinciri ağından meydana gelen ve anne zincire gönderilmeden Evvel raporlanabilen yahut gruplandırılabilen süreçler olarak tanımlanmaktadır.

Zincir içi süreçlerin karmaşıklığının tersine, Off-Chain Transactions, zincir dışında gerçekleşir. Yapılmak istenen süreçlerin apansız Çok usulü olabilir. Süreci yapan iki taraf ortasında bir transfer muahedesi yapılarak gerçekleştirilebilir ya da garantör pozisyonunda, üçüncü bir kişinin nezaretinde yapılabilir. Kredi içerikli bir ödeme düzeneğinden da faydalanılabilir. Özetle bu süreçler, üçüncü bir taraf garantisinde yahut sürecin geçerli ve eksiksiz olduğunu doğrulayan bir muahedeye sahip olan iştirakçiler tarafından yapılabilmektedir. İki iştirakçi, dijital cüzdanlarından rastgele bir Nakit çekmeden değiş tokuş edebilmek için direkt Özel anahtarlarını da değiştirebilmektedir.

İki taraf ortasında bir transfer mutabakatı prosedüründe yalnızca tarafların birbirine inancı temel alınmaktadır. Üçüncü bir garantör eşliğinde süreç yapma sisteminde transfer aracı üzerinden gerçekleştirildiği için kayıt altında tutulur ve bir Sorun oluştuğunda kayıtlar sorunu çözmeye Yardımcı olabilir. Kredi içerikli ödeme sistemi metodunda, tarafların birbirine inancı ile gerçekleşir. Kelamlı olarak gerçekleştirilen transfer sürecinde, kayıt yoktur ve borç karşılığı olduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Off-Chain transactions yani zincir dışı süreçler süratli süreçlerdir. Ağa yüklenmek ya da kuyrukta beklemek üzere bir durumu bulunmadığı için tercih edilmesindeki en Aka etken de bu olmaktadır. Ayrıyeten, Off-Chain transactions yolunda, blokzincirde hiçbir değişiklik gerçekleşmediği için çoğunlukla süreç fiyatı olmamaktadır.

On-chain Transactions Nedir?

On-Chain Transactions, Off-Chain Transactions’ın (zincir dışı işlemler) bilakis blokzincirde meydana gelen ve ağdaki bütün Node’lar tarafından görülebilen süreçlerdir.

İşlemler, blokzincir ağında doğrulandıktan ve kaydedildikten sonra değiştirilememektedir. Bu sebeple yüksek Emniyet ve şeffaflık sunan süreçler olarak tanımlanmaktadır. Bir blokzincirde meydana gelen süreçler, Miner olarak isimlendirilen bir sıra File iştirakçisi tarafından doğrulanmaktadır. Bir süreç lakin iştirakçiler tarafından doğrulandıktan ve geçerliliği konusunda Fikir birliğine varıldıktan sonra geçerli olmaktadır.

İşlem ayrıntıları daha sonra bir bloğa kaydedilerek ağın iştirakçilerine dağıtılmaktadır. Süreçler, blokzincir ağının Consensus algoritmasına dayalı olarak File iştirakçilerinden kâfi onayları aldığında Geri çevrilememektedir. Sürecin Geri çevrilebilmesi için var Hash gücünün çoğunluğunun ele geçirilmesi gerekmektedir. Miner’lar, blokzincirdeki bir süreci Muhtemel olan en kısa müddette onaylamak için doğrulama hizmeti sunmakta ve bunun için bir fiyat talep etmektedir.

Bu sebeple On-Chain Transactions,Off-Chain Transactions’ a nazaran maliyetli olmaktadır. Bazen, ağın ölçeklenebilirlik potansiyeline ve süreç hacmine bağlı olarak bu fiyat yükselebilmektedir. Kullanıcıların ekseriyetle Off-Chain Transactions’ı tercih etmelerindeki en Aka etken fiyat talep etmemesidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir