Nijerya, Dijital Varlık Geçişini Hızlandırdı

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Oca 30, 2023 Yorum Yok

Nijerya Merkez Bankası, dijital varlıklara geçişi hızlandırmak amacıyla ATM’lerden Nakit çekme süreçlerine sınırlamalar getiriyor.

Geleneksel finansın ve global iktisadın değişmeye başladığı devirlerde, dijital varlıklara olan İlgi giderek artıyor. Bilhassa Bitcoin ve blockchain teknolojisi, ülkelerin temel gündem unsuru haline gelmeye başladı. Bu süreçlerin ortasında Nijerya, ülke insanını dijital varlıklara ve CBDC‘ye yöneltmek gayesiyle yeni bir atılım yapıyor. Nijerya Merkez Bankası, geçişi hızlandırmak emeliyle ATM’lerden Nakit çekme süreçlerine sınırlamalar getirmeye başladı.

Nijerya Merkez Bankası, Dijital Varlık Kullanımını İstiyor

Nijerya Merkez Bankası, klâsik Nakit kullanımını bırakmayı ve dijital varlıklara geçmeyi amaçlayan çalışmalara imza atıyor.

Ülkenin anne gündeminde, Bitcoin ve türevlerinin oluşturduğu bir dijitalleşme benimsenmesi yer alıyor. Bu nedenle Nijerya, para kullanımını ve klasik Nakit ünitesinden uzaklaşmayı amaçlayan bir atılımda bulundu. Artık Nijerya’da ATM’lerden Nakit çekme süreçleri hudutlu yapılabilecek.

Bu kapsamda, Nijerya’nın en Aka kripto Nakit borsalarından birisi olan NairaEX’te 1 adet Bitcoin’in fiyatı 38 bin dolar düzeyine kadar ilerledi. Bu durum var piyasa şartlarına bakıldığında, Bitcoin’in Nijerya’da yüzde 60 daha değerli olduğunu öne çıkarıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir