Synthetix (SNX) Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 18, 2022 Yorum Yok

Synthetix (SNX) kullanıcılarına kripto Nakit varlıklarıyla Üleş senedi, değerli maden ya da metal alıp satma imkanı sunan bir DeFi(Merkeziyetsiz Finans) projesidir. Merkeziyetsiz oluşuyla klâsik finans sisteminden ayrılmaktadır.

2017’nin Eylül ayında Kain Warwick tarafından Havven (HAV) ismiyle piyasaya sürülen proje, 2018’de Synthetix ismiyle aktiflik göstermeye başlamıştır.

Projenin emeli, daha kuvvetli bir finansal sistem yaratarak, blokzinciri tabanlı olmayan kripto paralar ile Birlikte kendi ekosistemini büyütmektir. Synthetix protokolü bunun yanında likidite sağlayıcılığı vazifesi de yapmaktadır. Böylelikle Ethereum ağında öbür blokchain’lere ilişkin kripto paraların yanı Dizi dövizler, Üleş senetleri ve gerçek Nakit ile takas süreci yapılabilmektedir. Geleceği şekillendirebilecek olan kripto Nakit projelerinden biri olabilir. SNX Coin, Ethereum Blockchain tabanlı bir kripto paradır.

Synthetix (SNX) protokolü, klâsik finans sistemlerinin blok zincir teknolojisine adapte edilmesini sağlamayı ve bir merkezden yönetilmesinin önüne geçmeyi emeller. Klasik finans dünyasının en Kıymetli enstrümanları prestiji Nakit üniteleri, Üleş senetleri, değerli madenler ve değerli metallerdir. Bu enstrümanlar ile süreç yapmak istediğinizde mecburen merkezi yapıya bağlı bir kuruma başvurmak zorunda kalırsınız.

Syntehtix tam da bu noktaya ağırlaşmıştır. Syntehtix sistemi sayesinde kullanıcılar, gerçek dünyada süreç gören bu varlıklar ile birebir fiyatlarda sanal olarak süreç yapabilir. Tıpkı vakitte, sahiplerinin Synthetix Borsasında süreç fiyatlarının bir kısmı ile ödüllendirildikleri ve SNX tokenlerini kolaylıkla stake edebilecekleri bir stake havuzuna da sahiptir.

Synthetix (SNX) Nasıl Çalışır?

Türev piyasaları için likidite sağlayıcı Synthetix protokolü, destek varlıklara sahip olmadan, ilgili varlıklar ile süreç yapılabilmesine İmkan sağlar. Synth ismi verilen ve destek varlığın muadili olan dijital varlıklar ile Ethereum platformunda, öbür blokzincirlerine ilişkin kripto paralar, dövizler, Üleş senetleri ve emtialar takas edilebilir.

Synth’ler ile desteklenen varlıkların asıllarına sahip olma mecburiliği olmadan, muadillerine sahip olabilirsiniz.

Synthetix (SNX) sahipleri SNX bakiyelerini sentetik Dolar karşılığında kilitleyerek ek gelir elde edebilirler. Kilitlenen SNX karşılığında sUSD üretilir ve bu Synth platformda likidite sağlamak maksadıyla kullanılır. Synthetix Exchange platformunda gerçekleşen takas süreçlerinin gelirleri, haftalık olarak SNX Pay sahiplerine, hisseleri oranında ödenir. Kullanıcılar ayrıyeten, Ethereum platformu için ikinci Tertip ölçeklendirme tahlili Optimistic Ethereum üzerinde SNX kilitleyerek de Pay geliri (stake) kazanabilir.

Platform üzerinde bir sentetik varlık (Synth) üretildiğinde SNX teminat olarak akıllı kontrata emanet edilir. Platform, üretilen sentetik varlıkların ve teminat varlıkların piyasa bedellerini uzman olarak isimlendirilen protokoller ile takip eder. Böylelikle, üretilen Synth’lerin fiyatları, piyasa fiyatlarıyla muadil olur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir